Ta strona wykorzystuje pliki cookie oraz profilowanie użytkownika, abyśmy mogli wyświetlać Tobie treści oraz oferty dopasowane do Twoich preferencji.
Zgadzam się
Nie zgadzam się
Więcej informacji
Menu

Czy w Holandii zarobisz więcej od 1 lipca?

Wraz z początkiem drugiego półrocza następuje zmiana stawek wiekowych w Holandii.

Każdy kto chociaż raz pracował w Holandii, wie czym jest krótko określana holenderska „wiekówka”. Jak do tej pory Holenderski Rząd korzystał z takiego rozwiązania, wierząc że zachęci to młode osoby do nauki i poświęcania swojego czasu na kształcenie się, a nie pracę. Przyszłościowo miało to również powodować większe przywiązanie do pracodawcy, u którego wraz z upływem lat pracownik będzie mógł więcej zarobić, a starsi - bardziej doświadczeni pracownicy są doceniani wyższą stawką na wstępie. Czy rzeczywiście mieli dobry pomysł, który zadziałał tak jak tego chcieli? Tego jeszcze nie wiemy ale obserwujemy od kilku lat ciekawe zmiany.

Tak samo jak w Polsce, również w Holandii jest ustalana płaca minimalna. W Holandii jest ona zmieniana dwa razy w ciągu roku: 1. stycznia oraz 1. lipca, a jej wysokość jest określana zgodnie ze zbiorowym układem pracy CAO. Wraz z początkiem lipca 2019 roku poza zmianą płacy minimalnej Rząd Holanderski zdecydował, że obniży wiek osób otrzymujących pełne wynagrodzenie minimalne. W tym roku osoby mające 21 lat najbardziej skorzystają na tych zmianach i zarobią o 1,2% więcej niż w latach poprzednich. Ich wynagrodzenie tym samym zostanie wyrównane z płacami starszych pracowników.

Ci, którzy pracują w Holandii od lat są już przyzwyczajeni do zmian stawek płacy minimalnej, ponieważ dzieje się to cyklicznie, jednak obniżanie wieku dla stawki minimalnej nie jest tak oczywistą sprawą. Dopiero od 2 lat obserwujemy przesuwanie granicy „wiekówki” przez holendrów. Począwszy od 1 lipca 2017 roku, kiedy to stawka wiekowa przestała obowiązywać 23 latków, do dnia dzisiejszego kiedy słyszymy o kolejnym obniżeniu wieku do lat 21. Sami jesteśmy ciekawi co przyniosą kolejne lata, a biorąc pod uwagę że Holenderska Federacja Związków zawodowych zapowiada, że będą dążyć do osiągnięcia płacy minimalnej na poziomie 14 euro, jesteśmy prawie pewni, że w kolejnych latach pracownicy w Holandii będą mogli na tym tylko skorzystać. Trzymamy kciuki za kolejne pozytywne zmiany!


Przyjrzyjcie się nowym stawkom płacy minimalnej w zestawieniu ze stawkami z 1 stycznia:


Wiek 36 godzin/tydzień 37 godzin/tydzień 37,5 godzin/tydzień 38 godzin/tydzień 38,75 godzin/tydzień 40 godzin/tydzień
21 lat i starszy 10,49 € 10,21 € 10,07 € 9,94 € 9,75 € 9,44 €
20 lat 8,39 € 8,17 € 8,06 € 7,95 € 7,80 € 7,55 €
19 lat 6,30 € 6,13 € 6,04 € 5,96 € 5,85 € 5,67 €
18 lat 5,25 € 5,11 € 5,04 € 4,97 € 4,88 € 4,72 €
Czytaj dalej...

Bezpieczna praca w Holandii - co musisz wiedzieć?

Holandia jest od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych wśród Polaków kierunków wyjazdów zarobkowych. Według sporządzonego w 2018 roku raportu tamtejszego Instytutu Badań Społecznych i Kulturowych (SCP: Sociaal en Cultureel Planbureau), do Królestwa Niderlandów przybywa około 23 tys. Polaków rocznie. Dla większości z nas jest to jednak kraj dość egzotyczny: z odmienną od naszej kulturą, zupełnie innym prawem i przepisami, wyjątkowym (i niełatwym) językiem oraz relacjami międzyludzkimi kompletnie odmiennymi od tych, do jakich przywykliśmy w naszym kraju. Wszystko to sprawia, że dostosowanie się do życia i pracy w Holandii początkowo bywa niełatwe. Co zatem należy zrobić, aby uchronić się przynajmniej od części możliwych problemów, jakie mogą nas spotkać, gdy chcemy pracować i zarabiać w tym ciekawym kraju?

Jak Holandia stała się potęgą w zatrudnianiu?

Niderlandy, a w szczególności Holandia, jest wyjątkowym miejscem w Europie. Dzięki jednej z najlepiej rozwiniętych infrastruktur logistycznych oraz łatwemu dostępowi do autostrad, lotnisk i jednego z największych portów morskich w Europie, ulokowało tam swoje zakłady kilka tysięcy dużych, międzynarodowych firm produkcyjnych i przetwórczych. Aby móc je obsłużyć, powstała druga olbrzymia gałąź gospodarki – logistyka, oferująca zaopatrzenie i przepływ między fabrykami surowców oraz gotowych produktów. Do obsługi tych dwóch wielkich gałęzi przemysłu, potrzeba tysięcy pracowników na każdym stopniu kwalifikacji i doświadczenia.

