4 min7 czerwca 2022

Pokolenie XYZ na rynku pracy

Każde pokolenie inaczej podchodzi do różnych spraw. Nie tylko w obszarze sfery zawodowej, ale i prywatnej. Zauważyliście, że czasem ciężko nam dogadać się z rodzicami, dziadkami lub dziećmi, bo patrzą na jedną rzecz zupełnie inaczej niż my? Jak zatem porozumiewać się ze współpracownikami, mimo że dzielą nas różnice pokoleniowe w pracy? Czytaj dalej, a dowiesz się, co wyróżnia pokolenie XYZ 

Pokolenie XYZ charakterystyka  

Podział pokoleniowy wyróżniamy ze względu na rok urodzenia. Każde z nich ukształtowane zostało przez inne doświadczenia, wydarzenia społeczno-kulturowe, polityczne czy gospodarcze. Te wyróżniki sprawiają, że różnice pokoleniowe w pracy dostrzec można w kontaktach między pracownikami oraz ich ogólnemu podejściu do pracy zawodowej.  

Baby boomers – urodzeni w 1946-1964  

Baby boomers są następcami Silent Generation. Jest to pokolenie gospodarczego boomu i wyżu demograficznego. Pokolenie Baby Boomers ceni sobie lojalność względem pracodawcy i zaangażowanie w pracę. Stroni od rywalizacji i nie lubi zmian, zwykle do ich zaakceptowania potrzebują czasu. Charakterystyka Baby Boomers obejmuje również często wycofanie się z życia zawodowego przez problem z dostosowaniem się do zasad panujących na rynku pracy, czy we współczesnych organizacjach.  

Pokolenie X – urodzeni w 1965-1980  

W przypadku pokolenia X socjologowie przesuwają granicę dat urodzenia do 1985 roku. Są to osoby dorastające w czasie kryzysu gospodarczego. Pokolenie X w Polsce nazywane jest Pokoleniem PRL. Charakterystyka pokolenia X skupia się na dużym „oddaniu” pracodawcy, przez co w jednym miejscu pracy mogą pracować do emerytury.  

Pokolenie Y (millenialsi) - urodzeni w 1981-1996  

Lub jak podają niektóre źródła urodzeni w latach 1986-2000. W odróżnieniu od pokolenia X milenialsi weszli na rynek pracy zaznajomieni z nowymi technologiami. Wychowani w erze globalizacji, dzięki czemu łatwiej im zaakceptować różnice kulturowe. Uważa się, że pokolenie Y miało łatwiej od poprzednich, dzięki czemu są bardziej wykształceni i znają więcej języków obcych.  

Pokolenie Z (Gen Z) - urodzeni w 1997-2012  

Najmłodsze na obecnym rynku pracy to pokolenie Z. Technologia i wszystkie związane z nią nowinki są dla pokolenia Z czymś całkowicie naturalnym i bez problemu się w tym odnajdują. Tym, co najbardziej charakteryzuje pokolenie Z jest multitasking, czyli umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie. Ważny jest dla nich samorozwój, jednocześnie nie są pokoleniem, które wiąże swoją przyszłość tylko z jednym miejscem pracy.  

Różnice pokoleniowe w pracy - pokolenie XYZ

Czasami ciężko zrozumieć podejście do pracy współpracownika z innego pokolenia. Różnice pokoleniowe w pracy wiążą się z kwestią wychowania i czasów dorastania.  

Pokolenie X w pracy. Jak pracuje gen X?  

Dla pokolenia X w pracy najważniejsza jest współpraca. Dobrze czują się na wszelkiego rodzaju spotkaniach, szczególnie jeśli ich zdanie jest brane pod uwagę, a wymyślone rozwiązanie jest wykorzystywane. Lubią wszelkiego rodzaju burze mózgów, podczas których mogą wykazać się swoim doświadczeniem.  

Milenialsi na rynku pracy. Co jest dla nich ważne?  

Przede wszystkim work-life balance. Milenialsi, jako pokolenie nastawione na samorozwój, poza pensją i pozapłacowych benefitów oczekują otrzymywania angażujących zadań poszerzających ich kompetencje zawodowe.  

Jak rekrutować pokolenie Z do pracy?  

Chociaż pokolenie z na rynku pracy jest stosunkowo od niedawna, już bez większych problemów możemy zauważyć, co ich wyróżnia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokolenie Z oczekuje, że rekruter potwierdzi ich stałe godziny pracy, możliwość niezależności w postaci pracy online oraz przedstawi jasną drogę do awansu.  

Czynniki kształtujące motywację - pokolenie XYZ

Każdy oczekuje od pracodawcy potwierdzania dobrze wykonanej pracy, ale także czynników motywacyjnych do jej wykonywania. Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest jedna i wspólna dla wszystkich pokoleń – finanse. Nic bardziej mylnego, pokolenia XYZ, różnią się między sobą nawet pod tym względem.  

Baby boomers, pokolenie X, oczekują, że pracodawca będzie doceniał ich zaangażowanie i doświadczenie i wyrazi to w postaci dodatków finansowych. Milenialsi za wkład wniesiony do firmy, oczekują benefitów pozapłacowych, które będą mogli wykorzystać poza miejscem pracy. Pokolenie Z oczekuje tego wszystkiego, co starsze pokolenia oraz wolności, rozumianej jako brak przywiązania do pracodawcy i możliwość wykonywania obowiązków z każdego miejsca na Ziemi.  

Mimo wielu różnic pokoleniowych w pracy najważniejsza jest współpraca, dlatego tak ważne jest, by rozumieć wzajemne spojrzenie na Świat. W Covebo doceniamy każdego indywidualnie i dostrzegamy różnice pokoleń X Y Z. Jeśli chcesz poznać zasady naszej współpracy od środka, aplikuj na oferty pracy, odwiedzając stronę www.covebo.pl lub skontaktuj się z naszymi rekruterami pod numerem +48 77 545 75 75 i rozpocznij międzypokoleniową współpracę!  

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024