4 min16 kwietnia 2020

Q&A – Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii. Działania i pomoc Covebo podczas epidemii

20 marca 2020 roku w Polsce ogłoszono stan epidemii. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-19. Najważniejsze punkty rozporządzenia to ograniczenie możliwości przemieszczania się między państwami, a także zamknięcie określonych firm i zakładów pracy. Pojawia się więc pytanie, czy praca w Holandii jest wciąż możliwa w obecnych warunkach? Przygotowaliśmy dla Was małe Q&A!

Pytanie: Czy mogę wyjechać do pracy do Holandii?

Odpowiedź: Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, wyjazd do pracy do Holandii wciąż jest możliwy. Można przekraczać granicę korzystając z samochodów, busów lub autobusów rejsowych.

Jako agencja pracy tymczasowej dokładamy wszelkich starań, aby usługi firm transportowych, z którymi współpracujemy, były sprawdzone i bezpieczne. Nasi przewoźnicy zmniejszyli obłożenie samochodów. W wielką dbałością podchodzą także do kwestii dezynfekcji pojazdów.

Pytanie: Jak wygląda opieka i pomoc koordynatorów na terenie Holandii

Odpowiedź: Osoby, które chcą wyjechać do pracy do Holandii, zawsze otrzymają od nas odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania. Na miejscu mogą natomiast liczyć na stałą opiekę koordynatora. Nasi rekruterzy pomagają osobom na terenie Holandii, zadzwoń, a my sprawdzimy, czy możemy zaoferować Ci inną pracę.

Pytanie: Co w przypadku kwarantanny?

Odpowiedź: Zakłady pracy w Holandii zapewniają pracownikom stały dostęp do mydła oraz środków dezynfekujących. W sytuacji wystąpienia objawów zakażenia wirusem pracodawca ma obowiązek niezwłocznie odsunąć osobę od pełnienia obowiązków. Nasi koordynatorzy nie pozostawiają jednak takich osób samych sobie. Pracownik zawsze może liczyć na naszą pomoc.

W przypadku konieczności udania się na kwarantannę obowiązują normalne zasady dotyczące choroby. Warunki wypłacania zasiłku chorobowego zależą od typu umowy:

  • umowa z klauzulą o tymczasowym charakterze zatrudnienia - Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych w Holandii (UWV) decyduje o prawie do zasiłku chorobowego, a agencja pracy uzupełnia procentowo zasiłek,
  • umowa bez klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia – pracodawca pozostaje w obowiązku wypłacenia wynagrodzenia na czas izolacji.

Pytanie: Jestem w Holandii i straciłem pracę! Jak możecie mi pomóc?

Odpowiedź: Jednym z wielu negatywnym skutków rosnącego zasięgu wirusa jest zamknięcie niektórych zakładów pracy, a także ograniczenie funkcjonowania określonych firm. Wiele osób pracujących i mieszkających na terenie Holandii, zostało nagle zwolnionych z pracy i znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Aby pomóc naszym rodakom w Holandii, uruchomiliśmy specjalną akcję pomocy. Szukamy nowej pracy dla osób dotkniętych kryzysem ekonomicznym. Staramy się zapewnić ciągłość zatrudnienia.

Pytanie: Mieszkam w Niemczech i zwolniono mnie z dotychczasowego zakładu. Czy możecie mi pomóc?

Odpowiedź: Dostajemy także sporo wiadomości od osób, które mieszkały dotychczas na terenie Niemiec i podejmowały tam pracę, a zostały nagle zwolnione w związku z kryzysem ekonomicznym, wywołanym przez koronawirusa. Możemy pomóc także w tym przypadku. Umożliwiamy transport z miejsca zamieszkania w Niemczech i relokację w Holandii. Mamy oferty pracy w różnych branżach, zarówno w produkcji i logistyce, jak i technice i budownictwie.

Pytanie: Jak wygląda obecnie sytuacja w Holandii?

Odpowiedź: Koronawirus w Holandii sprawił, że rząd zdecydował się przedłużyć środki zapobiegawcze do dnia 28 kwietnia. Premier Holandii Mark Rutte w swoim przemówieniu z 31 marca wskazuje, że dzięki ogólnej mobilizacji społeczeństwa, udało się spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa w kraju*. Nie oznacza to jednak końca epidemii, dlatego wprowadzone zasady są jak najbardziej obowiązujące.

Należy przede wszystkim pamiętać o takich podstawowych regułach, jak:

  • częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem,
  • używanie maseczek i rękawiczek ochronnych,
  • zachowanie około 1,5-metrowego dystansu od innych osób,
  • w przypadku wystąpienia objawów udanie się do lekarza,
  • bezwzględne przestrzeganie innych zasad wprowadzonych przez rząd państwa, w którym aktualnie przebywamy.

Wyjazd do Holandii jest możliwy, jeśli jego celem jest praca. Nie można natomiast jechać do Holandii w celach turystycznych. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników, dlatego dbamy o dezynfekcję pojazdów i zmniejszenie obłożenia. Staramy się także pomagać ludziom, którzy stracili pracę w Holandii i Niemczech. Często znajdują się oni w ciężkiej sytuacji materialnej, dlatego relokacja i podjęcie pewnego zatrudnienia w nowym miejscu staje się szansą na poprawę warunków. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.

Źródła:

https://www.fairwork.nu/

https://vimeo.com/402857088

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Jak rozliczyć PIT za pracę w Holandii?

3 min8 stycznia 2021

Jak poznać swoje mocne strony?

3 min29 września 2020

5 Umiejętności, których nie nauczysz się w szkole, a które przydadzą Ci się w pracy

3 min4 sierpnia 2020