3 min13 lipca 2021

Wypalenie zawodowe? Jak sobie radzić? 

Problemy ze wstaniem z łóżka, ogromna niechęć pójścia do pracy, stres, frustracja i przygnębienie... To chwilowy kryzys czy już wypalenie zawodowe? Przede wszystkim nie lekceważmy pierwszych objawów, ponieważ lepiej zapobiegać temu stanowi niż później przeciwdziałać konsekwencjom. 

Wypalenie zawodowe – Definicja

Czym jest wypalenie? Definicja stworzona została w 1974 r. przez psychiatrę Herberta Freudenbergera, który w artykule zamieszczonym w czasopiśmie Journal of Social Issue opisał je jako “stan wyczerpania jednostki spowodowany nadmiernymi wymaganiami stawianymi jej przez środowisko pracy w aspekcie społecznym i fizycznym”. 

Do czego prowadzi wypalenie zawodowe?

Nie należy ignorować żadnych symptomów, które każą sądzić, że i nas spotkało wypalenie zawodoweKonsekwencje mogą być bowiem znacznie poważniejsze: bóle głowy, ciągłe zmęczenie, częstsza zachorowalność, bezsenność, wrzody żołądka, a nawet depresja czy myśli samobójcze. Bezsprzecznie nie lekceważmy żadnych objawów!  

Po czym poznać wypalenie?

Christina Maslach, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim wyróżniła 3 składniki tego stanu: 

  • Wyczerpanie emocjonalne- brak energii, permanentne zmęczenie, zniechęcenie do pracy, pesymizm, drażliwość, bezsenność itp. 
  • Depersonalizacja- cynizm, obojętność wobec klienta, obwinianie innych za swoje niepowodzenia, utrata wrażliwości i empatii. 
  • Obniżone poczucie osobistych dokonań- brak wiary we własne możliwości, umniejszanie własnych osiągnięć, poczucie niezrozumienia przez współpracowników, przeświadczenie o własnej niekompetencji. 

Objawy

Czym charakteryzuje się wypalenie zawodoweObjawy mogą być oczywiście różne, ale wydaje się, że zaliczyć do nich należy: 

  • Problemy ze snem, 
  • Niechęć do pójścia do pracy, 
  • Podwyższone ciśnienie, 
  • Trudności z koncentracją, 
  • Obniżoną odporność, 
  • Rozdrażnienie, irytację, przygnębienie, 
  • Choroby układu pokarmowego. 

Motywacja do pracy

Bez wątpienia warto także zastanowić się, co stanowi dla nas najlepszą zachętę do wysiłku. Jeżeli natomiast dawne bodźce do działania są już nieaktualne, zastanówmy się nad wizytą u specjalisty lub zmianą miejsca pracy. Po czym poznać wypalenie zawodowe? Między innymi po ograniczonej motywacji do pracy, nagle okazuje się bowiem, że przestaje nam się chcieć. 

Jak sobie radzić?

Skoro poznaliśmy już, do czego prowadzi wypalenie zawodowe, to zastanówmy się, jak sobie z nim radzić. Niewątpliwie nie należy lekceważyć żadnego sygnału, że mamy do czynienia z tym stanem. Każdego bowiem może dosięgnąć wypalenie zawodowe. Jak sobie radzić z tym zagadnieniem? Przede wszystkim warto znaleźć równowagę między pracą a domem. Z pewnością świetną odskocznią jest aktywność fizyczna czy medytacja. Bez wątpienia warto także stawiać sobie realistyczne cele, które możemy zrealizować. Prawdopodobnie pomoże wyznaczanie granic i umiejętność odmawiania, jeżeli czujemy, że zadanie może przerosnąć nasze możliwości. 

Gdzie leczyć wypalenie zawodowe?

Niewątpliwie należy pamiętać, że coraz więcej osób w coraz młodszym wieku dotyka wypalenie zawodowe. Gdzie szukać pomocy? Na pewno świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, czyli absolutnych specjalistów w tej dziedzinie. Godne uwagi wydaje się także uczestniczenie w zajęciach zupełnie niezwiązanych z naszą pracą, jak sport, taniec czy nauka technik relaksacyjnych. 

Jak je pokonać?

Bezsprzecznie należy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Oczywiście, nie jest to takie proste, ponieważ część z nas ma skłonność do poświęcania się, a jeszcze inni do wiecznego udowadniania swojej wartości. To bezpośrednio wpływa na wypalenie zawodowe. Co robić, żeby i nas to nie dotknęło? Znajdźmy jakieś zajęcie, które w żaden sposób nie będzie związane z naszą pracą, będzie za to doskonałą odskocznią od niej: zajęcia sportowe, śpiewu czy nauka medytacji. Jasno oddzielmy także życie zawodowe od prywatnego, nie zapominajmy o stawianiu granic i odmawianiu, gdy cele są niemożliwe do zrealizowania. Zdrowie jest bowiem najważniejsze. 

 

ŹRÓDŁA: 

https://psychoterapiacotam.pl/ 

https://psychologiawpraktyce.pl/ 

https://www.kul.pl/ 

http://www.psychologia.edu.pl/ 

https://www.humanitas.edu.pl/ 

https://zdrowie.radiozet.pl/ 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024