3 min30 września 2021

Ciekawostki o spawaniu

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy, których używamy na co dzień, wymagało wcześniejszego spawania, aby działało, jak należy. Interesujesz się tym tematem i chcesz poznać ciekawostki o spawaniu? Czytaj dalej, a poznasz metody spawania, a także inne interesujące zagadnienia.  

Spawanie w Holandii

Spawanie tig, mag czy mig to najpopularniejsze metody spawania w Holandii. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy przy spawaniu aluminium. Każdy specjalista w tej branży znajdzie coś dla siebie wyjeżdżając do pracy w Holandii. Techniki spawalnicze wciąż się rozwijają, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nie maleje. W związku tym sprawdź oferty pracy Covebo, a na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.  

Ciekawostki o spawaniu  

Niemal każda gałąź przemysłu rozwija się szybciej i sprawniej dzięki spawaczom. Ich praca potrzebna jest podczas budowy linii produkcyjnych czy wykańczaniu produktów użytkowych. Głównie dzięki tej branży i różnych metodom spawania powstają wielkie i małe konstrukcje, które podziwiamy na co dzień – bramy, mosty, rusztowania czy nawet metalowe rzeźby. Spawanie ma swoją historię, my przybliżymy ten temat poprzez kilka poniższych ciekawostek o spawaniu.  

Kowale a spawacze  

Zawód kowala wydaje się być czymś starożytnym i zapomnianym, jednakże to właśnie kowale uznawani są za protoplastów spawalnictwa. Odkrycie wpływu wysokiej temperatury na metal ujawniło jego plastyczność i przyczyniło się do poznania pierwszych metod spawania. Dzięki temu możliwe było wyrabianie elementów ozdobnych, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi czy broni. Jednocześnie lutowanie pozwoliło na obróbkę kamieni szlachetnych.  

Pierwszy spawany most 

Belgijscy spawacze pod nadzorem Polaka, Stefana Bryły, w 1929 roku zespawali pierwszy most drogowy. Most ten powstał na rzece Sułdwi w Maurzycach (okolice Łowicza). Inżynierowie z całego świata przyjeżdżali, by podziwiać most, którego przekonstruowanie, przez Stefana Bryłę, pozwoliło na zmniejszenie jego masy o 14 ton. Pierwotne plany zakładały, że metody spawania zostaną użyte tylko do połączenia podłużnic i poprzecznic mostu. Reszta konstrukcji miała być natomiast nitowana. Zmiana koncepcji w tym wypadku zapoczątkowała opracowywanie pierwszych na świecie przepisów dotyczących spawania konstrukcji stalowych w budowie. 

Podwodne spawanie 

Jedną z metod spawania stosowanych pod wodą jest tzw. spawanie na sucho. Do spawania ten sposób niezbędna jest dobrze uszczelniona sucha komora. Rekord w tym zakresie ustanowiono w 1990 roku, na głębokości ponad 300 metrów. Pod wodą można natomiast spawać też na mokro i w tym zakresie mistrzem świata jest obecnie marynarka wojenna USA, która spawała tą metodą na głębokości niecałych 600 metrów.  

Spawanie elektryczne

Rosyjski inż. Mikołaj Benardos w 1885 roku zgłosił się do departamentu handlu i manufaktur o wydanie możliwości łączenia i rozłączania metali przy pomocy działania prądu elektrycznego. Od tego momentu metoda spawania elektrycznego jest podstawowym procesem w dziedzinie metalurgii.  

spawanie-ciekawostki-o-spawanie

Ciekawostki o spawaniu - Kosmiczny spaw 

Ostatnią ciekawostką o spawaniu jest fakt, że bez spawaczy człowiek nie dotarłby w kosmos! Astronauci bardzo doceniają wkład spawaczy, bez nich bowiem nie mogliby pracować i mieszkać na stacjach kosmicznych, a Neil Armstrong nie zrobiłby pierwszego kroku na księżycu. Tworzenie wielkich konstrukcji, przez spawaczy, dotyczy wielu dziedzin. Jedną z największych spawanych konstrukcji jest kontenerowiec Emma MAERSK – statek powstał w 2006 roku i do 2012 był największym na świecie.  

Jak zostać spawaczem?  

Czy zostanie spawaczem jest proste? Zapotrzebowanie na rynku pracy spawaczy jest ogromne i ciągle rośnie. Według obecnych danych w 2026 roku w USA  będzie potrzeba 370 tysięcy spawaczy. Zatem, jak zostać spawaczem? Przede wszystkim zacząć od kursu, który pozwoli na poznanie zasad i zdobycie certyfikatu. Później pozostaje tylko zdobycie doświadczenia i wyspecjalizowania się w wybranej metodzie spawania. Jedynym minusem tego przyszłościowego zawodu jest jego wpływ na zdrowie. Pogarszający się wzrok, czy inne choroby temu towarzyszące to codzienne bolączki spawaczy.  

Praca dla spawacza w Holandii  

Czy jest to spawanie aluminium, czy spawanie tig, ofert pracy dla spawaczy przybywa. Do podjęcia pracy w tym zawodzie zachęcają również wysokie zarobki. Przykładowo, wyjazd do pracy w Holandii, dla spawacza, pozwala na zdobycie dodatkowego doświadczenia i zarobki w wysokości średnio 500/600 €/ tydzień.  

Zainteresowały Cię powyższe ciekawostki o spawaniu i sama branża spawalnicza? Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w tym zakresie w pracy za granicą, zapoznaj się z propozycjami ofert pracy w Holandii przez Covebo. Skontaktuj się z działem technicznym pod numerem telefonu +48 545 75 55 lub odwiedź stronę www.covebo.pl i aplikuj na wybrane oferty pracy dla spawaczy.  

Źródła: 

https://allweld.pl/ciekawostki-spawalnicze 

https://spawaj.eu/5-najwiekszych-ciekawostek-spawalniczych 

https://tomsystem.pl/pierwszy-na-swiecie-most-spawany/ 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024

Oferty pracy w Holandii w branży automotive

5 min22 kwietnia 2024

Praca dla spawacza w Holandii – poznaj nasze oferty!

2 min12 kwietnia 2024