Blog
Menu

Musisz to wiedzieć! Minimalne płace w Holandii

Wyjeżdżając do pracy w Holandii najważniejszą chyba rzeczą, która nas interesuje jest... to, ile będziemy zarabiać. :) Minimalna stawka, przewidziana przez ustawę, jest ściśle określona ale niestety nie jest jednakowa dla każdego pracownika. W Holandii istnieje system płacowy wspomagający aktywizacje zawodową młodych osób - tuż po szkole lub nawet będących jeszcze w trakcie nauki. Umożliwia on pracodawcy obniżenie kosztów zatrudnienia takiego pracownika. Dzięki temu zatrudnianie młodzieży jest la pracodawcy atrakcyjne, pomimo braku doświadczenia młodych, uczących się jeszcze osób.

Niemniej jednak także i te preferencyjne stawki są regularnie podnoszone. Ostatnia podwyżka minimalnej płacy dla osób znajdujących się na tzw. "wiekówce" miała miejsce w lipcu tego roku (2017). Była to znacząca podwyżka, najbardziej odczuwalna dla 22-latków, który od tego momentu mogli już otrzymywać pełne świadczenie minimalne! Do lipca tego roku przysługiwało ono dopiero 23-latkom. Oznacza to podniesienie minimalnej pensji dla osób w 22 roku życia aż o... prawie 19%.

Należy przy tym pamiętać, że preferencyjne stawki wynagrodzenia dla młodzieży są określone holenderskimi przepisami pracy, a nie regulaminami agencji zatrudnienia. To ważne w sytuacji, gdy agencja zatrudnienia działa w oparciu o wytyczne CAO (Układ Zbiorowy Pracy) - tak jak nasza Agencja Zatrudnienia COVEBO Work Office. Poniżej znajdziesz zestawienie aktualnych stawek minimalnych dla poszczególnych grup wiekowych:

Wynagrodzenie brutto, minimum od 1 lipca 2017

Wiek

miesięcznie

tygodniówka

dniówka

22 lata i starszy

€ 1 565,40

€ 358,05

€ 71,61

21 lat

€ 1 330,60

€ 304,35

€ 60,87

20 lat

€ 1 095,80 € 259,60 € 50,58

19 lat

€ 860,95

€ 198,70

€ 39,74

18 lat

€  743,55

€ 171,60

€ 34,32

17 lat

€ 618,35

€ 142,70

€ 28,54

16 lat

€ 540,05

€ 124,65

€ 24,93

15 lat

€ 469,60

€ 108,40

€ 21,68

Napisz nam, co o tym sądzisz - skomentuj ten artykuł na naszym Facebooku!
Czytaj dalej...

Konsultant ds. rekrutacji i selekcji pracowników

Agencja Zatrudnienia Covebo Work Office od ponad 15 lat skutecznie kieruje polskich kandydatów do holenderskich i belgijskich przedsiębiorców. Jesteśmy dumni z nawiązanych relacji oraz pracowników zbierających pozytywne opinie pracodawców. Dzięki konsekwentnym działaniom jesteśmy konkurencyjni i dobrze postrzegani.
Czytaj dalej...

W drogę z Covebo! - ZŁOMBOL: The Charity Rally

Wspaniała jazda po przygodę!

Kilka dni temu wyruszyła z Katowic kolejna edycja rajdu ZŁOMBOL: The Charity Rally, a Covebo Work Office ma przyjemność być dumnym sponsorem jednej z wesołych ekip, we wspaniałym, bordowym wehikule - GodzillaTeam!

Czym jest rajd ZŁOMBOL?
To wydarzenie charytatywne - ścigamy się po szczęście Dzieciaków. Dzięki wsparciu sponsorów - takich jak Covebo - uczestnicy mają szanse zebrać fundusze na wyrównywanie szans dzieci z domów dziecka, np. na kursy doszkalające (choćby na prawo jazdy), pomoce naukowe itd. Poza świetną przygoda i zabawą, nasi Bohaterscy Kierowcy i ich teamy jadą przede wszystkim po realizacje szczytnego celu.

Wspierany przez nas Godzilla Team przemierza Europę aż do Kraju Basków na Płw. Iberyjskim w niezniszczalnym, bordowym, czeskim wehikule. Nieważne, czy leje deszcz, czy świeci słońce - humory ich nie opuszczają, bo wiedzą ile radości sprawiają dzieciakom i wszystkim, którzy im kibicują.

Może i Ty weźmiesz udział w kolejnej edycji ZŁOMBOLA? To już za rok.
A tymczasem trzymaj kciuki za wszystkie wspaniałe ekipy tegorocznego rajdu!

