3 min24 czerwca 2021

Jak odkryć swój talent? Kilka wskazówek

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pewne rzeczy przychodzą Ci z wielką łatwością, a inne nastręczają wielu problemów? Jak Roger Federer może odbijać tenisową piłeczkę z chirurgiczną wręcz precyzją? Anthony Hopkins tak przekonująco odgrywa każdą rolę, a nieodżałowana Whitney Houston równie spektakularnie śpiewać? Dzieje się tak dlatego, że każdy (tak, Ty też!) posiada specjalne zdolności w jakiejś dziedzinie. Jak odkryć swój talent? Przede wszystkim musisz w siebie uwierzyć!

Przeczytaj inne artykuły z serii #RozwińSkrzydła z Covebo -> Jakie kompetencje przyszłości należy rozwijać?

Czym jest talent?

Wydaje się, że spisanie wszystkich definicji talentu jest zadaniem równie karkołomnym, co wymienienie każdej wysepki w Szwecji, dlatego stworzymy własny opis. Jest to szczególna umiejętność, zdolność lub predyspozycja, która wyróżnia nas na tle innych. Należy pamiętać, że wszystko musi zostać podparte systematyczną, ciężką pracą. Honoré de Balzac, jeden z najznakomitszych francuskich pisarzy, wskazywał, że “nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli”.

Jak odkryć swój talent? Jak rozpoznać talent? Pytania, które należy sobie zadać

Do czego można mieć talent? Do absolutnie wszystkiego! Bardzo popularny program w USA i Wielkiej Brytanii, który doczekał się kilku edycji także w Polsce, pokazał, iż nie ma takiej dziedziny, w której nie byłoby niezwykłych wykonawców i prekursorów. Brzuchomówców, muzyków, komików, mimów czy akrobatów. Jak znaleźć swój talent?

Każdy z nas jest równie niezwykły, choć zupełnie różny i wyjątkowy. Inaczej patrzy na świat i odczuwa go w inny sposób. Mówi się, że ile ludzi, tyle talentów. Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się, jak odkryć swój talent, odpowiedz sobie na 3 następujące pytania:

W czym radzisz sobie lepiej od innych osób?

Na pewno jest coś, co jest Twoją mocną stroną i wyróżnia Cię na tle innych: masz wyostrzone smaki, szybciej biegasz, łatwiej przyswajasz obce słowa, dysponujesz doskonałym refleksem, a może nikt nie jest w stanie Cię przegadać w dyskusji? Bezapelacyjnie to wszystko talent! Jak go odkryć? Zastanów się, jak Twoja unikatowa, wyjątkowa umiejętność może wpłynąć na lepszą przyszłość.

Co sprawia Ci radość?

Czerp nie tylko satysfakcję, ale także radość ze wszystkiego, co robisz. Jak uważasz, że jest to niepotrzebne, to pomyśl, co czuje ratownik podczas finałowych zawodów pływackich na Igrzyskach Olimpijskich. Może jest tam właśnie dlatego, że sprawia mu to nieopisywaną radość i zadowolenie z wykonywanych obowiązków? Konfucjusz zauważył już to ponad 2500 lat temu, uniwersalnie wówczas radząc: „rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Co chciałbyś robić w przyszłości?

Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie: co chcesz w życiu robić? A potem... zacznij to robić! Zastanów się, co jest Twoją najlepszą motywacją do działania i realizacji swoich celów, co sprawia, że każdego dnia próbujesz stawiać sobie poprzeczkę wyżej i czy aby na pewno jesteś właśnie w tym miejscu - to najlepsze sposoby, aby znaleźć swój talent.

Jak odkryć swój talent? Test 16 osobowości

Kolejnym doskonałym pomysłem, jak rozpoznać swój talent jest zrobienie bezpłatnego testu osobowości, który podpowie o naszych mocnych stronach. Został przygotowany przez specjalny zespół badawczy, aby lepiej poznać i zrozumieć nasz potencjał. Wystarczy odpowiedzieć na szereg pytań (wykonanie go nie powinno zająć dłużej niż 12 minut), aby odkryć, którym z 16 typów osobowości jesteśmy. Chcesz sprawdzić, jak odkryć swój talent? Test dostępny jest pod linkiem!

Niezależnie, czy znasz już swój talent, czy może wciąż go szukasz, na rynku zawodowym przyda się także doświadczenie. Zdobędziesz je, wyjeżdżając do Holandii. Wykorzystaj swoje umiejętności, wybierz pracę dla siebie i aplikuj!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024