4 min7 czerwca 2019

Bezpieczna praca w Holandii

Interesuje Cię bezpieczna praca w Holandii? Kraj ten od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Dla większości mieszkańców Polski jest to kraj dosyć egzotyczny: z inną kulturą, zachowaniem ludzi,  językiem oraz prawem i przepisami. Każdy z tych czynników sprawia, że dostosowanie się do życia w Holandii, przynajmniej na początku nie jest łatwe.

Co zatem należy wiedzieć, aby dostosować się do życia w Holandii?

Jak wygląda holenderski rynek pracy?

Holandia jest wyjątkowym miejscem w Europie. Dzięki jednej z najlepiej rozwiniętych infrastruktur (transport drogowy i morski) tysiące firm międzynarodowych ulokowało swoje zakłady w Holandii.

Do obsługi tej infrastruktury powstała olbrzymia gałąź gospodarki - logistyka. Oferuje zaopatrzenie i przepływ towarów między zakładami. Do obsługi tych dwóch potężnych gałęzi potrzeba dziesiątki tysięcy pracowników na każdym stopniu kwalifikacji i doświadczenia.

Bezpieczna praca w Holandii. Jaką rolę odgrywa Polska w gospodarce holenderskiej?

Aby uzupełnić tyle nowych stanowisk pracy, w ciągu ostatnich 10 lat powstało wiele mniejszych i większych agencji zatrudnienia. Agencje zapewniają pośrednictwo pomiędzy pracodawcami a osobami szukającymi pracy.

Polska ze względu na sytuację gospodarczą na początku XXI wieku stała się głównym źródłem pozyskiwania pracowników do holenderskich zakładów. Według raportu SCP w latach 2004-2014 każdego roku w Holandii osiedlało się kilka tysięcy Polaków. Poza tym jeszcze większa ilość naszych rodaków przebywała na terenie Holandii bez zameldowania (ok. 10-15 tys. osób rocznie). Taki trend migracji zarobkowej utrzymuje się aż do dziś.

Bezpieczna-praca-w-Holandii

Czy wyjazd do pracy do Holandii jest bezpieczny?

Wyjazd do pracy w Holandii to żaden problem. Agencje wyprzedzają się w ofertach pracy. Jednak w wyborze agencji zatrudnienia, tak jak w ruchu drogowym trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wybierając agencję zatrudnienia, jesteśmy gotowi zawierzyć takiej agencji swoją przyszłość, a może nawet życie. Należy się przede wszystkim zabezpieczyć przed takimi następstwami współpracy z niepewną agencją, jak:

 • nielegalne zatrudnienie,
 • praca za wynagrodzenie poniżej stawki minimalnej,
 • nadużycia, zabieranie dokumentów,
 • brak ubezpieczenia,
 • zmuszanie do pracy po godzinach lub w dni wolne,
 • zaleganie z wynagrodzeniem,
 • a nawet… handel ludźmi.

Ale takich komplikacji bardzo łatwo uniknąć, wybierając sprawdzoną i bezpieczną agencję pracy Covebo.

Bezpieczna praca w Holandii. Jak dokonać dobrego wyboru agencji zatrudnienia?

Wybierając agencję zatrudnienia, należy stosować się kilku zasad:

 1. Agencja musi być zarejestrowana w Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiadać numer KRAZ nadany przez Marszałka Województwa. Rejestr agencji można sprawdzić pod adresem: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka
 2. Powinna mieć siedzibę z adresem rzeczywistym (pocztowym), numerem telefonu (najlepiej stacjonarnym i komórkowym) i adresem e-mail.
 3. Agencja nie może pobierać opłaty za tak zwane "załatwienie pracy" - jedyne legalne opłaty to opłaty z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (badania lekarskie, tłumaczenie dokumentów, wydanie wizy, dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy).
 4. Firma musi wystawiać umowę o skierowanie do pracy. Jest to podstawowy i najważniejszy dokument świadczący o tym, że oferta pracy jest rzeczywista. W przeciwnym razie na miejscu może czekać niemiła niespodzianka jak brak umowy czy też nawet brak pracy. Brak umowy o skierowanie do pracy jest wyraźnym sygnałem, że z wybraną agencją jest coś nie w porządku.
 5. Agencja posiada swój ślad w Internecie - opinie na forach, profile na portalach, między innymi takie jak wcześniej wspomniany KRAZ.

Zastosowanie się do pięciu powyższych reguł zapewni pewną i bezpieczną pracę w Holandii.

Co zrobić w wypadku gdy nie zastosowaliśmy się do zasad i zostaliśmy oszukani?

Tak duża ilość polskich pracowników w Holandii sprawia, że konieczne było utworzenie instytucji i rozwiązań, które będą chronić interesów naszych rodaków. Zarówno polskie, jak i holenderskie ministerstwo pracy i polityki społecznej wychodzi naprzeciw Polakom, którzy znaleźli się w kłopotach podczas swojej pracy w Holandii.

Najczęstszym problemem, z jakim możemy spotkać się po wyjeździe do pracy, są nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzenia lub warunki mieszkaniowe poniżej standardów.

 • W pierwszym przypadku najlepiej zgłosić sprawę poprzez polskojęzyczny formularz na stronie SNCU ( stowarzyszenia kontrolującego przestrzeganie tzw. zbiorowych układów pracy – w szczególności, jeśli chodzi o sprawiedliwe wynagrodzenie). Znajduje się on pod adresem: https://www.sncu.nl/pl/skladanie-skargi/
 • Za odpowiedni standard warunków zamieszkania dla pracowników tymczasowych odpowiada z kolei instytucja SNF (Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych), regulując je specjalnym zestawem norm, które powinno spełniać zakwaterowanie dla pracowników. Dobre, sprawdzone agencje zatrudnienia mogą pochwalić się posiadaniem takich certyfikatów SNF dla wszystkich swoich obiektów, w których kwaterowani są pracujący Polacy.

Czy warto wyjechać do Holandii?

Praca za granicą? Zdecydowanie tak, ale z głową! Wybór musi być podjęty z rozwagą, a nie pod wpływem emocji. Praca w Holandii nadal daje szanse zarobienia sporych pieniędzy i jeszcze długo tak będzie. Jednak ze względu na dużą ilość agencji zatrudnienia, należy zwrócić się o pomoc i pośrednictwo tylko do tych największych, od lat funkcjonujących w Polsce, budujących swoją markę na doświadczeniu i obsługujących tysiące pracowników.

Takie profesjonalne firmy nie dość, że załatwią wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu, jak i pracy, to jeszcze zapewniają pomoc i ochronę na co dzień, a to z kolei sprawi, że bez zmartwień można skupić się na pracy!

Wybranie pewnej agencji zatrudnienia to bezpieczna praca w Holandii. Skontaktuj się z Covebo i zaufaj najlepszym!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Jak pokonać strach przed pracą za granicą?

4 min22 września 2021

Rozmowa kwalifikacyjna. Zakazane pytania

3 min14 września 2021

Dobre CV, czyli jakie?

4 min7 września 2021