3 min9 lutego 2021

Jak zostać cieślą szalunkowym w Holandii?

Odpowiedzialność, dokładność i rzetelność! Oto cechy, którymi z całą pewnością musi charakteryzować się dobry cieśla szalunkowy. Praca w Holandii jest więc doskonałą możliwością dla osób,  posiadających ten fach w ręku. Poświęć najbliższe 100 sekund, a dowiesz się, jak zostać cieślą szalunkowym i gdzie możesz pracować. 

Cieśla szalunkowy - czym się zajmuje? Kim jest cieśla szalunkowy?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: kim właściwie jest cieśla szalunkowy, co robi i jakie są jego obowiązki? Definicja katalogu zawodów określa go jako osobę, która montuje szalunki systemowe oraz wykonuje deskowania indywidualne.

Innymi słowy, taka osoba odpowiedzialna jest za tworzenie drewnianych konstrukcji, np. dachów czy stropów, które następnie zostają zalane świeżym betonem. Jest to zawód ściśle związany z budową i z pracą wykonywaną na zewnątrz. Do najpopularniejszych systemów szalunków gotowych uznaje się systemy Peri i Doka. Do Twoich obowiązków należeć będzie zatem stworzenie danej konstrukcji, a następnie odpowiednie jej przygotowanie.

W jaki sposób? Chociażby poprzez smarowanie poszczególnych elementów substancjami ropopochodnymi lub samą ropą. Sprawia to, że beton nie klei się z szalunkiem, który można potem łatwo ściągnąć.

Jak zostać cieślą szalunkowym? Gdzie może pracować cieśla szalunkowy?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, miejscem pracy dla cieśli szalunkowego są różnego rodzaju budowy, głównie komercyjne, gdzie większość elementów stawia się poprzez szalunek betonowy. W Polsce taki fachowiec znajdzie zatrudnienie przy wznoszeniu domów jedno i wielorodzinnych, a także bloków. Za granicą cieśla szalunkowy może ponadto pracować przy stawianiu sklepów, biurowców lub innych budynków wielkogabarytowych oraz przy tworzeniu konstrukcji przemysłowych, jak chociażby silosy czy elementy większych konstrukcji, np. mostów.

jak-zostac-ciesla-szalunkowym

Kto może zostać cieślą? Predyspozycje do zawodu

Trzeba pamiętać, że to przede wszystkim praca fizyczna, w której wymagana jest zręczność i odpowiednie zdolności manualne. Dobry cieśla szalunkowy jest rzetelny, sumienny i odpowiedzialny, drewniane elementy konstrukcji wymagają bowiem dużej precyzji, a od niej będzie potem zależeć cała budowa. Pamiętaj także, że to praca wykonywana na zewnątrz, zatem przyda się dobra kondycja fizyczna i zdrowie.

Bardzo istotne, żeby cieśla szalunkowy odznaczał się jak najlepszym wzrokiem, który potrzebny mu będzie do dokładnej oceny materiału i łączeń drewna. Jest to również zajęcie wykonywane często na wysokościach, które nie mają problemów z lękiem wysokości oraz utrzymaniem równowagi. Dla pracodawcy na pewno ważna będzie umiejętność odczytywania rysunku technicznego i planów budowlanych.

Cieśla szalunkowy bez doświadczenia. Jak zostać cieślą szalunkowym?

Mówi się, że „nie od razu Rzym zbudowano”. Co więc jeżeli szukasz pracy jako cieśla szalunkowy do przyuczenia? Na pewno odpowiednim krokiem do zdobycia pierwszego doświadczenia będzie skończenie szkoły branżowej (zawodowej) o profilu związanym z budownictwem lub po prostu jako cieśla.

W szkole, oprócz zajęć ogólnokształcących czeka na Ciebie ponadto spora dawka praktyki. Dużo placówek współpracuje również z różnymi Centrami Kształcenia Zawodowego (lub Praktycznego), które zatrudniają fachowców w danej dziedzinie. Tam także można nabyć wiedzę o obróbce drewna czy substancjach konserwujących. Inną metodą z kolei jest wybranie się na kurs. Cieśla szalunkowy, a właściwie kandydat na niego, przechodzi wówczas specjalistyczne szkolenie, podczas którego zdobywa informacje o swoim przyszłym zawodzie.

A może masz już doświadczenie i szukasz pracy jako cieśla szalunkowy? Sprawdź naszą ofertę i aplikuj!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca w technice w Holandii

2 min15 kwietnia 2021

Praca w Holandii na budowie

2 min23 marca 2021

PDR usuwanie wgnieceń. Innowacyjna metoda wykorzystywana w holenderskich warsztatach

3 min19 marca 2021