Jak zostać spawaczem? Historia sukcesu 

Sukces! Thomas Edison twierdził, że najpewniejszą drogą do niego jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zostać spawaczem, a także jaki wpływ na całą branżę metalurgiczną odcisnął jeden z polskich inżynierów. 

Historia spawania w Polsce   

Sama historia spawania sięga bardzo zamierzchłych i odległych czasów, a za najstarszy sposób łączenia metali za pomocą ciepła uznaje się zgrzewanie ogniskowe i kowalskie. Prawdziwy przełom nastąpił jednak pod koniec XIX wieku. To właśnie wtedy powstały 3 nowe metody spawania: 

  • Gazowe. 
  • Termitowe. 
  • Elektryczne. 

W kontekście naszego kraju oraz rozwoju tej dziedziny przyjrzyjmy się nieco bliżej ostatniemu z wymienionych sposobów. Historia spawania w Polsce bezsprzecznie ma jedną ważna dla siebie datę - 1882 rok. Dlaczego? To właśnie wtedy polski inżynier Stanisław Olszewski i Rosjanin Mikołaj Benardos opatentowali metodę spawania elektrycznego, którą wcześniej wynaleźli. Następnie była ona stale polepszana i doskonalona. Ciężko wyobrazić sobie obecnie jakąkolwiek gałąź przemysłu, w której nie znajdzie zastosowanie spawanie. Metody spawania, które powstały w ostatnim czasie to: 

  • Plazmowe. 
  • Elektronowe. 
  • Dyfuzyjne. 
  • Laserowe. 

Jak zostać spawaczem? 

Z całą pewnością istnieje wiele racjonalnych powodów, dla których ten zawód jest tak popularny i ceniony. Za najważniejsze należy uznać wysokie zarobki oraz stale rosnący popyt na usługi tego typu specjalistów. Patrząc nieco bardziej globalnie niż przez pryzmat naszego krajowego podwórka, na pewno każdy fachowiec wie, że praca dla spawacza w Holandii oczywiście też bez problemu się znajdzie. W USA z kolei szacuje się, że w 2026 roku będzie potrzeba ok. 370 tysięcy takich specjalistów. Pytanie, które niewątpliwie samo się nasuwa to: w takim razie jak zostać spawaczem? Najlepiej wybrać dla siebie odpowiedni kurs spawania! Tego typu kursy często są finansowane przez dany Urząd Pracy, przez co nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Ostatni krok to zdanie odpowiednich kursów i uzyskanie książeczki spawacza. 

Spawacz. Co musi umieć? 

Dobry spawacz powinien sam umiejętnie organizować swoje stanowisko pracy. Należy mieć na uwadze, że część obowiązków wykonywana jest na zewnątrz, otwartym powietrzu i wysokościach. W związku z tym fachowiec powinien odznaczać się dobrym zdrowiem, wysokimi zdolnościami manualnymi, sprawnym wzrokiem i dużą siłą fizyczną. Za przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu uznaje się choroby skóry, spojówek, układu oddechowego, zaburzenia równowagi czy padaczkę. Nie dla każdego zatem odpowiednia będzie praca spawacza. Jak zacząć? Najprostszą i najszybszą drogą jest ukończenie odpowiedniego kursu, a następnie nabycie niezbędnej praktyki.  

Jak zostać spawaczem i osiągnąć sukces?

Wystarczy być konsekwentnym i wytrwałym, a do tego postarać się o odpowiednie przygotowanie do pracy. Thomas Edison mówił także, że porażka często dotyczy ludzi, którzy zrezygnowali, kiedy byli już o krok od sukcesu. Warto więc trzymać się tej myśli, aby móc wciąż się rozwijać i wykonywać pracę, którą się lubi. Pan Konrad Bijak, spawacz, który od wielu lat pracuje w Covebo stwierdził słusznie: "„Człowiek, który nic nie robi, cofa się, bo świat idzie do przodu.” Pytany o opinie na temat współpracy mówi: "Praca przez Covebo pozwoliła mi bardzo dalece wykształcić się w kierunku spawania. Jestem lojalny firmie Covebo, bo nie mam większych problemów z pracą. Od roku 2013 nie narzekam na pracę, cały czas mam zajęcie."

Pan Artur Kaczmarek mówi natomiast: "Współpraca z agencją pracy Covebo zdecydowanie przewyższyła moje oczekiwania. Proces rekrutacji przebieg niezwykle sprawnie, bez najmniejszych komplikacji i w miłej atmosferze. Zakwaterowanie to piękny, czysty, w pełni wyposażony domek, niedaleko miejsca pracy. Wypłaty zgadzają się co do centa i są zawsze na czas. Dwuletni, zadbany samochód na dojazdy do pracy. Jestem w pełni zadowolony i uważam, że Covebo to agencja godna zaufania!"

Jesteś spawaczem i chcesz pracować w Covebo? Zostaw swój kontakt, zadzwonimy! A może zastanawiasz się, czy ta ścieżka kariery jest dla Ciebie? Przeczytaj cały wywiad z Panem Konradem: KLIK.

 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024

Praca w Holandii z językiem angielskim

2 min9 maja 2024

Oferty pracy w Holandii w branży automotive

5 min22 kwietnia 2024