3 min24 marca 2021

Koronawirus a praca w Holandii

20 marca 2020 roku w Polsce ogłoszono stan epidemii. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-19. Najważniejsze punkty rozporządzenia to ograniczenie możliwości przemieszczania się między państwami, a także zamknięcie określonych firm i zakładów pracy.

EDIT: Jest 25.03.2021, niestety wciąż walczymy ze światową pandemią. Przychodzimy do Was z małą aktualizacją, dotyczącą wyjazdów do pracy do Holandii.

Pytanie: Koronawirus a praca w Holandii. Czy mogę wyjechać do pracy do Holandii?

Odpowiedź: Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, wyjazd do pracy do Holandii wciąż jest możliwy. Można przekraczać granicę korzystając z samochodów, busów lub autobusów rejsowych.

Jako agencja pracy tymczasowej dokładamy wszelkich starań, aby usługi firm transportowych, z którymi współpracujemy, były sprawdzone i bezpieczne. Nasi przewoźnicy zmniejszyli obłożenie samochodów. W wielką dbałością podchodzą także do kwestii dezynfekcji pojazdów.

W okresie 20.03-5.04 obowiązuje także darmowy transport do Holandii. 

Pytanie: Jak wygląda opieka i pomoc koordynatorów na terenie Holandii?

Odpowiedź: Osoby, które chcą wyjechać do pracy do Holandii, zawsze otrzymają od nas odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania. Na miejscu mogą natomiast liczyć na stałą opiekę koordynatora. Nasi rekruterzy pomagają osobom na terenie Holandii, zadzwoń, a my sprawdzimy, czy możemy zaoferować Ci inną pracę.

Pytanie: Co w przypadku kwarantanny?

Odpowiedź: Zakłady pracy w Holandii zapewniają pracownikom stały dostęp do mydła oraz środków dezynfekujących. W sytuacji wystąpienia objawów zakażenia wirusem pracodawca ma obowiązek niezwłocznie odsunąć osobę od pełnienia obowiązków. Nasi koordynatorzy nie pozostawiają jednak takich osób samych sobie. Pracownik zawsze może liczyć na naszą pomoc.

W przypadku konieczności udania się na kwarantannę obowiązują normalne zasady dotyczące choroby. Warunki wypłacania zasiłku chorobowego zależą od typu umowy:

  • umowa z klauzulą o tymczasowym charakterze zatrudnienia - Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych w Holandii (UWV) decyduje o prawie do zasiłku chorobowego, a agencja pracy uzupełnia procentowo zasiłek,
  • umowa bez klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia – pracodawca pozostaje w obowiązku wypłacenia wynagrodzenia na czas izolacji.

Pytanie: Jestem w Holandii i straciłem pracę! Jak możecie mi pomóc?

Odpowiedź: Jednym z wielu negatywnym skutków rosnącego zasięgu wirusa jest zamknięcie niektórych zakładów pracy, a także ograniczenie funkcjonowania określonych firm. Wiele osób pracujących i mieszkających na terenie Holandii, zostało nagle zwolnionych z pracy i znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Aby pomóc naszym rodakom w Holandii, uruchomiliśmy specjalną akcję pomocy. Szukamy nowej pracy dla osób dotkniętych kryzysem ekonomicznym. Staramy się zapewnić ciągłość zatrudnienia. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, skontaktuj się z nami, wybierając ulubioną metodę, lub wypełnij formularz otwartej aplikacji. 

Pytanie: Mieszkam w Niemczech i zwolniono mnie z dotychczasowego zakładu. Czy możecie mi pomóc?

Odpowiedź: Dostajemy także sporo wiadomości od osób, które mieszkały dotychczas na terenie Niemiec i podejmowały tam pracę, a zostały nagle zwolnione w związku z kryzysem ekonomicznym, wywołanym przez koronawirusa. Możemy pomóc także w tym przypadku. Umożliwiamy transport z miejsca zamieszkania w Niemczech i relokację w Holandii. Mamy oferty pracy w różnych branżach, zarówno w produkcji i logistyce, jak i technice i budownictwie.

Pytanie:

Koronawirus a praca w Holandii. Jak obecnie wygląda sytuacja?

Odpowiedź: Obecnie obowiązujące środki bezpieczeństwa zostały przedłużone do 30 marca 2021 r. Rząd zaleca zachowanie dystansu społecznego i zamyka większość obiektów, między innymi: 

  • sklepy (z wyjątkiem sklepów, sprzedających najpotrzebniejsze zasoby).
  • teatry, sale koncertowe, kina, kasyna itp.
  • ogrody zoologiczne, parki rozrywki itp.
  • kryte obiekty sportowe, takie jak siłownie, baseny, sauny i spa.
  • restauracje, bary i kawiarnie.

Godzina policyjna obowiązuje od 21.00 do 4.30. W godzinach policyjnych nie można wyjść na zewnątrz bez ważnego powodu. Instytucje edukacyjne oferują głównie nauczanie zdalne i online. Rekomenduje się pozostanie w domu i opuszczanie miejsca zamieszkania tylko z domownikami. 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Plotki w pracy. Jak wypływają na atmosferę? 

3 min30 listopada 2021

Przyjaźń w pracy. Jak wpływa na pracę zespołową?

4 min27 października 2021

Certyfikat COVID lub test przed wyjazdem do Holandii

3 min26 października 2021