Kinderdijk - symbol Holandii
Menu
Kinderdijk Molens Kinderdijk Molens

Kinderdijk - symbol Holandii

Witajcie!

Na naszym Blogu pokazujemy Wam, jaka ciekawa i niezwykła jest Holandia - oraz to, że poza pracą, warto poświęcić również nieco czasu na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego kraju. Dziś opowiemy Wam o Kinderdijk - chyba najbardziej charakterystycznym dla Niderlandów miejscu. Już na pierwszy rzut oka na jego wyjątkową panoramę każdy odgadnie, w jakim kraju się znajduje!

Kinderdijk to położony niecałe 20 km od Rotterdamu skansen XVIII-wiecznych wiatraków, służących do osuszania położonego poniżej poziomu rzeki polderu. Do chwili obecnej przetrwało 19 wiatraków, z których jeden jest sprawny i otwarty dla zwiedzających
Przez ponad 100 lat wiatraki i podłączone do nich turbiny były jedynym sposobem na odpompowanie wody z zalewanych terenów. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku przyszły im z pomocą maszyny parowe, dużo później wyparte przez elektryczne przepompownie.

Dziś Kinderdijk służy już wyłącznie jako zabytek dla zwiedzających, ale w czasach gdy powstał, był jedyna taką konstrukcją na świecie i na zawsze pozostanie symbolem Holandii. Obecnie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oficjalna strona Kinderdijk Molens: https://www.kinderdijk.com/
Ostatnio zmienianypiątek, 16 czerwiec 2017 12:38
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

Partnerzy