POWODZENIA CHŁOPAKI I "SZEROKOŚCI"!

Czytaj dalej...

Pracuj jako Rekruter w Covebo!

Mamy dla Ciebie super pracę!

Jesteś energiczny, samodzielny, kreatywny? Chciałbyś dołączyć do grona naszych pracowników, pracować w renomowanej i międzynarodowej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku?

CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!

W związku z rozwojem naszej firmy i planowanym otwarciem kolejnego oddziału, poszukujemy kandydatów na stanowisko:

SPECJALISTY ds. REKRUTACJI I SELEKCJI PRACOWNIKÓW

❎ OCZEKUJEMY:
✔️ wysokorozwiniętych zdolności interpersonalnych
✔️ umiejętności interesującego prowadzenia rozmowy, spotkania itp.
✔️ znajomości funkcjonowania rynku pracy
✔️ wysokiego poczucia obowiązku, zaangażowania w wykonywane czynności oraz umiejętność zarządzania czasem
✔️ znajomości języka angielskiego w stopniu co najmniej dobrym
✔️ dobrej znajomości pakietu MS Office (zwłaszcza MS Excel, MS PowerPoint, MS Word)
✔️ wykształcenia min. średniego
✔️ prawa jazdy kat. B
✔️ chęci rozwoju i podnoszenia kwalifikacji
✔️ doświadczenie w branży HR (mile widziane)

❎ CO OFERUJEMY:
✔️ stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę
✔️ atrakcyjne zarobki oraz premie uzależnione od efektów Twojej pracy
✔️ narzędzia pracy (komputer, telefon) oraz szkolenia
✔️ wsparcie merytoryczne i marketingowe w podejmowanych przez Ciebie działaniach
✔️ możliwość rozwoju i podniesienia kwalifikacji oraz zdobycie doświadczenia w branży HR
✔️ pracę w zespole gwarantującym wsparcie i wyjątkową atmosferę pracy
✔️ realny wpływ na rozwój firmy

❎ CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW:
✔️ aktywne pozyskiwanie osób, zainteresowanych podjęciem pracy za granicą (Belgia, Holandia)
✔️ analiza i selekcja aplikacji kandydatów
✔️ prowadzenie spotkań i rozmów z kandydatami oraz weryfikacja ich doświadczenia i umiejętności
✔️ tworzenie baz danych
✔️ realizacja założonych celów rekrutacyjnych, w tym raportowanie
✔️ współpraca z rekruterami mobilnymi oraz innymi oddziałami firmy
✔️ budowanie sieci kontaktów oraz współpraca z instytucjami rynku pracy
✔️ podpisywanie umów i prace administracyjne

Dołącz do naszego Teamu i wykorzystaj szansę na rozwój!
Prześlij dokumenty aplikacyjne na adres: w tytule wiadomości wpisując: „Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji Pracowników - Lublin”.
Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)."
Czytaj dalej...

Na Czerwonym Dywanie Covebo: Paulina Czura

Od oglądania jego profilu na Facebooku nie wiadomo czy łapać się za usta (żeby zatrzymać ślinotok), za głowę (żeby nie zwariować od feerii kolorów) czy za brzuch (bo jeśli na widok zamieszczanych zdjęć shake’ów nie wybuchnie od burczenia to będzie cud). Bar "Wintydż", bo o nim mowa, to miejsce do którego chce się wracać. Pytamy właścicielkę Paulinę Czurę o to, jak smakuje sukces, skąd czerpać pomysły i czy warto wszystko postawić na jedną kartę.

Serio, cuda, które wrzucacie na Facebook to chyba jakiś fotomontaż. Używacie Photoshopa czy naprawdę przygotowujecie te odjechane shaki i drinki sami?

Hahaha, sami, sami. Faktycznie, niektóre wyglądają jak z kosmosu, bo używamy do ich wykonania absolutnie wszystkiego, co jest jadalne: smoczych owoców, holenderskiej pasty piernikowej, lawendy, płatków róż, a nawet brokatu! Ogólnie wyznajemy zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych a im więcej i weselej, tym smaczniej i lepiej!

Czym się inspirujecie?

Wszystkim. Naturą dookoła, porami roku, trendami w modzie, tym, co obecnie można kupić na lokalnym ryneczku (świeże owoce i kwiaty) albo nową sukienką koleżanki z pracy. Sky is the limit.

Pytam cały czas o Was w liczbie mnogiej. Ile osób tworzy "Wintydż"?

