3 min16 lutego 2021

Czy praca w Holandii się opłaca?

Podjęcie decyzji, związanej z wyjazdem do pracy za granicę, nie jest łatwe, a punktem zwrotnym w tym temacie mogą okazać się zarobki. Zatem, czy praca w Holandii się opłaca? Odpowiadamy w tekście poniżej.

Czy praca w Holandii się opłaca? Czy warto wyjechać do Holandii w 2021 roku?

Obecna sytuacja, związana z Covid-19, nie ułatwia podjęcia decyzji o wyjeździe, jednak rok 2021 napawa nas wszystkich optymizmem. Wyjazd do pracy w Holandii nadal wiąże się z wieloma plusami. Przede wszystkim, prawo pracy w Holandii mocno chroni pracownika. Jednocześnie, dzięki współpracy z agencją pracy, natychmiast po przyjeździe możemy rozpocząć pracę.

Wynagrodzenia w Holandii są wypłacane w systemie tygodniowym lub miesięcznym. System miesięczny pomaga w zaplanowaniu budżetu i zwiększeniu oszczędności. Ostatnim, punktem na liście plusów, wyjazdu do pracy w Holandii, jest dobre połączenie dojazdowe z Polską. Wystarczy zatem tylko kilka godzin, by wrócić do kraju samochodem.

Zarobki w Holandii - ile można zarobić?

Wynagrodzenie w Holandii w dużej mierze zależy od branży, w jakiej się pracuje. Inaczej kształtują się zarobki w działach produkcyjno-logistycznych, inaczej w sektorach technicznych. Zatem, ile można zarobić, pracując w Holandii?

Od 1 stycznia 2021 zarobki na produkcji w Holandii, zaczynają się od ok. 388€ brutto/ tydzień (1 685€ brutto/ miesiąc). Obliczenia dotyczą wynagrodzeń przy 40 godzinach pracy tygodniowo i najniższej krajowej – 9,72€/h brutto. Dla porównania, w Polsce, w 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto (ok. 2000 netto). Pracownicy wykwalifikowani, mogą liczyć na wyższe zarobki.

Tu minimalne wynagrodzenie netto zaczyna się od 400€/ tydzień. Przykładowo, miesięczne zarobki w branżach technicznych kształtują się następująco:

  • spawacze od 2 300€ brutto/ miesiąc,
  • elektrycy od 2 185€ brutto/ miesiąc,
  • budowlańcy od 2 100 € brutto/ miesiąc.

Wynagrodzenie w dużej mierze zależy od wypracowanych godzin, ewentualnych nadgodzin i dodatków zmianowych. Wiele firm oferuje dodatki za nadgodziny oraz za pracę na II lub III zmianie. Te czynniki w znacznej mierze mogą podnieść wysokość wynagrodzenia za prace w Holandii.

praca-w-holandii-zarobki

Dlaczego opłaca się wyjechać do pracy do Holandii przez agencję zatrudnienia?

W Holandii prawie 30% Holendrów pracuje przez agencje pracy, imigranci natomiast w 90% zdecydowali się na pracę przez agencję. Daje to obraz zalet rozpoczęcia swojej przygody w Holandii przez agencję pracy.
Wyjeżdżając do pracy w Holandii nie jest też potrzebna duża gotówka. Wystarczy ok. 100/200€ na start. Po pierwszym przepracowanym tygodniu można liczyć na 150€ zaliczki. Dodatkowo na miejscu do dyspozycji pracowników są, zazwyczaj, polskojęzyczni koordynatorzy.

Gdzie lepsze zarobki? Niemcy czy Holandia?

Wielu Polaków decydujących się na wyjazd do pracy za granicę rozważa wyjazd do Niemiec lub Holandii. Nurtujące kwestie to przede wszystkim: gdzie lepsze zarobki Niemcy czy Holandia? Gdzie łatwiej znaleźć pracę w interesującej nas branży lub gdzie znajdziemy lepsze warunki do życia?

Zarobki w Niemczech i Holandii są do siebie zbliżone. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech dla pracowników tymczasowych zależne od regionu, w którym się pracuje. W landach zachodnich stawka wynosi 9,96€/h brutto, landy wschodnie natomiast, oferują stawkę 9,66€/h brutto. Stawka w Holandii jest stała dla wszystkich regionów i wynosi 9,72€ brutto/h. Dodatkowo Holandię wyróżniają zarobki wiekowe. W obu krajach łączna wypłata zależna jest od ilości wypracowanych godzin.

Podsumowując, praca w Holandii się opłaca, więc jeśli masz więcej pytań związanych z zarobkami lub samym wyjazdem skontaktuj się z naszymi konsultantami pod numerem +47 77 545 75 75 a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Źródła:

Nasza-holandia.pl
Wiatrak.nl
Pl.europa.jobs
Aplikuj.pl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024