3 min19 listopada 2021

#CovidUpdate – Nowe obostrzenia w Holandii

Koronawirus nie odpuszcza. W Niderlandach pojawiły się nowe obostrzenia, przygotowaliśmy więc dla Was mały #CovidUpdate. Od 13 listopada 2021 od godz. 18:00 do co najmniej 4 grudnia 2021 obowiązują nowe zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Zobacz, na co zwrócić uwagę, decydując się na wyjazd do Holandii.

Wjazd do Holandii

Od 24 października 2021 Polska jest oznaczona jako kraj wysokiego ryzyka dla Królestwa Niderlandów. Co to oznacza? Praca w Holandii jest wciąż możliwa, natomiast aby przekroczyć granicę, należy spełnić jeden z warunków:

 • Okazać dowód zaszczepienia lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca,
 • lub negatywny wynik testu PCR wykonanego na podstawie próbki pobranej nie wcześniej niż 48h przed wyjazdem z kraju początkowego,
 • lub negatywny wynik testu antygenowego na podstawie próbki pobranej nie wcześniej niż 24h przed wyjazdem z kraju początkowego.

Covebo refunduje swoim pracownikom do 40 euro kosztu testu na COVID-19 do świąt - należy jedynie przepracować 2 tygodnie oraz okazać odpowiedni rachunek lub fakturę.

Szczepienia w Holandii

Będąc na terenie Holandii, można skorzystać z możliwości szczepień. Szczepienie jest w pełni dobrowolne, bezpłatne i nie wymaga posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

Na szczepienie przeciwko koronawirusowi zarejestrować można się w Regionalnej Służbie Zdrowia (GGD). Szczepionkę można przyjąć w dogodnym dla siebie czasie i miejscu:

Jak to działa?

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko koronawirusowi w GGD?

Można to zrobić na 2 sposoby:

 1. Telefonicznie (od 08:00 do 20:00)
 • Przygotuj swój numer identyfikacyjny (burgerservicenummer, BSN). Znajduje się on na pasku wypłaty lub na karcie ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Zadzwoń pod numer 0800-7070/+31-85112 4970 (obsługa dostępna w języku niderlandzkim i angielskim).
 • Odpowiedz na pytania dotyczące stanu zdrowia.
 • Uzgodnij datę i godzinę szczepienia.
 • Otrzymasz e-mail z potwierdzeniem rejestracji.

2. Online (24 godziny na dobę)

 • Wejdź na stronę: www.coronavaccinatie-afspraak.nl
 • Zaloguj się z użyciem konta DigiD.
 • Odpowiedz na pytania dotyczące stanu zdrowia.
 • Wybierz miejsce, datę i godzinę szczepienia.
 • Otrzymasz Państwo e-mail z potwierdzeniem rejestracji.

Sklepy i restauracje

Do co najmniej 4 grudnia sklepy spożywcze i drogerie będą otwarte do godz. 20:00, a pozostałe sklepy i punkty usługowe zamknięte zostaną o godz. 18:00. W gastronomii z kolei obowiązują paszporty covidowe oraz stałe miejsca do siedzenia. Restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości do godz. 20:00, a właściciele lokali są zobowiązani do dbania o higienę wewnątrz obiektu oraz do sprawdzania kodów QR (paszportów covidowych). Należy także posiadać przy sobie ważny dowód tożsamości.

Wydarzenia kulturowe

Wydarzenia o charakterze masowym mogą być organizowane do godz. 18:00, natomiast maksymalna liczba uczestników zajmujących stałe miejsca w auli czy na sali wynosi 1250. Przedstawienia w kinach, teatrach i salach koncertowych nie mają obowiązkowej godziny zamknięcia. Decydując się na wyjazd do Holandii, na pewno należy pamiętać, że wszelkie wydarzenia sportowe pozostają dozwolone, natomiast odbywają się bez udziału publiczności.

COVID- zasady ogólne

Rząd Królestwa Niderlandów zaleca również pracę zdalną w maksymalnym wymiarze czasowym. Przypominamy także o zachowaniu 1,5 metra dystansu. W domu można przyjąć maksymalnie 4 gości dziennie, choć nie dotyczy to dzieci do lat 12. Osoby mieszkające z zakażonym COVID-19 muszą poddać się kwarantannie. Nie ma natomiast obecnie ograniczeń dla maksymalnej liczby gości podczas wesel ani pogrzebów.

Nakaz stosowania maseczek

Wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazania paszportu covidowego z kodem QR, należy zachowywać dystans 1,5 metra i nosić maseczkę. Nakaz noszenia maseczek dotyczy osób powyżej 13 lat i obowiązuje w:

 • Wszystkich środkach transportu publicznego (pociągi, tramwaje, metra, autobusy).
 • Samolotach, na lotniskach, dworcach, peronach, przystankach.
 • Pojazdach służących do komercyjnego przewozu osób (taksówki, autokary).
 • We wszystkich miejscach publicznych, w których nie stosuje się paszportów covidowych (kod QR), jak sklepy, supermarkety, biblioteki czy parki rozrywki.

Jesteś w Holandii lub planujesz wyjazd do pracy? Sprawdzaj na bieżąco najważniejsze informacje i dbaj o zdrowie swoje i innych.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami, czyli jak uniknąć kulturowego faux pas

3 min22 marca 2023

Rozmowa kwalifikacyjna w Covebo

3 min26 lutego 2023

5 Umiejętności, których nie nauczysz się w szkole, a które przydadzą Ci się w pracy

3 min30 listopada 2022