Praca w Holandii a emerytura
Królestwo Niderlandów bez wątpienia ciągle stanowi bardzo atrakcyjny kierunek emigracji zarobkowej. Czy możliwa jest praca w Holandii, a emerytura wypłacana w Polsce? Po jakim czasie nabywa się prawa do tego świadczenia? Covebo śpieszy z wieloma przydatnymi informacjami.
Praca w Holandii a emerytura
Algemene Ouderdomswet (AOW) wydaje się być terminem znanym każdemu, kogo przez dłuższy czas dotyczyła praca w Holandii. Emerytura państwowa, bo o niej mowa, składa się z trzech podstawowych filarów, a sam system uważany jest przez ekspertów jako jeden z najlepiej funkcjonujących na świecie.
Czy praca w Niderlandach liczy się do emerytury?
Unijna koordynacja systemów emerytalno-rentalnych sprawia, że odbyte lata pracy w Holandii do emerytury będą nam się zaliczać. Polski ZUS dolicza bowiem do stażu pracy okres odprowadzania składek za granicą. To właśnie ta jednostka skontaktuje się ze swoim holenderskim odpowiednikiem przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wysyłając odpowiedni wniosek w naszym imieniu.
Praca w Niderlandach a emerytura w Polsce
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy praca w Holandii liczy się do emerytury. Sprawdźmy więc, czy można takie świadczenie pobierać, przebywając w Polsce. W związku z obowiązującymi przepisami unijnymi możliwe jest jej otrzymywanie w Polsce. Nie ma konieczności zamieszkania czy bycia zameldowanym w Niderlandach. Należy natomiast złożyć odpowiedni wniosek nieco wcześniej - na 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Emerytura w Holandii
Przede wszystkim należy pamiętać, że długość zatrudnienia wpływa na wysokość świadczenia, zatem najkorzystniejsza jest jak najdłuższa praca w Holandii. Emerytura obliczana jest w następujący sposób: aby nabyć 100% do AOW, należałoby pracować 50 lat. Bez wątpienia brzmi to dość karkołomnie, dlatego za każdy przepracowany rok uzyskuje się 2% pełnego świadczenia, dlatego będąc zatrudnionym na przykład przez 10 lat, nabędziemy prawo do 20% całości. Możliwe jest także dopłacanie w ciągu pierwszej dekady pracy, aby w przyszłości nabyć pełną wartość świadczenia.
W jakim wieku emerytura w Holandii?
Z pewnością jest to nieco bardziej zawiły temat niż w Polsce. Otóż wiek emerytalny AOW zależy od przewidywanej długości życia, ale wynosi co najmniej 67 lat, choć dla osób urodzonych po 31.12.1960 r. nie został on jeszcze definitywnie ustalony. Reasumując, przewidywana długość życia wpływa na to, w jakim wieku emerytura w Holandii zostanie ustalona.
Jaka emerytura w Niderlandach? Rodzaje
Niewątpliwie warto przyjrzeć się temu, jak wygląda cały system emerytalny w Kraju Tulipanów. Otóż składa się on z trzech filarów:
- AOW, czyli emerytury podstawowej,
- Emerytalnych programów pracowniczych,
- Indywidualnych programów emerytalnych.
Jak uzyskać emeryturę w Holandii?
Bez wątpienia bardzo istotna kwestia dla każdego, kogo przez co najmniej parę lat dotyczyła praca w Holandii. Emerytura w Polsce może być na tyle niska, że ta niderlandzka będzie ratowała nasz comiesięczny budżet. Jak złożyć wniosek? Jeżeli nasze miejsce zamieszkania to Królestwo Niderlandów, należy 4 miesiące przed planowanym przejściem na emeryturę złożyć wniosek poprzez stronę internetową https://www.svb.nl/. W przypadku, gdy nie mieszkamy już w Holandii, należy zabrać się za to nieco wcześniej - 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.