4 min28 kwietnia 2020

Jak poradzić sobie ze stratą pracy? Jak szybko znaleźć nową pracę?

Utrata pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Eksperci psychologii oceniają, że poziom stresu towarzyszący zwolnieniu można porównać ze śmiercią małżonka, bądź zdiagnozowaniem ciężkiej choroby. Otrzymanie wypowiedzenia w miejscu, gdzie przepracowało się długie lata, jest dodatkowo bolesne, pojawiają się bowiem frustracje i pretensje. Jak poradzić sobie ze stratą pracy, aby szybko móc odzyskać sens życia i znaleźć nowe zatrudnienie?

Polacy obawiają się o swoją pracę!

Epidemia koronawirusa na świecie sprawiła, że Polacy zaczęli się obawiać o swoje zatrudnienie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, aż 47% Polaków spodziewa się utraty pracy przez nich samych lub kogoś z rodziny. To prawie Połowa naszych rodaków!

51% Polaków uważa natomiast, że pandemia wpłynie znacząco na spadek ich dochodów. Te dane są alarmujące i wskazują, że niemal połowa Polaków niepewnie wygląda jutra. Jako agencja pracy tymczasowej także otrzymujemy wiele zapytań o pracę od osób, które z dnia na dzień straciły źródło utrzymania.

Utrata pracy jest silnym czynnikiem stresogennym!

Utrata pracy niesie za sobą szereg różnych negatywnych konsekwencji, zarówno ekonomicznych, jak i społecznych i psychologicznych. Do najważniejszych należy utrata źródła dochodu.

Zwolnienie wiąże się jednak także ze spadkiem własnej samooceny. Stale towarzyszący stres może być natomiast czynnikiem wywołującym liczne choroby somatyczne.

Bezrobocie przyczyną chorób?

Skala stresu wg Thomasa Holmesa i Richarda Rahe przedstawia najbardziej stresujące wydarzenia w życiu człowieka. Wykres jednoznacznie pokazuje, że utrata pracy posiada wiele jednostek stresowych. Dla porównania:

 • Zwolnienie z pracy/bezrobocie – 50,
 • Ciężka choroba lub wypadek z uszkodzeniem ciała – 53
 • Śmierć bliskiego członka rodziny – 63,
 • Pobyt w więzieniu 63.

Wykonując badanie na skali stresu, należy zliczyć jednostki stresowe wszystkich wydarzeń, których doświadczyliśmy na przestrzeni ostatniego roku. Jeśli ogólny wynik stresorów wynosi 200-300 o 51% wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na poważną chorobę w ciągu 2 lat!

Sprawdź swój poziom stresu – WYKONAJ TEST

Jak poradzić sobie ze stratą pracy? Kilka kroków do nowego życia!

Nie można pozwolić, aby strach i stres w drastyczny sposób wpływał na życie osoby zwolnionej z pracy. Krótki poradnik pozwoli uporać się z tym problemem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. A więc… co zrobić po zwolnieniu?

 1. Zaakceptuj
 2. Pierwszym, najtrudniejszym, ale także najważniejszym krokiem do nowego życia jest akceptacja stanu rzeczy, ale także akceptacja uczuć! Człowiek zwolniony ma prawo odczuwać smutek złość i rozgoryczenie. Uwolnienie emocji pomoże oczyścić duszę i przygotować podłoże nowego życia.

 3. Poszukaj pomocy
 4. Nie wiesz, jak dokonać takiego oczyszczenia? Rozmawiaj z najbliższymi, pisz dziennik. Może rozważysz wizytę o terapeuty, który pozwoli Ci otrząsnąć się z traumy, jaką było zwolnienie z pracy?

  Jeśli odczuwasz stan depresyjny to psycholog z pewnością pomoże Ci się uporać z negatywnym myśleniem. Wiele osób uważa jednak wizyty u terapeuty za powód do wstydu. Niesłusznie. Jak wskazuje Psycholog Dominik Wrześniewski na łamach Newsweeka, Polacy coraz częściej korzystają z profesjonalnej pomocy psychologicznej.  

  Wsparcia można także szukać w różnych organizacjach świadczących usługi doradztwa pracy. Być może dowiesz się o sobie czegoś nowego lub odkryjesz nowe umiejętności i kwalifikacje?

 5. Stwórz plan działania
 6. Zastanów się, jak wybrnąć z tej nieciekawej sytuacji. Co zrobić, aby przywrócić płynność finansową? Może to czas, aby odświeżyć swoje CV lub przygotować profil na LinkedIn? Wypisz w punktach swoje mocne cechy i wszystkie umiejętności. Napisz, co chciałbyś robić i jakie zatrudnienie rozważasz?

  Możesz także napisać do Covebo, a my chętnie pomożemy w znalezieniu odpowiedniej oferty.

 7. Zacznij szukać nowej pracy

Jeśli pogodziłeś się już z zaistniałym stanem rzeczy i zaakceptowałeś negatywne emocje, to najwyższy czas, abyś rozejrzał się za nowym zatrudnieniem. Niestety, znaczna część Polaków uważa, że poszukiwanie pracy jest trudne.

Wynik z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl wskazuje, że 28,7% Polaków uważa szukanie pracy za dość trudne, 14,7% - trudne i 19,3% - bardzo trudne!

Jak znaleźć nową pracę? Dlaczego nie mogą znaleźć pracy? Takie pytania spędzają Ci sen z powiek? Być może popełniasz najczęstsze błędy podczas szukania zatrudnienia?

Eksperci portalu Interviewme.pl wskazują na przyczyny takiego stanu rzeczy:

 • Twoje CV nie przedstawia Cię jako pożądanego kandydata,
 • Nie wiesz, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną,
 • Aplikujesz wszędzie, gdzie możesz,
 • Nie czytasz ogłoszeń o pracę i wymagań
 • Nie wiesz, dlaczego firma powinna Cię zatrudnić
 • Brakuje Ci motywacji.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że czasami nie ma po prostu czasu na przejście wszystkich etapów pogodzenia się z utratą pracy. Nie zawsze możemy też przygotować dokładną analizę naszych szans na rynku pracy. Covebo jako agencja pracy tymczasowej oferuje pracę w różnych branżach, zarówno w produkcji, jak i technice. Często zgłaszają się do nas osoby, które z powodu pandemii utraciły środki do życia. Staramy się pomóc takim osobom. Jeśli rozważasz pracę w Covebo, sprawdź czy możesz wyjechać do Holandii -> KLIK ARTYKUŁ Q&A

Źródła:

Poradnictwo rodzinne

Forbes

Konfederacja Lewiatan

Zwierciadło

Pracuj.pl

Interviewme

Newsweek

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy jadąc do Holandii musisz wykonać test na koronawirusa?

2 min12 kwietnia 2021

Q&A - Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii. Czy mogę wyjechać?

3 min24 marca 2021

Ubezpieczenie do pracy w Holandii. Wszystko, co musisz wiedzieć

3 min16 marca 2021