3 min29 września 2020

Jak poznać swoje mocne strony?

Czy nasza osobowość wpływa w bezpośredni sposób na wykonywane obowiązki? Cechy charakteru mogą ułatwiać nam pracę lub wręcz przeciwnie, wpływać negatywnie na proces wykonywania zadań. Warto więc poznać swoje mocne cechy, aby móc świadomie wykorzystywać je w życiu zawodowym. Pozostaje jednak pytanie, jak poznać swoje mocne strony, aby wznieść się na wyżyny.

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą jeszcze lepiej poznać siebie i swoje predyspozycje.

1) Jak poznać swoje mocne strony? Na samym początku określ, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność

To niezwykle ważne, aby robić w życiu rzeczy, które sprawiają nam radość. Na samym początku warto więc zastanowić się, kiedy czujemy się w pełni szczęśliwi. Odpowiedź na takie pytanie da nam gotową receptę, w którym kierunku powinniśmy się udać. Dotyczy to życia prywatnego, ale także zawodowego. Więc jeśli jest chociaż jedna rzecz, bez której nie wyobrażasz sobie codzienności, spróbuj się w niej wyspecjalizować. Bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie, automatycznie wyróżni Cię spośród tłumu.

Pamiętaj, że interesujące zainteresowania lub umiejętności, zawsze robią wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej!

2) Dokonaj analizy i wypisz mocne strony

Możesz posiadać uniwersalne zalety, takie jak pracowitość i umiejętność pracy w zespole. Warto je wypisać, aby być już przygotowanym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz wiedzieć, że pytanie o mocne i słabe strony kandydata często pojawia się na spotkaniach tego typu.

Spróbuj więc wczytać się w ofertę pracę, aby wybrać te cechy, które wyróżnią Cię spośród innych kandydatów. Łatwo się przystosowujesz, a może cechuje Cię dobra organizacja pracy? Nie zapomnij poprzeć każdej cechy argumentami! Nieocenione są także wszelkie certyfikaty, poświadczenia i ukończone kursy.

3) Przypomnij sobie komplementy na swój temat

Czy pamiętasz treść komplementów, które zdarzyło Ci się otrzymać? Niby nic, a zazwyczaj bywa tak, że to najlepsze odbicie cech naszego charakteru. Przecież to właśnie osoby, z którymi przebywamy i pracujemy, znają nas najlepiej. Ich spojrzenie pozwoli ocenić siebie z całkiem nowej perspektywy.
Czy usłyszałeś kiedyś, że jesteś bardzo pomysłowy? A może masz wysoko rozwinięte umiejętności przywódcze? To powinna być dla Ciebie jasna wskazówka, jakie są Twoje najważniejsze mocne strony.

4) Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań

Jak poznać swoje mocne strony? To bardzo proste! Wystarczy zadać sobie 5 prostych pytań, a odpowiedź przyjdzie sama:

Czy jest jakaś rzecz, powszechnie uważana za trudna, a dla Ciebie wydaje się prosta?
Czy posiadasz jakieś zainteresowania, które nie zmieniły się na przestrzeni lat?
Co zdarza Ci się robić szybciej i lepiej niż inni?
Czy jest jakaś rzecz, która nie zmienia się w Twoim podejściu, niezależnie od wykonywanej czynności?

Zapisz każdą odpowiedź na kartce, a potem zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje mocne strony w praktyce.
Znajomość mocnych stron naprawdę się przydaje. Pozwala określić, jakie obowiązki wykonujemy najlepiej, a to już prosta droga do zadowolenia z życia zawodowego.

 

Źródła:

Andrzejtucholski.pl/
Interviewme.pl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024