Firma jednoosobowa ZZP w Holandii. Jak ją założyć?

Interesuje Cię praca na ZZP w Holandii? Chcesz zmienić coś w swoim życiu i stać się szefem samym dla siebie? Firma jednoosobowa ZZP w Holandii może być dobrym rozwiązaniem! Niniejsza lista pozwoli Ci poznać kolejne etapy zostania samodzielnym przedsiębiorcą, tj. ZZP (Zelfstandige Zonder Personeel). Pierwsze kroki założenia działalności opisywaliśmy w naszym artykule ZZP w Holandii. Jak zacząć?

Samozatrudnienie w Holandii - Rejestracja w KVK

Najważniejszym krokiem, jak w przypadku znakomitej większości rozpoczynania wszelkiej działalności, jest rejestracja. Gdzie? W tym przypadku odpowiednim miejscem będzie holenderska Izba Handlowa, czyli Kamer van Koophandel.

Na wizytę najłatwiej umówić się online poprzez link: Kliknij i umów się na wizytę. 

Ta forma z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić czas. Koszt to zaledwie 50 euro.

Firma jednoosobowa ZZP w Holandii - Nadanie numeru VAT

Po rejestracji, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, powinien zostać wydany numer VAT, oznaczany skrótem BTW (Belasting over de Toegevoegde Waarde). Zazwyczaj wydawany jest na miejscu, czas oczekiwania może się jednak wydłużyć do tygodnia. 

Co ważne, od 1 stycznia bieżącego roku zmieniły się przepisy w tej kwestii i nowe numery identyfikacyjne BTW składają się z: 

  • kodu kraju NL, 
  • 9 cyfr, 
  • litery B.
  • 2 cyfr kontrolnych. 

Najważniejsza zmiana oznacza, iż nowy numer identyfikacyjny (BTW-ID) nie będzie, jak do tej pory, zawierał numeru BSN.

Nazwa firmy ZZP ma znaczenie

Praca w Holandii na samozatrudnieniu wiąże się dodatkowo z obowiązkiem określenia formy prawnej działalności, jeżeli chodzi o ZZP, najczęściej praktykowaną jest firma jednoosobowa. Należy także określić nazwę oraz wskazać siedzibę firmy, choć w zdecydowanej większości przypadków, podaje się wówczas adres domowy.

Firma jednoosobowa ZZP w Holandii a ubezpieczenie

Bez ryzyka nie ma zabawy? Oczywiście, że nie! Ubezpieczenie to bardzo ważna część bycia ZZP i oprócz tego o charakterze prywatnym, warto rozważyć także ubezpieczenie działalności naszej firmy.

Pozyskiwanie klientów i zleceń przez ZZP

Pamiętajmy, że odpowiednia ilość klientów to gwarant potencjalnych zysków. Im więcej zleceń będziemy otrzymywać, tym więcej zarobimy, a i nasza pozycja na rynku będzie pewniejsza. Warto przy tym pomyśleć o działaniach marketingowych, które bezsprzecznie nam w tym pomogą. Może to być na przykład stworzenie własnej strony internetowej, reklama w mediach społecznościowych, czy wykonanie wizytówek.

Firma jednoosobowa ZZP w Holandii - Jaka stawka?

Wszystko zależy od Ciebie! To Ty ustalasz warunki płacowe i wyceniasz swoją pracę. Oczywiście, należy przy tym patrzeć na realia rynkowe, znać stawki innych przedsiębiorców i nie podawać kwot zaporowych, przez które potencjalny klient nie skorzysta z naszych usług. Formą zabezpieczenia dla obu stron jest także spisanie umowy.  Nie musi być ona specjalnie skomplikowana. Wystarczy, że będzie zawierać informacje dotyczące stawki, terminu i wzajemnych obowiązków. 

ZZP - Kwestie administracyjne

Praca na samozatrudnieniu w Holandii wiąże się ponadto z rozmaitymi kwestiami administracyjnymi.  Do najważniejszych zaliczyć należy naturalnie wystawianie faktur i rachunków, natomiast warto prowadzić także rejestr przepracowanych godzin. Dlaczego? Otóż pozwoli nam to kwalifikować się do niektórych ulg podatkowych, np. przepracowanie 1225 godzin rocznie przez ZZP wiąże się z dodatkiem o nazwie zelfstandigenaftrek, dzięki któremu zapłacimy niższy podatek.

Źródła:

Kvk.nl

Business.gov.nl

Kurek.nl

Fiscali.biz

Expatica.com

Nlbalance.nl

Business.gov.nl

Iamexpat.nl

Business.gov.nl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024