2 lata temu zaczynaliśmy we dwójkę – ja i mój chłopak Karol. Później dołączyła do nas jeszcze jedna kelnerka. Po roku potrzebowaliśmy zdecydowanie większego personelu, dzisiaj "Wintydż" to dwóch kierowników i kilka barmanek i kelnerek.

A skąd w ogóle pomysł, żeby robić to, co robicie?

Jeszcze podczas mojego pobytu w Holandii i pracy przez Covebo wymarzyłam sobie to miejsce: nietuzinkowe, oryginalne i z klimatem. Wiedziałam, że praca na produkcji to dopiero początek i że prędzej czy później wrócę do Polski, aby zrealizować moje marzenie.

Wróciłaś i …. ?

Na początku pracowałam przez 4 lata jako kelnerka w miejscu, w którym teraz jest "Wintydż". Tam poznałam Karola (wtedy barmana, obecnie mojego chłopaka i wspólnika ;). Wtedy już we dwójkę zaczęliśmy się zastanawiać co byśmy zrobili jakby ten pub był nasz. Później przenieśliśmy się do innej restauracji w Opolu, a ponieważ zawsze w pracy dogadywaliśmy się super, postanowiliśmy stworzyć coś razem i połączyć siły. Poszło idealnie, każdy z nas wnosi coś innego, jesteśmy nieodłącznym team’em i bez któregoś z nas "Wintydż" raczej nie może istnieć. Bardzo dużo pomógł nam mój brat Łukasz i jego żona Iza. Bez nich praktycznie to miejsce nie mogłoby powstać.

Były momenty zwątpienia?

Wiadomo! Skąd wziąć tyle pieniędzy czy jak sobie poradzimy z prawnymi kruczkami zakładania firmy… Ale tak jak już wyżej wspominałam mieliśmy ludzi, na których mogliśmy liczyć.

Czyli sukces osiągnięty! A jak on smakuje?

Sukces smakuje Nutellą, brokatem i egzotycznymi owocami, czasami bitą śmietaną i lodami. Po wyjściu z pracy jest się całym w Nutelli i lodach. Dopiero się rozkręcamy, planujemy otworzyć w najbliższym czasie gofiarnię w Opolu oraz dalej rozwijać "Wintydż" w innych miastach. Bądźcie na bieżąco i zaglądajcie regularnie na nasz profil na Facebook’u!

Profil Facebookowy baru "Wyntydż" (Opole): https://www.facebook.com/chcebycwintydz

Czytaj dalej...

Rekrutacja - super sprawa!

Jak wygląda rekrutacja Pracowników produkcji w Covebo? Zobacz sam - to całkiem fajne!

Znalazłeś w Covebo ciekawe ogłoszenie z pracą, którą chętnie byś podjął? Właśnie zastanawiasz się, jak dalej pokierować swoją karierą zawodową? Może właśnie w tym momencie pojawia się obawa o to jak pójdzie rekrutacja i jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna? Niepotrzebnie - zaraz Ci wszystko opowiemy i sam zobaczysz, że tak naprawdę to niezła frajda!

Najłatwiej zrobisz pierwszy krok w stronę swojej nowej rejestrując się na naszej stronie www.covebo.pl, jako chętny do pracy. Pojawia się przed Tobą łatwy formularz, w którym w kilku punktach podajesz swoje podstawowe dane jak imię i nazwisko, datę urodzenia, wykształcenie, numer kontaktowy itp. To pozwoli nam wstępnie Cię poznać i dobrać dla Ciebie najlepsze oferty pracy. Jeśli w pierwszej kolejności zdecydowałeś się do nas zadzwonić - to też super! Nasz Rekruter podpowie Ci, co powinieneś zrobić w następnych krokach, aby wyjechać z nami do pracy. Najpewniej zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza rejestracyjnego na naszej stronie.

Po zarejestrowaniu w naszej bazie Kandydatów zostaniesz zaproszony przez nas na rozmowę kwalifikacyjną, która możemy odbyć np. przez telefon, Skype lub osobiście w naszym biurze. Ale nie obawiaj się - w Covebo nie lubimy "sztywnych" rozmów jak w jakiejś korporacji! Zapytamy Cię o to, co lubisz, co potrafisz, czy masz jakieś uprawnienia lub certyfikaty, kiedy i na jak długi chcesz wyjechać, gdzie dotychczas pracowałeś, czy lubisz prowadzić auto... to naprawdę łatwa i przyjemna rozmowa. :) Chcemy się dowiedzieć o Tobie jak najwięcej, abyś był zadowolony z pracy, jaką dla Ciebie znajdziemy.

