2 min26 sierpnia 2019

Ciekawe miejsca w Holandii – Amsterdam

Jeśli chcesz podróżować po Holandii i chcesz zwiedzać ciekawe, pełne życia miejsca – Amsterdam będzie strzałem w dziesiątkę. Ta multikulturowa stolica Holandii tętni życiem, kipi pozytywną energią i oferuje różnorodne rodzaje atrakcji.

Mała ciekawostka, którą możesz błysnąć przed znajomymi:

Nazwa miasta wzięła się od położenia nad rzeką Amstel i „dam” – czyli  w języku holenderskim tamy, a pierwotnie brzmiała „ Amsteldam”.

Miasto przywołuje na myśl 3 skojarzenia:

KANAŁY

Jeśli Twoja druga połówka marzy o romantycznej wycieczce do Wenecji, a Tobie wydaje się to zbyt banalne  - rozwiązanie może być dużo ciekawsze, tańsze i mniej stereotypowe.

W Amsterdamie znajduje się  około 1200 mostów i 160 kanałów. Może nie popływacie Gondolą, ale wodne autobusy są równie ciekawą atrakcją dla turystów. Najstarszym kanałem w mieście jest Singel, natomiast pierścień kanałów, który jest cechą charakterystyczną dla Amsterdamu, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Łączna długość kanałów to około 100 km, więc przepłynięcie wszystkich może potrwać dłuższą chwilę.

 

 

Fot. Martyna Tabaka

 

MUZEA

Nazwałabym Amsterdam „Miastem Muzeów”, a jeśli ta forma rekreacji wydaje Ci się nudna i oklepana – nic bardziej mylnego. Tutaj praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Od obiektów historycznych, takich jak siedemnastowieczna kamienica z oryginalnym wnętrzem Museum Geelvinck-Hinlopen Huis czy Joods Historisch Museum czyli Muzeum Żydowskie, poprzez liczne Muzea związane ze sztuką np. Muzeum poświęcone twórczości Vincenta Van Gogha i Dom Rembrandta, aż po Muzeum Fotografii.
Znajdziemy tu również nietypowe Muzea rozrywkowe takie ja Muzeum Zoologiczne, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii, Muzeum Figur Woskowych czy budzące niezwykłą ciekawość turystów Sexmuseum de Venustempel czyli Muzeum Seksu i Erotyki. Możesz więc zabrać na wycieczkę nie tylko drugą połówkę, ale i rodziców, sąsiada, a także wujka Władka, który na pewno będzie zadowolony z tournée po „nietypowych muzeach”.

Amsterdam ArenA

Jeśli już jesteśmy przy męskich wyprawach, na trasie wycieczki nie może zabraknąć najnowocześniejszego stadionu sportowego w Holandii. Oficjalnie obiekt zmienił nazwę w 2017 roku na Johan Cruyff ArenA, by uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych zawodników piłki nożnej i trenera - Johan`a Cruijff`a. Na co dzień rozgrywa tu swoje mecze drużyna AJAXU, ale miejsce mają tu również mecze reprezentacji Holandii. Na stadionie odbywają się również liczne imprezy i festiwale muzyczne takie jak Amsterdam Music Festival czy koncerty z cyklu Sensation.

Teraz kiedy już znasz najlepsze strony tego miasta, możesz zacząć planować wyjazd. Nawet jeden dzień spędzony w Amsterdamie sprawia, że chce się tu wracać częściej.

 

 

Źródła:

https://wszedobylscy.com/tag/amsterdam/
http://goamsterdam.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Johan_Cruyff_ArenA

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Wizyta u lekarza w Holandii. Jak ją zaplanować?

3 min26 stycznia 2021

Co robić w Barneveld? 6 pomysłów na weekend

3 min15 września 2020

Co zwiedzić w Utrecht po pracy?

3 min7 września 2020