3 min26 stycznia 2021

Wizyta u lekarza w Holandii. Jak ją zaplanować?

Pracujesz w Holandii i dopadła Cię grypa? A może dopiero planujesz wyjazd do pracy i chcesz wiedzieć, jak wygląda służba zdrowia w Holandii? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych informacji, dzięki którym wizyta u lekarza w Holandii nie przysporzy Ci trudności.

Jak wygląda służba zdrowia w Holandii?

Wyjeżdżając z obrazem naszej rodzimej służby zdrowia w głowie, możemy się odrobinę zdziwić. W przychodniach, często nowoczesnych i dobrze wyposażonych, znajdziemy nie tylko lekarzy pierwszego kontaktu, ale również specjalistów. A o ile sama wizyta u lekarza w Holandii może wyglądać podobnie, to fakt, że np. leki możemy odebrać jedynie w aptece, do której musimy się wcześniej zapisać, może nas nieco zaskoczyć.

 

Najważniejsze jednak jest ubezpieczenie. Każda osoba zameldowana lub zatrudniona w Holandii musi je posiadać. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą finansową. Do ubezpieczenia przystąpisz poprzez swoją agencję pracy lub samodzielnie. Po wykupieniu ubezpieczenia otrzymamy kartę polisy, dzięki której swobodnie będziemy mogli się zapisać do przychodni oraz apteki.

Co zrobić gdy zachorujesz? Jak dostać się do lekarza w Holandii?

Koszt wizyty u lekarza w Holandii to zasadniczo najczęstsze pytanie, które pojawia się w głowie potencjalnego pracownika. Otóż przyjmując, że mamy aktualne ubezpieczenie, zwykła wizyta u lekarza domowego będzie bezpłatna. Wyjątek stanowią jednak wizyty u lekarzy specjalistów jak np. dentysta. Warto wspomnień również, że leki przepisywane przez lekarza domowego odbierzesz bezpłatnie w aptece, w której zostaliśmy zarejestrowani.

W przypadku poważniejszych schorzeń, gdzie mamy do czynienia z koniecznością szczegółowych badań, wizyty u specjalisty lub nawet zabiegu czy operacji w Holandii stosowane jest ryzyko własne. Na chwilę obecną wynosi ono 350EUR. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli pracownik zostanie poddany operacji, która zostanie wyceniona na 1000EUR, pracownik ponosi koszt 350EUR, natomiast pozostały koszt poniesie ubezpieczalnia.

Wizyta u lekarza w Holandii. O czym pamiętać?

Podczas wizyty u lekarza musimy być również świadomi swoich praw i obowiązków. W tej sytuacji wielu pracowników martwi się, czy istnieje płatne chorobowe w Holandii i właściwie kto płaci chorobowe w Holandii.

W przypadku pracowników tymczasowych często choroba jest związana z czasową utratą pracy, natomiast pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy i jest on wypłacany przez UWV. Wysokość zasiłku chorobowego uzależniona jest od formy umowy, która obowiązuje pracownika, najczęściej jednak oscyluje wokół 70% przeciętnego wynagrodzenia wypłacanego mu dotychczas. Ważne zatem jest, aby zachorowanie zgłosić jak najwcześniej, gdyż zarówno pracownicy tymczasowi w fazie A, jak i pozostałych fazach są objęci tzw. dniami oczekiwania. Dni oczekiwania to dni, kiedy niewypłacane jest żadne wynagrodzenie. W przypadku pracowników fazy A są to dwa dni.

Jeśli mówimy o prawach, warto też wspomnieć o obowiązkach, które dotyczą pracownika podczas nieobecności chorobowej.

3 Najważniejsze zasady to:

  • Bądź osiągalny/a telefonicznie – Twoim obowiązkiem jest odebrać telefon od koordynatora, który ma prawo skontrolować czy przebywasz w domu. Nie musisz go jednak informować o szczegółach choroby takich jak np. objawy. Dyspozycyjność telefoniczna jest związana również z UWV, które ma prawo do kontaktu z Tobą. Instytucja poinformuje Cię o szczegółach zasiłku chorobowego.
  • Przyjdź na spotkanie z lekarzem zakładowym – Koordynator lub przełożony ma prawo umówić Cię na taką wizytę, aby potwierdzić faktyczny stan Twojego zdrowia.
  • Dbaj o siebie – Przyjmuj leki zapisane Ci przez lekarza i wykonuj zalecenia, które otrzymałeś. Najważniejszy jest szybki powrót do zdrowia.

Mamy nadzieję, nasz mały poradnik pomógł rozwiać Ci wątpliwości związane z wizytą u holenderskiego lekarza. Teraz wiesz już też, jak wygląda służba zdrowia w Holandii i jeśli właśnie decydujesz się podjąć pracę w Holandii, zadzwoń do nas lub zarejestruj się.  

Źródła:
Polonia.nl
Nasza-holandia.pl
Wiatrak.nl
Bpwh.pl
Mojalimburgia.nl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami, czyli jak uniknąć kulturowego faux pas

3 min22 marca 2023

Polskie prawo jazdy w Holandii

3 min19 lipca 2022

Gdzie nad morze w Holandii?

3 min22 marca 2022