Jeśli chcesz wyjechać do pracy z bliska osobą, dziewczyną/chłopakiem lub z przyjaciółmi - to jest najlepszy moment aby nam o tym powiedzieć. Bardzo lubimy, gdy nasi Kandydaci chcą wyjechać ze znajomymi. W grupie zawsze raźniej! Postaramy się także znaleźć Wam takie zakwaterowanie, abyście mieszkali blisko siebie.

Ważnym etapem rozmowy jest krótki dialog w języku angielskim - oczywiście jeśli tego wymaga stanowisko, na jakim chciałbyś podjąć pracę. Niemal we wszystkich zakładach w Holandii komunikacja odbywa się w języku angielskim. Są to przeważnie dość proste komunikaty, które pomogą Ci zorganizować swoje stanowisko pracy. Nasz Rekruter sprawdzi, czy dasz sobie radę z poleceniami w j. angielskim i czy nie będziesz mieć kłopotu z ich zrozumieniem. Zależy nam na tym, aby pracowało Ci się komfortowo i bezproblemowo! I nie martw się - niezależnie, czy znasz absolutnie podstawowe zwroty, czy mówisz płynnie po angielsku - znajdziemy dla Ciebie odpowiednie miejsce. :)

Podczas takiej rekrutacji, przedstawimy Ci najbardziej dopasowane oferty do Twoich umiejętności i preferencji. W każdej chwili mamy dostępnych kilkadziesiąt różnych ofert - pomożemy Ci wybrać jedną z nich, opowiemy na czym polega praca i jakie są warunki. Gdy już dobierzemy ofertę, która będzie Ci odpowiadać, prześlemy do Ciebie wszystkie dokumenty: Umowę, Regulamin, Informatory, Opis stanowiska pracy, Przewodnik po ciekawych miejscach w Holandii itd. Będziesz mógł spokojnie przejrzeć je w domu. Gdy się z nimi zapoznasz, wydrukujesz je, podpiszesz i odeślesz do nas. W ciągu kilku dni nasz Rekruter skontaktuje się z Tobą i przekaże Ci szczegóły dotyczące wyjazdu.

Widzisz? Rekrutacja w Covebo to nic strasznego!
Pamiętaj, że zawsze możesz do nas zadzwonić i zapytać o szczegóły naboru lub o aktualne oferty pracy: 77 545 75 75.
Za tydzień opowiemy Ci o tym, jak wygląda w Covebo rekrutacja dla Specjalistów-Techników.

Do zobaczenia na rozmowie kwalifikacyjnej w naszym biurze!

Czytaj dalej...

Covebo Summerparty - pracuj i baw się z nami!

Już w tą sobotę odbędzie się kolejna edycja Covebo Summerparty. Co to za impreza? Zaraz wszystko Wam opowiemy.

Co roku chcemy Wam serdecznie podziękować za to, że jesteście z nami - że nam zaufaliście, że jesteście dobrymi Pracownikami, że realizujecie z nami swoje plany zawodowe. Lato to najlepszy czas na imprezy, więc zawsze staramy się przygotować dla Was wyjątkowe party.

Staramy się, aby każda nasza impreza była niezapomnianym wydarzeniem. Dlatego zapraszamy dla Was znakomitych polskich DJ-ów i wykonawców klubowych. A to wszystko odbywa się w ekskluzywnych miejscach, przygotowanych specjalnie dla Was. Na miejscy poza świetną muzyką i dobra zabawą dostępne są także napoje i poczęstunek - specjalnie dla naszych najważniejszych Gości: dla Was.

Każde Summerparty ma swój motyw przewodni, dzięki czemu jest jeszcze bardziej niezwykłe. Czy to "Impreza dla VIP-ów", czy tez "Noc w bieli", baśniowa kraina "Po drugiej stronie lustra", czy tak jak w tym roku "Anioły i Diabły". Puścicie wodze swojej fantazji, przebierzecie się i poczujecie niesamowita atmosferę najlepszej imprezy tego lata!

Zaglądajcie na naszego Facebooka, gdzie będziemy stale Was informować o tym i innych ciekawych wydarzeniach w Covebo: https://www.facebook.com/CoveboWorkOffice

Czytaj dalej...

Podróże holenderskimi kolejami

Holenderskie koleje - wygodny środek transportu

Dziś opowiemy nieco o podróżowaniu koleją w Holandii. To bardzo popularny i stosunkowo niedrogi środek transportu, a siec kolejowa w Niderlandach jest dobrze rozwinięta. Warto poznać parę faktów przed rozpoczęciem podróży koleją, aby uniknąć zdezorientowania przy kasie biletowej. :) Podróżowanie koleją holenderską różni się nieco od polskiej, ale jest bardzo wygodne i oferuje wiele udogodnień i zniżek. Zobaczcie sami...

