3 min19 marca 2021

PDR usuwanie wgnieceń. Innowacyjna metoda wykorzystywana w holenderskich warsztatach

Metodę PDR usuwanie wgnieceń pierwszy raz zastosowano na linii Mercedesa w latach 40 XX wieku. Przy produkcji samochodów, głównie przy montażu i przemieszczaniu pojazdów, powstawało wiele wgnieceń, stąd pomysł na szybsze i tańsze poradzenie sobie z problemem. Szybsze niż szpachlowanie i lakierowanie nowych pojazdów. Pełna nazwa metody, pochodzi z języka angielskiego – Paintless Dent Repair – oznacza usuwanie wgnieceń w poszyciu karoserii bez lakierowania. W procesie wykorzystywana jest specjalna lampa PDR.

Na czym polega metoda PDR usuwanie wgnieceń?

Do usuwania wgnieceń bez lakierowania metodą PDR wykorzystywane są dwie technologie:

  • wyciąganie (metoda z zastosowaniem kleju) lub
  • wypychanie (metoda z zastosowaniem łyżek, tzw. hebli).

Obie technologie wymagają doświadczenia i umiejętności w ich wykonywaniu. Nawet najlepszej jakości narzędzia do napraw PDR nie pomogą, jeśli używa ich osoba bez wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Zatem, na czym polega metoda PDR i jej technologie?

Dla techników PDR najważniejsze jest, by miejsce ich pracy było znakomicie oświetlone – pozwala to na zlokalizowanie nawet najmniejszych wgnieceń. Po odnalezieniu i oznaczeniu uszkodzenia, miejsce to musi być odtłuszczone specjalnym aktywatorem.

W przypadku metody wyciągania używa się specjalnego kleju. Wgniecenie wyciąga się Easy Pullerem lub młotkiem bezwładnościowym. Kolejno, usuwa się klej i dokonuje ewentualnej korekty z zastosowaniem punktaków teflonowych. W razie niepowodzenia zastosowana może być metoda panelowa i konieczność lakierowania elementu.

Technikę wypychania stosuje się w miejscach trudno dostępnych od wewnątrz. Wgniecenie wypycha się przy użyciu narzędzi do napraw PDR, które różnią się długością, kształtem i końcówką – w zależności od rodzaju uszkodzenia Ważne, by przed użyciem PDR upewnić się, że dany element ma oryginalną powłokę lakierniczą – tylko w tej sytuacji można skorzystać z metody bez lakierowania PDR.

Zalety usuwania wgnieceń metodą PDR

PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania ma wiele zalet. Zarówno dla osób zajmujących się tą technologią jak i dla klientów. Metoda pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i jest tańsza od typowej naprawy wgnieceń. Nie trzeba lakierować samochodu, dzięki temu samochód nie traci na wartości. Sprawdza się przy większych i mniejszych wgnieceniach, wydaje się także idealna do usuwania wgnieceń po gradobiciu. Usługa może też zostać wykonana poza warsztatem dzięki mobile PDR service - usuwanie wgnieceń bez lakierowania.

PDR usuwanie wgnieceń – Jak zacząć?

Proces PDR wymaga od technika dużej cierpliwości i ogromnego doświadczenia. Jak zatem zacząć pracować z PDR? Najlepszym początkiem jest rozpoczęcie kursu lub szkolenia z PDR – pozwala to na naukę metody PDR zarówno w teorii jak i praktyce.

Szkolenie PDR - gdzie najlepiej je zrobić?

Szkolenie PDR najlepiej zrobić w centrum szkoleń wyspecjalizowanym w technice PDR. Średnia cena szkolenia to ok. 5000 zł netto. Może wydawać się, że cena jest wysoka, jednakże jest to świetna inwestycja w swoją przyszłość.

PDR-usuwanie-wgniecen

Ile zarabia technik PDR?

W Polsce nie mamy wielu warsztatów zajmujących się usuwaniem wgnieceń bez lakierowania PDR. Średnio jednak za wgniecenie wielkości kasztana zapłacimy ok. 100 zł. Bardziej popularnym kierunkiem dla tego typu techniki jest Holandia. W przypadku pracy przez agencję Covebo, za pracę 40 h w tygodniu technik PDR zarabia ok. 600/700 € netto tygodniowo. Jest to stawka otrzymywana już po odciągnięciach za zakwaterowanie, ubezpieczenie i transport do pracy.

Narzędzia do napraw PDR

Narzędzia do napraw PDR wypychają wgniecenie od wewnątrz, dzięki czemu przywracany jest idealny kształt naprawianej powierzchni. Różnią się one grubością, długością i końcówkami – każde narzędzie przeznaczone jest do innego typu wgniecenia oraz umiejscowienia uszkodzenia.

Nauka metody PDR wymaga przede wszystkim wielu godzin praktyki i doskonalenia zawodowego. Rozwija się w szybkim tempie i jest przyszłością w dziedzinie lakiernictwa. Jeśli zdobyłeś już doświadczenie w technice PDR usuwania wgnieceń bez lakierowania i szukasz nowych wyzwań lub chciałbyś rozpocząć pracę w tym charakterze, skontaktuj się z naszym działem technicznym pod numerem telefonu +48 545 75 55. Czekamy na Ciebie!

 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024