3 min8 stycznia 2021

Jak rozliczyć PIT za pracę w Holandii?

Początek stycznia to nie tylko doskonała okazja na refleksję na temat mijającego roku. To także idealny czas na tworzenie wszelkich podsumowań. Tworząc różnorakie bilanse, warto pochylić się także nad tym finansowym. Legalna praca w Holandii, wiąże się bowiem z koniecznością rozliczenia się z fiskusem. O tym, co zmieni się w kwestii sposobu rozliczania podatku, przeczytasz pod tym linkiem, dzisiaj natomiast skupimy się na aspekcie funkcjonalnym - jak rozliczyć PIT za pracę w Holandii?

Jak rozliczyć PIT za pracę w Holandii? Kogo dotyczy rozliczenie dochodu holenderskiego w Polsce?

Zacznijmy od tego, kogo ten obowiązek obejmuje. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy on osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uznaje się, że taka osoba:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zatem spełnienie któregokolwiek z powyższych kryteriów przynosi skutek, którym jest konieczność zapłaty podatku w Polsce.

Pit za pracę w Holandii. Dwie deklaracje do wypełnienia

Polski podatnik, rozliczając składki z wynagrodzeń uzyskanych za pracę w Holandii, zobowiązany jest wypełnić dwie deklaracje:

  • składaną przed odpowiednim holenderskim organem dotyczącą zarobków uzyskanych w Królestwie Niderlandów,
  • składaną przed polskim fiskusem dotyczącą zarobków uzyskanych w ciągu całego roku (niezależnie od miejsca ich uzyskania, tak w Polsce, jak i w innych państwach).

PIT-ZG - Praca w Holandii

Jest to podstawowy dokument, który powinien być rozliczony przez osoby, uzyskujące swój dochód z pracy za granicą. PIT-ZG ma formę załącznika do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 i składa się go odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Co ważne, należy pamiętać, iż w przypadku, gdy nasz przychód będzie pochodził z kilku krajów, to do każdego z nich stosuje się wówczas odrębny druk załącznika.

Podatnik, który do rozliczenia przychodów z zagranicy stosuje zasadę proporcjonalnego odliczenia (jak np. w Holandii), zobowiązany jest wykazać przychody zagraniczne, nawet jeżeli w kraju takowych nie uzyskiwał. Najszybszym i obecnie najpopularniejszym sposobem rozliczenia deklaracji podatkowej pozostaje zrobienie tego drogą elektroniczną.

Rozliczenie pit za pracę w Holandii. Jakie dokumenty?

Legalna praca w Holandii, wiąże się także z koniecznością rozliczenia z odpowiednim organem podatkowym. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług doświadczonego biura rachunkowego, które pokieruje nas krok po kroku, co należy zrobić. Ogromna część z nich swoje usługi świadczy w Internecie, a wszelkie formalności załatwiane są elektronicznie.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Holandii?

  • Jaaropgave;
  • Kopi polskiego zeznania podatkowego wraz z załącznikiem ZG;
  • Dane konta bankowego;
  • Numer BSN/SOFI;
  • Kopia dowodu osobistego.

Nie warto czekać do ostatniego momentu na zrobienie nieuniknionego- rozliczenia podatku. Możemy mieć bowiem pewność, że prędzej czy później odpowiedni organ fiskalny upomni się o wymagane należności. Nowy Rok to znakomity czas, żeby zacząć wszystko od początku, dlatego koniecznie zapoznaj się z naszymi aktualnymi ofertami pracy.

 

Źródła:
E-pity.pl
Infakt.pl
Pitax.pl
Zwroty-podatku.info
Pit.pl
Podatnik.info

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024