4 min23 lutego 2021

Z czego słynie Holandia? Co zawdzięczamy Holendrom?

Wydawać by się mogło, że Holandia jest jedynie niewielkim i niepozornym państwem, znajdującym się w zachodniej części Europy. Nic bardziej mylnego! Od wieków możemy podziwiać ogromny potencjał drzemiący w tym niesamowitym kraju. Z czego słynie Holandia?

Aspektów jest wiele: od holenderskich malarzy i muzyków, poprzez historyczne wynalazki, aż po „wisienkę na torcie”, czyli holenderskie specjały kulinarne. Jeśli chcesz dowiedzieć się co zawdzięczamy Holendrom, czytaj dalej.

Symbole Holandii. Z czym kojarzą nam się Niderlandy?

Gdyby przeprowadzić ankietę, z czym kojarzy nam się Holandia, na pierwszy plan wysunęłyby się odpowiedzi takie jak: ser, rower, czekolada, tulipany, chodaki, wiatraki czy Rembrandt. Ciekawostką jest jednak to, że gdyby wśród mieszkańców XVII-wiecznej Europy zadać pytanie: „Z czego słynie Holandia lub jaki jest jej symbol?” wśród odpowiedzi znalazłaby się ... miotła.

Dlaczego? Otóż kraj ten kojarzył się niegdyś z nadmierną czystością. Chodniki były myte nawet kilka razy dziennie, a fasady domów czyszczono raz w tygodniu. Obecny symbol Niderlandów - tulipany – również mają swój początek około XVI/XVII wieku. Przybyły do kraju z imperium Osmańskiego i szybko stały się towarem luksusowym.

z-czego-slynie-holandia

Holandia - tradycyjne potrawy. Co warto zjeść w Holandii?

Wyjeżdżając do Królestwa Niderlandów często przychodzi nam do głowy pytanie: Co zjeść w Holandii? Opcji będzie naprawdę sporo!

Holenderskie miasto sera

Gdybyśmy mieli określić jedno miasto mianem holenderskiego miasta sera, byłoby nam niezwykle trudno, gdyż Holendrzy są specjalistami w dziedzinie jego produkcji i konsumpcji. Jednakże dwa najbardziej znane miasta to oczywiście Gouda i Edam, od których nazw, wzięły się również nazwy dwóch najpopularniejszych specjałów. Warto również dodać, że w Holandii odbywają się liczne targi „serowe” . Te najbardziej popularne mają miejsce w Alkmaar i Hoorn.

Holenderska czekolada

Któż z nas nie lubi czekoladowych łakoci? Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, jak wielki wkład w dzisiejsze wyroby czekoladowe mają właśnie holenderscy naukowcy. A to właśnie holenderski chemik Casparus van Houten w 1828 roku w Amsterdamie opracował i opatentował technologię odtłuszczania masy kakaowej, co znacznie obniżyło koszty produkcji wyrobów czekoladowych. Swój wkład w historię holenderskiej czekolady miała również fabryka Kwatta w Bredzie. W roku 1891 wyprodukowane zostały pierwsze czekoladowe batony, które pierwotnie były wysyłane do garnizonu i były częścią racji żywnościowej dla żołnierzy.

co-zawdzieczamy-holendrom-czekolada

Holenderskie specjały śledziowe

Śledzie można by nazwać smakiem Holandii, ponieważ możemy je tu dostać w rozmaitej postaci. Jeśli chcemy śledzia zjeść typowo po holendersku, należy go zjeść „na raz” w całości.

Oczywiście holenderskich specjałów znajdziemy  dużo więcej. Pisaliśmy o nich również w naszym artykule. 

Z czego słynie Holandia? Holenderscy malarze i pisarze

Miłośnicy literatury i malarstwa również mają co zawdzięczać Holandii. Czymże byłaby sztuka bez holenderskich malarzy baroku takich, jak: Rembrandt, Jan Vermeer czy Jan van Huysum. A oprócz holenderskich malarzy baroku w karty historii sztuki wpisał się równie utalentowany ekspresjonista – Vincent van Gogh.

Ciekawostką w dziedzinie literatury był natomiast Gerrit Achterberg – poeta z początku XX wieku. Zaczynał jako nauczyciel, następnie został odsunięty z zawodu ze względu na zaburzenia psychiczne. Z Holandii pochodził także jeden z najbardziej znanych filozofów – Erazm z Rotterdamu, który był jednym z czołowych humanistów epoki odrodzenia.

Holenderskie wynalazki - Jakie nowinki techniczne zawdzięczamy Holendrom?

Nie sposób nie wspomnieć o Holenderskich odkrywcach i wynalazcach, którzy dobitnie wpisali się w karty historii. Holenderscy naukowcy mogą się bowiem poszczycić kilkoma ważnymi wynalazkami, takimi jak:

Łódź podwodna

W roku 1620 na szerokie wody wynalazców nowinek technicznych wypłynął Cornelius Drebbel. Ten holenderski naukowiec, został innowatorem w dziedzinie sterowania, optyki i pomiarów, biorąc jednocześnie udział w stworzeniu pierwszej łodzi podwodnej.

Elektrokardiograf i sztuczna nerka

W 1903 roku Willem Einthoven holenderski fizjolog, opracował teorię pola magnetycznego serca i na jej podstawie stworzył galwanometr strunowy, który był prototypem elektrokardiografu. Wynalazek ten został niezwykle doceniony, ponieważ profesor Einthoven otrzymał za niego nagrodę Nobla w 1924r. Warto dodać ,że Willem Einthoven nie był jedynym holenderskim naukowcem, który wpisał się w historię medycyny. 30 lat później pionierem w dziedzinie sztucznych narządów stał się Willem Johan Kolff, tworząc pierwszy dializator.

Odkrycia branży motoryzacyjnej

Rok 1903 obfitował nie tylko w odkrycia medyczne. Holenderski producent Spyker przedstawił pierwszy pojazd z napędem na cztery koła i silnikiem spalinowym. Natomiast nieco ponad 50 lat później inny holenderski producent stworzył pierwszy na świecie fotoradar.

Jak widać Holandia, choć niewielka, mieści w sobie niezły potencjał twórczy i potrafi wieść prym w wielu dziedzinach. To dzięki holenderskim naukowcom, takim jak Willem Einthoven możemy dziś w pełni monitorować nasze zdrowie, nasze oczy cieszą obrazy Rembrandta, a nasze kubki smakowe rozpieszcza niesamowita holenderska czekolada. Jeśli ciekawi Cię ten niesamowity kraj, szukasz pracy i od podszewki, chciałbyś poznać, jak wygląda dzisiejsza produkcja największych holenderskich specjałów jak np. czekolada czy ser. Zarejestruj się lub zaaplikuj do nas.

Źródła:
Dwutygodnik.com
Rzucijedz.pl
Traveliger.pl
Podrozepoeuropie.pl/
Wiatrak.nl
Glosseniora.pl
Wikipedia.org
Holandiabeztajemnic.pl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023