3 min10 sierpnia 2020

Jakie są koszty prowadzenia firmy w Holandii?

Masz przygotowany doskonały biznesplan. Czujesz, że nadszedł właściwy moment na samozatrudnienie w Holandii. Jesteś przekonany, iż ZZP to idealna dla Ciebie forma prowadzenia firmy. Czas zatem najwyższy porozmawiać o pieniądzach. Myśląc o rozpoczęciu działalności gospodarczej w Holandii, nie sposób pominąć kluczowego aspektu, a mianowicie kosztów prowadzenia firmy. Czy są one wysokie? Jeśli zadajesz sobie pytanie "Jakie są koszty prowadzenia firmy w Holandii?", przeczytaj nasz artykuł. 

Obowiązkowe opłaty dla ZZP

Pierwszą opłatą, która ma raczej charakter symboliczny i wynosi zaledwie 50 euro, jest rejestracja w KVK, czyli holenderskiej Izbie Handlowej. Jak należy to zrobić, przeczytasz w naszym ostatnim wpisie (Firma jednoosobowa ZZP w Holandii. Jak ją założyć?). Jest to de facto jedyny koszt, który należy ponieść, rozpoczynając pracę na samozatrudnieniu w Holandii. Pozostałe opłaty wynikają z faktu prowadzenia działalności. 

Dwie pewne rzeczy wg Benjamina Franklina

Benjamin Franklin już blisko 250 lat temu wskazał, iż „nic na tym świecie nie jest pewne, poza śmiercią i podatkami”. Nie inaczej oczywiście sytuacja prezentuje się obecnie w Królestwie Niderlandów. Jako ZZP zobowiązany będziesz do płacenia dwóch danin publicznych: podatku dochodowego (Inkomstenbelasting) oraz podatku VAT (BTW) w rozliczeniach kwartalnych. 

W przypadku przedsiębiorców kluczowe znaczenie ma ten drugi, płacony jest on od wartości dodanej, czyli po holendersku belasting (over de) toegevoegde waarde, w skrócie BTW. 

Jakie są koszty prowadzenia firmy w Holandii? Nieobowiązkowe koszty dla ZZP

Osoba samozatrudniona w Holandii powinna się również liczyć z pozostałymi kosztami, które przełożą się na optymalne funkcjonowanie firmy. Do najważniejszych zaliczyć należy:

  • Założenie strony internetowej - samo wykupienie domeny to najczęściej koszt około kilkudziesięciu euro, natomiast roczne jej utrzymanie oscyluje wokół 100 euro. Nie jest to oczywiście warunek, natomiast odpowiednia reklama z pewnością ułatwi pozyskiwanie klientów i zleceń.
  • Prowadzenie księgowości - najlepiej powierzyć nadzór nad fakturami i rachunkami specjalistom. Wybór biur rachunkowych na rynku jest bardzo szeroki. Zyskujemy tym samym dodatkowo pomoc osób, które w przypadku niejasności dotyczących ulg czy podatków wskażą nam najlepsze rozwiązanie. Koszt? Zależny jest oczywiście od formy świadczenia usługi. Wydatek powinien zmieścić się w przedziale od 35 do nawet 200 euro miesięcznie.
  • Wydatki na telefon służbowy i samochód - w obliczu wszechobecnego dostępu do smartfonów i Internetu pierwsze wydatki nie będą wysokie. Można założyć, że będzie to 20-50 euro miesięcznie. Koszty związane z eksploatacją samochodu są już nieco trudniejsze do oszacowania, gdyż zależą od tego chociażby, czy zdecydujemy się wziąć auto w leasing, bądź też jak daleko jesteśmy w stanie dojeżdżać do klienta. 
  • Pozostałe koszty warto zastanowić się przede wszystkim, czy aby na pewno dodatkowe opłaty, szczególnie w początkowej fazie działalności, są nam niezbędne do funkcjonowania firmy. Oczywiście, istnieje opcja wynajęcia lokalu czy biura (koszt to nawet 1000 euro miesięcznie), natomiast z drugiej strony jako siedzibę naszego przedsiębiorstwa wskazać możemy adres domowy, co pozwoli znacznie zaoszczędzić środki.   

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Holandii są nieznacznie wyższe niż te ponoszone w Polsce. Potencjalny zysk także będzie liczony w euro, oznacza to tym samym znacznie wyższe zarobki. Zgłoś się zatem do Covebo, a przedstawimy Ci, co należy zrobić, aby samemu stać się dla siebie jedynym szefem i rozpocząć pracę na własny rachunek!

Źródła:

Polonia.nl

Houseoftax.nl

5alfa.com

Tnpfiscaal.nl

Lingquotes.com

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca w technice w Holandii

2 min15 kwietnia 2021

Praca na kurczakach. Pewność branży spożywczej

2 min29 marca 2021

Praca w Holandii na budowie

2 min23 marca 2021