2 min27 listopada 2023

Boże Narodzenie w Holandii

Polacy wyjeżdżający do pracy w Holandii często Święta Bożego Narodzenia wolą spędzać w swoim kraju. Co kraj to obyczaj, dlatego warto wiedzieć też, jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Królestwie Niderlandów.

Wigilia Bożego Narodzenia

Holandia, jako kraj ateistyczny, nie przywiązuje wagi do świąt religijnych. Niemniej jednak Holendrzy chętnie spotykają się z tej okazji w gronie najbliższych. Najchętniej i najhuczniej obchodzony jest tutaj Sinterklaas, czyli polskie Mikołajki – w Holandii obchody tego dnia przypadają na 5 grudnia, o czym więcej możesz przeczytać tutaj: https://www.covebo.pl/blog/mikolajki-w-holandii-jak-sie-je-obchodzi/

Po 5 grudnia Holendrzy przygotowują swój dom na święta – ubierają choinki, dekorują domy itd. – dokładnie jak w Polsce. To, co wyróżnia Holendrów, to wciąż kultywowana tradycja wysyłania kartek świątecznych. Wysyła się ich tu najwięcej w Europie, dodatkowo adresatami nie są tylko znajomi czy rodzina nadawcy, ale często również sąsiedzi czy współpracownicy.

Wigilia, czyli 24 grudnia jest w Holandii dniem pracującym. Przyjęło się jednak, że tego dnia zwykle odbywają się w Holandii wigilie pracownicze, związane z małym poczęstunkiem dla pracowników na zakładzie pracy czy w biurze. Często, zwierzchnicy, zapraszają swoich pracowników na obiad, by wspólnie spędzić czas i złożyć życzenia świąteczne.

Pierwszy dzień Świąt w Holandii

Holendrzy celebrują 25 grudnia. Tego dnia zwykle przygotowują uroczystą kolację i wręczają prezenty, którymi zwykle obdarowywane są tylko dzieci. Tego dnia, tradycją jest również popołudniowe przemówienie Króla Niderlandów. Zwykle podsumowywany jest przez Króla mijający rok. Wieczorem, jak w naszej tradycji, odprawiane są Pasterki. Wielu Holendrów preferuje również spędzanie czasu po świątecznej kolacji na graniu w gry planszowe z najbliższymi.

Świąteczne menu w Holandii

Holendrzy nie przygotowują 12 potraw, jednakże ich kolacja świąteczna jest również obfitym posiłkiem. Najbardziej tradycyjną potrawą jest tutaj kerststol – słodki chlebek z nadzieniem migdałowym, bakaliami, cukrem pudrem oraz sokiem z cytryny. Równie popularny jest też gourmetten – podgrzewana blacha stawiana na stole umożliwiająca samodzielne umieszczanie mięsa czy warzyw, według preferencji gości. Zwyczaj ten jest praktykowany głównie w protestanckich domostwach. Katolicy czy ateiści przygotowują obfitą kilkudaniową kolacje lub wychodzą na świąteczną kolację do restauracji.

Drugi dzień Świąt w Holandii

26 grudnia to dzień wolny w Holandii, jednakże nie dla wszystkich – większość sklepów pozostaje tego dnia otwarte. Choć większość holendrów preferuje tego dnia spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, to część w II dzień świąt udaje się na świąteczne zakupy.

Po świętach zwyczajem w Holandii jest palenie drzewek choinkowych – odbywa się w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Wydarzenie to organizowane jest przez gminy, wszystkie drzewka zbierane są na stos i podpalane. Dzień ten opatrzony jest atmosferą zabawy, która charakteryzuję kulturę holenderską.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Co trzeba zrobić, żeby pracować w Holandii?

3 min9 lipca 2024

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024