3 min30 listopada 2021

Plotki w pracy. Jak wypływają na atmosferę? 

Temat plotkowania na tyle mocno zakorzenił się w naszym życiu, że doczekał wielu odniesień w popkulturze. Kilkanaście lat temu powstał serial, bijąc wówczas rekordy popularności, który opowiada o tajemniczej blogerce opisującej wszystko, co dzieje się w pewnej części Nowego Jorku. A czym są plotki w pracy, dlaczego należy na nie uważać i jak sobie z nimi radzić? O tym w dalszej części. 

Jak dziś powstają plotki i co może być ich źródłem? 

Z całą pewnością należy uważać na nadmierne wypowiadanie się na temat innych osób bez ich obecności, czyli po prostu obgadywanie. Plotki w pracy roznoszą się bowiem bardzo szybko. Bez wątpienia za ich główne źródła uznać można:  

  • Zarobki innych,
  • Opinie na temat szefa i podważanie jego autorytetu,
  • Romanse i związki w pracy,
  • Awans zawodowy i jego przyczyny,
  • Negatywne rozmowy o współpracownikach. 

Jak plotki wpływają na atmosferę w pracy? 

Atmosfera w pracy wpływa na to, czy czerpiemy z niej satysfakcję i chce się nam do niej codziennie przychodzić. Na pewno wie o tym każdy, kto zdecydował się na wyjazd do Holandii. Przyjemnie być na zmianie z osobami, które są dla nas życzliwe, a nie złośliwe i dwulicowe. Plotki i pomówienia w pracy sprawiają, że odczuwamy do niej stopniową niechęć i coraz gorzej się w niej czujemy. Z czasem mogą się także pojawić myśli o zmianie zatrudnienia. 

Jak reagować na plotki w pracy? 

Nie sposób sprawić, żeby ludzie nie rozmawiali na tematy dotyczące ich życia prywatnego - w końcu spędzają razem znaczną część dnia. Prawdopodobnie najlepszym sposobem na rozpowiadane plotki w pracy na nasz temat jest ignorowanie ich. Dlaczego? Przede wszystkim publiczne komentowanie i tłumaczenie się sprawia, że plotki w pracy zostaną lepiej zapamiętane, stając się przy tym wręcz biurową legendą. 

Jak ukrócić plotki w pracy? 

Dobrym sposobem na to, jak unikać plotek w pracy jest wypowiadanie się jedynie na tematy neutralne, aby nie wciągać nikogo do naszego życia prywatnego. Co, jeśli jest już za późno? Jak ukrócić plotki w pracy w tym wypadku? Jeżeli dojdziemy do wniosku, że pomówienia uderzają w nasze dobre imię, to warto bezpośrednio skonfrontować się z plotkarzem, aby wiedział, że nie jest anonimowy i bezkarny. Dobrym rozwiązaniem jest także zaprosić do takiej rozmowy przełożonego, informując go tym samym o takich negatywnych praktykach. 

Plotki w pracy - konsekwencje 

Bez wątpienia warto pomyśleć o następstwach, rozpoczynając stawianie kogoś w negatywnym świetle lub wymyślając historie na jego temat. Szczególnie przykre konsekwencje mogą mieć plotki o romansie w pracy, szczególnie gdy jedna z osób pozostaje w związku - może to doprowadzić do jego rozpadu. Choć pokusa na pewno bywa silna, warto czasem kilka razy zastanowić się, zanim zaczniemy kogoś obgadywać. 

Plotkarz w pracy zawsze z czasem będzie uznawany za kogoś niewiarygodnego, komu nie należy ufać. Pamiętaj, nie musisz doświadczyć tego niewygodnego tematu, żeby wybrać wyjazd do Holandii z Covebo. Jak zaaplikować? Aktualne oferty pracy w Holandii dostępne są na naszej stronie internetowej (https://www.covebo.pl/produkcja-i-logistyka/oferty-pracy-produkcja-i-logistyka/) lub wystarczy zadzwonić pod nr +48 77 545 75 75, aby wyjechać nawet w ten weekend!  

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024