1 min21 kwietnia 2020

Wzrost kursu EURO- opłaca się wyjeżdżać!

Euro to nazwa waluty, która wprowadzona została do obiegu 1 stycznia 2002 roku i występuje obecnie jako oficjalny środek płatniczy w 19 krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, także Czarnogóra i Kosowo, a więc państwa niezrzeszone używają jej jako swojej jednostki monetarnej. Znak euro (€) jest większości osób doskonale znany, a międzynarodowy trzyliterowy kod stanowią pierwsze litery nazwy (EUR).

Praca w Holandii, oprócz walorów poznawczych czy kulturowych niesie ze sobą najważniejszą i najbardziej wymierną korzyść- wypłatę w euro! Dlaczego o tym warto wspominać właśnie teraz? Otóż powodem jest słabnąca wartość złotego w stosunku do tej najpopularniejszej unijnej waluty.

Magiczna granica 4,50 zł za euro

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, choć do jej zakończenia długa droga, w większości krajów europejskich zdaje się powoli i systematycznie stabilizować. Osoby, które na bieżąco śledzą nasze oferty pracy w Holandii, z pewnością zadają sobie pytanie „Czy jest to odpowiedni czas na wyjazd i nowe wyzwania?”.

Otóż jak najbardziej! O tym, jak od strony technicznej wygląda sam wyjazd można przeczytać w naszym ostatnim wpisie Q&A – Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii

Jaki jest obecnie kurs euro?

W przypadku podejmowania pracy poza granicami Polski kluczowy aspekt stanowią pieniądze i to one determinują w głównej mierze ewentualną emigrację zarobkową. Warto się zatem przyjrzeć jak w ostatnim czasie kształtuje się wartość unijnej waluty.

Średni kurs euro z 20.04.2020 roku wynosił 4,52 zł, a eksperci z dziedziny ekonomii przewidują, iż może on nawet osiągnąć wyższy pułap.

Co to oznacza?

Praca w Holandii stanie się tym samym jeszcze bardziej opłacalna. Dokładnie 5 lat temu średni kurs euro wynosił 4,01 zł, a więc był o 51 groszy niższy- różnica jest tym samym widoczna gołym okiem. Pokazuje także, że, wykonując tę samą pracę, przełoży się ona na wyższe wynagrodzenie po przewalutowaniu.

Jak już było

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego liczba naszych rodaków przebywających na emigracji, w znakomitej większości zarobkowej, wynosi obecnie ok. 2,5 miliona i stale rośnie. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, liczba Polaków podejmujących pracę za granicą wzrosła blisko trzykrotnie, gdy coraz bardziej popularne stały się wyjazdy wakacyjne dla studentów, bądź organizowane w celu podreperowania domowego budżetu.

Szybki wzrost kursu euro

W tym też okresie, co ma niebagatelny wpływ na taki trend, znacząco również wzrósł kurs euro. Myśląc o wyjeździe na początku 2002 roku, spotkalibyśmy się z przelicznikiem kształtującym się na poziomie… 3,55 zł, zatem wynoszącym blisko złotówkę mniej!

Polacy w większości sondaży wskazują Holandię jako przyjazne i atrakcyjne miejsce do życia i pracy. Jako największy atut, oprócz kwestii finansowych, podaje się dobrą infrastrukturę, możliwości rozwoju oraz bliskość do domu, która sprawia, że drogę można pokonać samochodem w pół dnia.

Czego należy się spodziewać

Na ten moment, nikt nie jest w stanie określić dokładnych skutków, które wywoła koronawirus. Założenia ekonomistów analizujących rynek pracy i gospodarkę opierają się o swego rodzaju spekulacje, natomiast można już teraz określić, które gałęzie odczują kryzys w największym stopniu, będą to:

  • hotelarstwo,
  • turystyka,
  • transport

Są to prognozy, jak świat będzie wyglądał w najbliższej przyszłości. Fakty jednak są nieubłagane i obecny kurs euro jest na najwyższym poziomie od 2008 roku– tym samym praca w Holandii stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i opłacalna.

Oczywiście, są inne, równie ważne aspekty podjęcia zatrudnienia: możliwości rozwoju, atmosfera na zakładzie czy też relacja z przełożonymi. Najważniejszy jest jednak czynnik finansowy. John M. Keynes, wybitny angielski ekonomista, który stworzył jedną z najważniejszych doktryn makroekonomicznych, stwierdził, iż „Do pieniędzy przywiązujemy tak wielką wagę dlatego, że są łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a przyszłością.” Zatem jeśli zgadzasz się z powyższym sformułowaniem, to sprawdź nasze aktualne oferty pracy w Holandii!

 

Źródła:

[1] http://sprawdzeuro.pl/

[2] https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html

[3] https://www.nbp.pl/home.aspx?navid=archa&c=/ascx/tabarch.ascx&n=a075z150420

[4] https://www.nbp.pl/publikacje/migracyjne/polacy_pracujacy_za_granica_2018.pdf

[5] https://www.dobrykantor.pl/kurs-euro.html

[6] https://www.forbes.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-ktore-branze-gospodarki-ucierpia-najbardziej/5nns7p0

[7] https://comparic.pl/euro-najdrozsze-od-kryzysu-kosztowalo-nawet-463-zl/

[8] https://pl.wikiquote.org/wiki/John_Maynard_Keynes

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy jadąc do Holandii musisz wykonać test na koronawirusa?

2 min12 kwietnia 2021

Q&A - Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii. Czy mogę wyjechać?

3 min24 marca 2021

Ubezpieczenie do pracy w Holandii. Wszystko, co musisz wiedzieć

3 min16 marca 2021