4 min14 października 2022

Jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn?

LinkedIn jest jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych w Polsce. Pozwala na budowanie i rozszerzanie sieci kontaktów zawodowych. Obecnie z LinkedIn korzysta ponad 630 mln użytkowników na całym świecie.  Chcesz być jednym z nich, ale nie wiesz, jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn? Poniżej zdradzamy wszystkie tajniki! 

Profil na LinkedIn jako narzędzie rekrutacji  

Wielu nowych użytkowników loguje się na LinkedIn ze względu na chęć zmiany pracy lub poszukiwania nowego pracownika. Jest to również idealne miejsce, dla przedsiębiorców, na przedstawienie swojej firmy i zapoznanie się z nowościami rynku.  

Co to jest LinkedIn?  

Zacznijmy bardziej oficjalnie. Najogólniej mówiąc LinkedIn jest międzynarodowym serwisem specjalizującym się w kontaktach zawodowo-biznesowych.  

Jakie treści znajdziemy na LinkedIn?  

Zgodnie z tym, co to jest LinkedIn, przeglądając stronę główną na LinkedIn znajdziesz posty publikowane przez znajomych dodanych do sieci kontaktów. Ich tematyka opiera się na tym, co może zainteresować użytkownika, zgodnie z jego zawodową historią.  

Jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn?  

Biznesowo, profil na LinkedIn jest Twoją wizytówką, dlatego przed założeniem profilu zastanów się, jakie informacje chcesz umieścić w sieci i czym zainteresować odbiorców profilu LinkedIn. Wszystkie informacje zawarte na LinkedIn powinny być ze sobą spójne. Warto wziąć również pod uwagę udostępniane publikacje – najlepiej, żeby ich spójność tematyczna dotyczyła kwestii zainteresowań i sektora zatrudnienia. Nadal myślisz o tym, jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn – poniżej kilka ważnych informacji na ten temat. 

Profil na LinkedIn – kwestie techniczne  

Im więcej napiszesz o sobie w profilu LinkedIn, tym mniej miejsca na wyobrażenia pozostawisz przyszłemu pracodawcy czy osobie odwiedzającej profil LinkedIn. Daj się poznać wszystkim, którzy dołączają do sieci kontaktów LinkedIn. Pamiętaj również, że LinkedIn to nie Facebook czy Instagram – nie publikuj w tym miejscu prywatnych postów i zdjęć jedzenia. Zachowaj relację z LinkedIn na biznesowym poziomie.  

LinkedIn – jak powinien wyglądać profesjonalny profil  

Profil LinkedIn powinien zawierać pełne uzupełnienie profilu użytkownika: profesjonalne zdjęcie, pełną informację dotyczącą doświadczenia zawodowego i edukacji oraz aktywności publicznej.  

Zdjęcie profilowe i biogram  

Jak wspominamy powyżej LinkedIn to nie Facebook czy Instagram, w związku z tym, zdjęcia, jakie dodajesz do profilu LinkedIn powinno być profesjonalnym zdjęciem, jakie dodaje się do CV, a nie zdjęciem z wakacji czy imprezy ze znajomymi.  

Doświadczenie i edukacja  

Twoje CV zawiera informacje o edukacji i doświadczeniu i profil LinkedIn również powinien zawierać pełne informacje na ten temat. W tym miejscu możesz również poprosić obecnego lub byłego przełożonego o potwierdzenie Twoich umiejętności czy polubienie kwestii pracy w danym miejscu pracy.  

Szkolenia, kursy, certyfikaty, znajomość języków  

Firmy szkoleniowe bardzo chętnie udostępniają certyfikaty online, które możesz dodać do profilu LinkedIn. Dzięki temu, informacje na temat ukończonych kursów i szkoleń szybciej trafiają do sieci kontaktów.  

Wolontariat  

Idealną formą uzupełnienia doświadczenia zawodowego są wszelkiego rodzaju wolontariaty. Szczególnie polecamy te formy publikacji studentom lub uczniom, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.  

Rekomendacje  

Wszystkie informacje o doświadczeniu, aktywnościach zawodowych, pozapłacowych oraz umiejętności mogą być ocenione przez osoby należące do sieci kontaktów LinkedIn. Dodatkowo rekomendowane publikacje czy informacje zawarte na profilu LinkedIn docierają do większej ilości odbiorców zainteresowanych danym tematem. 

Publikacje i aktywność  

Jak już piszemy o rekomendowaniu publikacji – warto również publikować informacje o sobie, czy Ty, które wywarły na Tobie wrażenie. Większa aktywność powoduje szerszą sieć kontaktów, która jest niezbędna do prowadzenia profilu LinkedIn 

profil-na-linkedin

Marka osobista na LinkedInie  

Podczas wyszukiwań Google, po wpisaniu imienia i nazwiska szukanej osoby, algorytm pokazuje na pierwszym miejscu profil LinkedIn. Warto o tym pamiętać przy szukaniu nowego zatrudniania – rekruterzy sprawdzają konta na mediach społecznościowych kandydatów. Ważne, żeby były one przygotowane profesjonalnie i spójnie.  

Dlaczego warto być na LinkedInie?  

Dzięki LinkedIn dajesz się zauważyć i pokazujesz odbiorcom, co jest w kręgu Twoich zainteresowań. Może się okazać, że dziewczyna pracująca w innym dziale dużo lepiej i z większą pasją odnalazłaby się w Twoim – zmiana środowiska pozwoli na szybszy samorozwój, a praca z pasji sprawia większą przyjemność. Warto spróbować! 

Co publikować na LinkedIn?  

Dla przypomnienia, po raz trzeci – LinkedIn to Twoja zawodowa wizytówka – buduj personal branding na LinkedIn. Publikuj tylko sprawy bliskie Ci zawodowo, na prywatne posty i zdjęcia czekają znajomi i obserwatorzy na Facebooku i Instagramie.  

Jak znaleźć pracę poprzez LinkedIn?  

Przede wszystkim oznacz swój profil jako open to work, dzięki temu, rekruterzy zajmujący się direct searchem lub headhunterzy szybciej trafią na Twój profil a po zapoznaniu się z jego profesjonalnym wyglądem i publikacjami będą mogli zaproponować ofertę pracy zgodną z doświadczeniem zawodowym oraz zainteresowaniami. Dodatkowo polecamy polubienie grup rekruterskich skupiających się na ofertach pracy w sektorze, którym się interesujesz. 

Oferty pracy Covebo na LinkedIn  

Covebo, jak inne firmy działa na LinkedIn i publikujemy tu przede wszystkim informacje o tym, co u nas dobrego i nowego. Poza tym, przez LinkedIn poszukujemy pracowników chcących rozwijać swoje zainteresowania w zakresie rekrutacji stacjonarnej i zdanej. 

Dlatego zapraszamy do odwiedzenia profilu Covebo na LinkedIn https://www.linkedin.com/company/covebo-work-office-sp.-z-o.o./mycompany/. Poznaj nas i naszych pracowników z innej strony! 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024