3 min22 lipca 2021

Najstarsze samochody na świecie

Znasz najstarsze samochody na świecie? Rynek motoryzacyjny rozwija się od XIX wieku i większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu. Pierwsze pojazdy mechaniczne, ówcześnie zdobycz techniki, dziś wydają się być dość prymitywne. Jednakże nie można zapomnieć o tej długiej i pięknej historii. Miłość do motoryzacji rozwija się z każdym nowym modelem samochodu, ważne więc by znać historię tych wynalazków.  

Najstarsze samochody na świecie. Historia samochodu 

Najstarszy samochód na świecie De Dion Bouton et Trepardoux Dos-a-Dos Steam Runabout miał dwa silniki parowe i był napędzany wodą - znaczy, że bez benzyny też się da! De Dion, wyprodukowany w 1881 roku, rozpędzał się nawet do 60km/h. Nie osiągał jednak dużych zasięgów. Na jednym tankowaniu mógł przejechać zaledwie 30km.  

Samochody antyki - Benz & Cie 

Pierwszym pojazdem mechanicznym, który w pełni zasługiwał na miano samochodu był Patentwagen nr 1. Powstały w 1886 roku najstarszy samochód na świecie napędzany był przez ligroinę, mieszaninę węglowodorów pochodzącą z destylacji ropy naftowej. Uruchamiano go przy pomocy koła zamachowego. Replikę, na podstawie oryginalnej dokumentacji, można dziś zobaczyć w zbiorach Deutsches Museum w Monachium. Wynalazkiem interesowało się wielu producentów silników, m.in. Peugeot.

Najstarszy producent samochodów na świecie 

Ford 

Pierwszym i najstarszym światowym producentem samochodów na szeroką skalę jest Ford Motor Company. W 1908 Ford wprowadził na rynek model T, który cieszył się dużym powodzeniem. W związku z tym właściciel usprawnił proces produkcji oraz otworzyć nowe fabryki. Z czasem Ford stał się pionierem na rynku światowym, co skłoniło europejskie firmy do produkcji mniejszych i bardziej uniwersalnych samochodów.  

Daihatsu 

Najstarszy producent samochodów w Japonii to właśnie Daihatsu. Na rynku europejskim był znany z małych gabarytów. W 1930 roku powstał trójkołowy pojazd oznaczony symbolami HA, który szybko został przebojem japońskiego rynku. Model FA, z 1937 roku, był już czterokołowy i przeznaczony dla ryku dostawców.  

Peugeot 

Pierwszy samochód marki Peugeot zaprezentowano na światowych targach w Paryżu w 1889 roku. Napędzany parą trzykołowiec jest nie tylko znany z tego, że jest tak popularny na targach, ale także jako najstarsze auto w historii, które jeździło po włoskich drogach w 1893. Samochód sprowadził Gaetano Rossi.  

Fiat 

Założony w 1899 roku do dziś pozostaje największą marką samochodów we Włoszech. Pod koniec 1910 roku Giovanni Agnelli, który był ówcześnie dyrektorem zarządzającym, odwiedził fabrykę Forda i był pod wielkim wrażeniem linii produkcyjnej. Po powrocie wprowadził ten sam system produkcji do Fiata. Ten nowy sposób produkcji kultowych samochodów włoskiego producenta doprowadził do powstania fabryki Lingotto. 

Chcesz pracować w branży technicznej? Sprawdź nasze oferty!

Antyki samochodów. Ranking 

Ranking antycznych samochodów mógłby wzbudzić wiele kontrowersji. Każdy fan ówczesnej motoryzacji określa wyższość pojazdów na podstawie innych wytycznych. Samochodowe legendy rządzą się swoimi prawami, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z kolekcją samochodów z PRL-u w Muzeum Techniki i Motoryzacji. Jeśli zaciekawił cię temat, polecamy też ABCar Oldtimers – podobna tematyka, inne modele aut, ta sama miłość do motoryzacji.  

Najstarszy samochód w Polsce 

Najstarszym polskim samochodem jest wyprodukowany w 1901 Adler. Nie ma wiele informacji o polskich antycznych samochodach, dlatego też w celu pogłębienia wiedzy na ten temat, zapraszamy np. do Muzeum Techniki Wojskowej lub innego Muzeum pojazdów w Polsce.  

Poznałeś już przybliżoną historię światowej motoryzacji. Jeśli jesteś zapalonym mechanikiem lub po prostu lubisz pracować przy samochodach, zapraszamy do aplikacji na oferty pracy w Holandii w dziale automotive. Sprawdź oferty poniżej i wybierz tę najlepszą!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024

Oferty pracy w Holandii w branży automotive

5 min22 kwietnia 2024

Praca dla spawacza w Holandii – poznaj nasze oferty!

2 min12 kwietnia 2024