4 min5 stycznia 2021

Wyjazd do pracy po Brexicie. Dlaczego Holandia?

31 grudnia 2020 roku o godz. 24:00 skończył się tzw. okres przejściowy w procesie opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Wprowadzono szereg ważnych zmian i regulacji prawnych. Dla emigrantów zarobkowych, rozważających wyjazd do pracy po Brexicie, szczególnie istotna jest jednak swoboda przepływu osób. To przecież jeden z fundamentów Unii Europejskiej.

Brexit. Na czym polega? Od kiedy obowiązuje Brexit?

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiło 1 lutego 2020 roku, wtedy też brytyjscy posłowie opuścili Parlament Europejski. Jest to skutek referendum z 2016 roku, kiedy to wyspiarze opowiedzieli się za opuszczeniem Wspólnoty.

Wydarzenie to zyskało potoczną nazwę- Brexit. Do kiedy obowiązywały poprzednie przepisy? Otóż w celu usankcjonowania rozwiązań prawnych oraz w celu wynegocjowania przyszłych regulacji gospodarczych wprowadzono okres przejściowy, który przestał obowiązywać wraz z ostatnim dniem minionego roku. Jako główny powód Brexitu podaje się zbyt wysoki koszt członkostwa w Unii Europejskiej oraz postępujący kryzys imigracyjny, który miał negatywnie wpływać na rynek pracy. Nie bez znaczenia jest także wyspiarskie położenie kraju, bowiem obywatele w pierwszej kolejności czują się Brytyjczykami, nie Europejczykami.

A może praca w Holandii? Sprawdź nasze oferty i wybierz odpowiednią dla siebie!

Brexit. Co z Polakami na wyspach?

Jak Brexit wpłynie na Polaków w Anglii? Wspólny rynek Unii Europejskiej zakłada 4 swobody przepływu:

 • towarów,
 • kapitału,
 • usług,
 • osób.

Dla Polaków mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii najbardziej kluczowa zdaje się być ostatnia z wymienionych, w znacznym stopniu ograniczona przez Brexit. Co się zmieni w kontekście podróżowania po Wyspach? Możliwość przebywania na terytorium Wielkiej Brytanii bez konieczności wyrabiania wizy będzie dotyczyła jedynie celów turystycznych i ograniczona będzie do sześciu kolejnych miesięcy dla obywateli Unii Europejskiej. Trzeba będzie również przywyknąć do kontroli granicznej i konieczności okazania w tym celu paszportu, choć do 30 września 2021 roku dopuszczalne jeszcze będzie przekroczenie granicy na podstawie dowodu osobistego.

Wyjazd-do-pracy-po-Brexicie-covebo

 

Wyjazd do pracy po Brexicie. Koniec okresu przejściowego

Konieczność przejścia przez procedurę imigracyjną to kolejny bezpośredni skutek, który wywołał Brexit. Koniec okresu przejściowego wprowadził bardzo istotne zmiany dla obywateli unijnych, chcących osiedlić się, znaleźć zatrudnienie lub rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii. Wyspy były dotąd, obok Holandii i Niemiec, najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej przez Polaków.

Interesuje Cię praca w Holandii bez języka? A może praca za granicą dla par? Sprawdź nasze oferty pracy w produkcji i aplikuj już dziś.

Pojawia się tym samym pytanie: co z pracą po Brexicie?

Od teraz osiedlenie się na terytorium Wielkiej Brytanii i podjęcie tam zatrudnienia będzie wymagało do tego specjalnej wizy. Wprowadzono punktowy system migracyjny. To znaczne utrudnienie, którego nie doświadczymy, gdy interesuje nas praca w Holandii. Tylko obywatele państw członkowskich, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 roku, będą mogli pozostać tam na dotychczasowych zasadach. Wymagane do tego jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej. Taki wniosek można złożyć do 30 czerwca 2021 roku.

Nowy system wizowy zakłada konieczność zdobycia co najmniej 70 punktów, z czego 50 pkt. przypada na kryteria obowiązkowe, czyli:

 • Udostępnienie przez pracownika dokumentu poświadczającego, że otrzymał on ofertę od pracodawcy (20 pkt.);
 • Posiadanie kwalifikacji zawodowych adekwatnych do stanowiska (20 pkt.);
 • Odpowiednia znajomość języka angielskiego (10 pkt.).

Jeżeli na dodatek nasze umiejętności nie znajdą się na liście „deficytowych” w Wielkiej Brytanii, należy także doliczyć sam koszt wizy, wahający się od 610 do 1408 funtów. Do tego dochodzi wówczas opłata za opiekę zdrowotną (624 funty rocznie), a także konieczność posiadania środków na utrzymanie w pierwszych tygodniach (1270 funtów). Łącznie daje to, bagatela, 2504 funty, czyli ponad 12 tysięcy złotych! Decyzja o przyznaniu lub odmowie prawa do pracy dostarczana jest w ciągu trzech tygodni.

Twardy Brexit. Wybierz Holandię!

Jak widać, zmiany są znaczne, szczególnie zaś dla osób, które po raz pierwszy szukają zatrudnienia za granicą. Praca w Holandii jest o wiele prostszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem, natomiast możliwości zarobkowe są na równie wysokim poziomie. Co jeszcze przemawia za podjęciem zatrudnienia na terenie Królestwa Niderlandów?

 • Wiza nie jest wymagana- w Holandii, jako kraju członkowskich Unii Europejskiej, obowiązuje swobodny przepływ osób,
 • Nie trzeba znać języka angielskiego - w Covebo mamy oferty pracy bez języka, skorzystaj z formularza otwartej aplikacji, a na pewno coś zaproponujemy, 
 • Brak konieczności ponoszenia wstępnych opłat - nie musisz za nic płacić „z góry”, odtrącenia dokonywane są dopiero z wypłaty,
 • Odległość - podróż busem trwa zaledwie kilkanaście godzin, co znacznie ułatwia odwiedziny rodziny i bliskich,
 • Brak skomplikowanych procedur - wystarczy, że masz ważny dowód osobisty lub paszport,
 • Znacznie wyższe limity przewozu wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych - nawet kilkukrotnie wyższe niż na Wyspach!

 

Brexit a praca w Holandii. Jak wyjechać?

Jak sam widzisz, podjęcie pracy w Holandii jest o wiele prostsze niż w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Co zrobić, żeby wyjechać z Covebo? Nic prostszego! Wystarczy złożyć aplikację poprzez naszą stronę internetową, sprawdzić aktualne oferty lub skontaktować się z nami telefonicznie na nr +48 77 545 75 75, a także na Facebooku.

 

Źródła:

Gov.uk

Serwisy.gazetaprawna.pl

Gov.pl

Businessinsider.com.pl

Polityka.pl

Gazeta.pl

https://biznes.radiozet.pl/

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca w zakładzie z ciastkami i pieczywem

3 min27 kwietnia 2021

Praca w Holandii z wypłatami tygodniowymi

2 min26 kwietnia 2021

Praca w Holandii bez języka? Na magazynach!

2 min20 kwietnia 2021