3 min9 listopada 2022

Dlaczego warto zostać spawaczem? 5 najważniejszych plusów zawodu spawacza

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe możliwości zarobkowe dla wielu grup zawodowych, w tym między innymi spawaczy. Nasi specjaliści są bardzo wysoko cenieni za granicą, ze względu na ich wiedzę, podejście i doświadczenie. Postawmy sobie zatem pytanie: właściwie, dlaczego warto zostać spawaczem?

Dlaczego warto zostać spawaczem? Wady i zalety pracy jako spawacz

Definicji spawania doczekaliśmy się zapewne więcej niż bramek Roberta Lewandowskiego, dlatego nie będziemy się specjalnie nad tym tematem rozwodzić. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że jest to łączenie materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem bądź bez dodania spoiwa.

Teraz przedstawimy natomiast 5 głównych powodów, dlaczego warto być spawaczem.

Po pierwsze: Bardzo atrakcyjne zarobki

Zgodnie z najnowszymi danymi w Polsce spawacz zarabia średnio ok. 3000-4000 zł netto, a wynagrodzenie jest oczywiście zależne od wielu czynników, głównie kwalifikacji, metody spawania i przede wszystkim doświadczenia. Za granicą naturalnie te kwoty są znacznie wyższe. W Covebo tygodniowo są to kwoty rzędu 500-600 euro netto, czyli blisko 3-4 razy wyższe niż w Polsce!

Po drugie: Wysoki popyt na spawaczy

Nie będzie wielkim nadużyciem, jeśli spawalnictwo określimy mianem zawodu przyszłości. Tak naprawdę, zapotrzebowanie na spawaczy zaobserwować możemy w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. Spawacz znajdzie zatrudnienie przy budowach, w stoczniach, górnictwie, warsztatach ślusarskich, w przemyśle ciężkim, kolejowym, lotniczym, ale także przy wszelkiej produkcji: od stojaków na ubrania, po samochody. 

Po trzecie: Możliwość zwiedzenia świata

Skoro popyt na spawaczy jest praktycznie w każdym miejscu na świecie, to… pozostaje te miejsca zwiedzić! Marzy Ci się poznanie innych kultur, chcesz poczuć klimat mroźnej Skandynawii, następnie dla odmiany udać się na słoneczne Lazurowe Wybrzeże, a do tego intryguje Cię Amsterdam ze swoimi licznymi kanałami? Masz szansę odwiedzić te wszystkie miejsca, łącząc przyjemne z pożytecznym. Możliwość podróżowania i zwiedzenia innych zakątków świata to z całą pewnością świetny powód, dlaczego warto zostać spawaczem.

Po czwarte: Rozwijanie wyobraźni

Wyobraźnia ludzka i wyobraźnia spawaczy nie ma granic! To doprawdy niewiarygodne, co spawacz może stworzyć z kilku kawałków blachy! Praca jako spawacz jest więc nie tylko rzemiosłem, ale często także sztuką! Spawalnictwo rozwija wyobraźnię, zmysł techniczny oraz wizję przestrzenną.

Po piąte: Ciekawa praca z możliwością rozwoju

Wyróżniamy co najmniej kilka metod spawania. Daje to możliwości ciągłego rozwoju, nie tylko udoskonalania znanych technik, ale także nauki nowych. Ciekawą alternatywą jest także spawanie podwodne, które, choć oczywiście doskonale opłacane, wiąże się z ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami specjalisty.

Wady pracy jako spawacz

Nie ma róży bez ognia, lub bez kolców- jak kto woli- i w tym przypadku jest podobnie. Jak każdy zawód na świecie, ten także ma swoje wady. Do najczęściej spotykanych zaliczyć należy możliwość uszkodzenia wzroku, poparzenia skóry, pracę wykonywaną w ciężkich warunkach, konieczność posiadania specjalnych kwalifikacji czy ryzyko chorób płuc. To główne trudności, z jakimi boryka się spawacz. Wady i zalety już opisaliśmy, zastanówmy się zatem, kto może podjąć pracę w spawalnictwie?

dlaczego-warto-zostac-spawaczem-w-covebo

Kto może zostać spawaczem?

Charakter pracy wymaga od kandydatów sprawności fizycznej:

  • odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • dobrego wzroku,
  • umiejętności koncentracji,
  • zdolności manualnych,
  • umiejętności czytania rysunku technicznego,
  • wyobraźni przestrzennej.

Astma i wszelkie alergie to czynniki praktycznie wykluczające pracę jako spawacz. Jak zostać takim specjalistą? Zasadniczo są dwie możliwości: ukończyć szkołę zawodową lub techniczną o takim profilu bądź zrobić kurs zawodowy, który uprawnia do pracy w tym fachu.

Oferty pracy dla spawaczy z doświadczeniem

Mamy nadzieję, że przekonały Cię nasze powody, dlaczego warto zostać spawaczem. Przede wszystkim to zawód, w którym pracodawca najbardziej ceni doświadczenie i umiejętności kandydata. Zapotrzebowanie na spawaczy jest bardzo duże i dlatego określa się ten fach jako bardzo przyszłościowy. Firmy, z którymi współpracujemy w Covebo, dbają o zdrowie pracowników, udostępniając im dobrej jakości maski spawalnicze, dodatkowo miejsce pracy jest wentylowane.

Jesteś ciekaw naszych ofert? Masz już doświadczenie i czujesz, że nadszedł czas na zmiany?

Sprawdź oferty Covebo lub zadzwoń pod nr +48 77 545 75 55!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Oferty pracy w Holandii w branży automotive

5 min22 kwietnia 2024

Praca dla spawacza w Holandii – poznaj nasze oferty!

2 min12 kwietnia 2024

Pierwsze dni w Holandii. Praca w Technice

4 min13 marca 2024