Chcąc jeździć pociągami, warto wyrobić kartę Voordeelurenabonnement. Po wypełnieniu formularza dostępnego na stacji kolejowej i dołączenia zdjęcia, może ją otrzymać każdy turysta. Dzięki takiej karcie każdy bilet kupimy o 40% taniej - a zniżka obejmuje także 3 osoby towarzyszące. Karta jest ważna przez 1 rok i kosztuje 55 Euro. UWAGA: Zniżka obowiązuje dopiero po godzinie 9:00.

Pociągi w Holandii dzielą się na cztery kategorie:
stoptrein - pociąg osobowy; zatrzymuje się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych.
sprinter - pociąg osobowy na wybranych liniach aglomeracyjnych.
sneltrein - odpowiednik pociągu pospiesznego; zatrzymuje się tylko na wybranych stacjach.
intercity - kursują pomiędzy największymi miastami w kraju.

Natomiast wśród biletów wyróżniamy:
„Dagkaart fiets” – Do pociągu można zabierać rower kupując bilet na rower "Dagkaart fiets" za 6 Euro na cały dzień, niezależnie od ilości i długości przejazdów ale nie w godzinach szczytu (6.30-9.00 i 16.00-18.30). Rower-składak można wozić gratis we wszystkich godzinach.
„Dagkaart” – bilet ważny przez jeden dzień, bez ograniczenia liczby przejazdów. Kosztuje 37 Euro
„OV-Dagkaart” – upoważnia o dowolnej liczby przejazdów w ciągu jednego dnia pociągiem i autobusem (oprócz linii Interliner), tramwajem i metrem. Kosztuje 45 Euro.
„Dagretour” – bilet w dwie strony, tańsza opcja niż w przypadku kupowania oddzielnych biletów.
„Zomertoer” – bilet ważny w okresie letnim, pozwala na dowolne podróżowanie po Holandii przez trzy kolejne dni. Koszt: 45 Euro.
„Railrunner” – dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat podróżujących tą samą trasą z osobą dorosłą. Cena biletu to tylko 2 Euro, także jadąc z dzieckiem warto z niego skorzystać. Osoba dorosła (ukończone 19 lat) może zabrać ze sobą góra trójkę dzieci, aby zniżka była ważna.
„Meermanskaart” – to karnet grupowy dla grupy osób od 2 do 6.
„Eurodomino” – bilet turystyczny dla osób poniżej 25 roku życia i powyżej 60-tki, uprawnia do dowolnej ilości przejazdów kolejowych przez 3 do 8 dni. Trzydniowy kosztuje 62 Euro a za ośmiodniowy zapłacimy 158 Euro.

Niestety holenderskie koleje nie uznają polskich zniżek studenckich, za to dzieci do 4 roku życia pojada za darmo. Przy opóźnieniu pociągu w graniach 30-60 min można ubiegać się o zwrot 50% ceny biletu, a powyżej 60 min - o 100%.

Więcej o biletach
Chcąc podróżować koleją w Holandii mamy do wyboru dwie formy biletu: OV-chipkaart lub papierowy bilet jednorazowy. Oba zawierają specjalny chip, który skanujemy w bramce przy wejściu i wyjściu ze stacji. Plastikową OV-chipkaart kupuje się jednorazowo, a następnie możemy ją doładować za pomocą karty płatniczej w wielu automatach na dworcu kolejowym, a także w niektórych sklepach (np. w supermarkecie). Istnieją OV-karty imienne oraz anonimowe.

Wychodząc ze stacji (lub peronu) należy odbić kartę (lub bilet), ponieważ gdy tego nie zrobimy, system nalicza nam "peronówkę" - opłatę za pobyt na stacji. Natomiast jeśli w ciągu godziny odbijesz "wyjście" na tej samej stacji, system nie policzy żadnej opłaty (gdy np. odprowadzasz kogoś na pociąg). Niezeskanowana karta przy wejściu na peron oznacza jazdę na gapę, ale nie ma możliwości przejścia bramek i dostania się na stację bez odbicia karty.

Aktualne ceny biletów kolejowych znajdziesz w serwisie holenderskich kolei www.ns.nl, natomiast numer telefonu informacji kolejowej to 0900 92 92.

Czytaj dalej...

Partnerzy