Jak Polska stała się potęgą w dostarczaniu pracowników?

Aby zaspokoić tą potrzebę zapełniania miejsc pracy w otwieranych fabrykach i centrach logistycznych, w ciągu ostatnich 10 lat powstały tysiące małych i większych agencji zatrudnienia, zapewniających pośrednictwo pomiędzy pracodawcami, a osobami poszukującymi pracy. Polska – ze względu na kiepską sytuację na naszym rodzimym rynku pracy w pierwszej dekadzie XXI wieku – szybko stała się głównym źródłem pracowników do holenderskich zakładów. Jak pokazuje raport SCP, w latach 2004-2014, każdego roku osiedlało się tam kilka tysięcy naszych rodaków. Jednocześnie jeszcze większa ilość Polaków (według szacunków 10-15 tys. rocznie) przebywała na terenie Holandii bez zameldowania (zgłoszenia w lokalnym urzędzie gminy). Do dziś utrzymuje się taki trend migracji zarobkowej z Polski do Holandii.

Czy to takie proste i bezpieczne?

Wyjazd do pracy w Holandii obecnie nie przysparza żadnych problemów. Każda z funkcjonujących na polskim rynku agencji zatrudnienia obiecuje pomoc w znalezieniu pracy, a nawet posiada już gotowe oferty. Jednak gdy ktoś oferuje nam tak szeroko zakrojoną pomoc, powinien uruchamiać się w nas system ostrzegawczy – takie czerwone światełko, które skłoni nas do przyjrzenia się ofercie. Wszakże jesteśmy gotowi zawierzyć takiej agencji swoją przyszłość, a może nawet życie. Należy się przede wszystkim zabezpieczyć przed takimi następstwami współpracy z niepewna agencją, jak: nielegalne zatrudnienie, praca za wynagrodzenie poniżej stawki minimalnej, nadużycia, zabieranie dokumentów, brak ubezpieczenia, zmuszanie do pracy po godzinach lub w dni wolne, zaleganie z wynagrodzeniem, a nawet… handel ludźmi. Ale odpowiadając na pytanie w tytule tego rozdziału, odpowiadamy – tak, to proste i bezpieczne! O ile tylko na etapie poszukiwania agencji zatrudnienia, dopilnuje się kilku podstawowych zasad. Największe agencje zatrudnienia oferujące prace w Holandii, jak choćby opolska Covebo, funkcjonująca na rynku już od ponad 15 lat, współpracują blisko nie tylko z pracodawcami w Holandii, ale także z tamtejszymi urzędami, odpowiedzialnymi za poszanowanie pracowników napływowych i strzegących ich praw. Każdy z nas, przed wyjazdem może sobie znacznie pomóc, jeśli zwróci uwagę na kilka najważniejszych elementów. Legalna i dobra agencja zatrudnienia:
 1. Musi być zarejestrowana w Rejestrze Agencji Zatrudnienia i posiadać nr KRAZ nadany przez Marszałka Województwa. Numer ten powinien być wyraźnie widoczny przy ofercie agencji.
 2. Powinna mieć siedzibę z adresem rzeczywistym (pocztowym), nr telefonu i adres e-mail. Nie ufajcie tzw. „biurom” pracy, do których jedynym kontaktem jest numer komórkowy (kto wie, czy nawet nie na kartę?).
 3. Nie może pobierać opłat za „załatwienie pracy” - jedyne legalne opłaty to opłaty z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (badania lekarskie, tłumaczenie dokumentów, wydanie wizy, dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy). Przy czym najlepsze, najpewniejsze agencje pracy (jak choćby wspomniane Covebo) najczęściej oferują darmowy transport z Polski do Holandii.
 4. Musi wystawiać umowę o skierowanie do pracy. Jest to podstawowy dokument świadczący o tym, że jedziecie do rzeczywistej pracy. W przeciwnym razie przykra niespodzianka może spotkać Was na miejscu – jak brak umowy, albo nawet… brak pracy! Brak umowy o skierowanie do pracy powinien być dla Was najważniejszym sygnałem alarmowym, ze „coś jest nie tak”.
 5. Posiada swój ślad w internecie, umożliwiający sprawdzenie jej na forach, na stronie Eures (Europejskiej Sieci Zatrudnienia – http://eures.praca.gov.pl), czy na stronie www.kraz.praca.gov.pl
Już sprawdzenie tych kilku czynników uchroni Was przed wpadnięciem w spiralę problemów związanych z nierzetelnym pośrednikiem – albo nawet oszustem.

Jak to robią agencje zatrudnienia warte zaufania?

Na szczęście istnieją w Polsce agencje zatrudnienia godne zaufania, obsługujące tysiące pracowników w Holandii i od wielu lat dbające o to, aby wyjazd do pracy w Holandii był łatwy, prosty i przyjemny. A przede wszystkim: bezpieczny i bezproblemowy.

„Gdy decydujemy się na wyjazd do Holandii za pracą, często pojawiają się nam obawy i pytania: Czy wszystko będzie w porządku? Czy nie zostanę oszukany? Czy praca będzie taka, jaką mi obiecano? Czy będę mieć gdzie mieszkać? Czy nie będzie problemu z wypłatą? To zrozumiałe, ponieważ pracy poszukują bardzo często osoby naprawdę jej potrzebujące, dla których kłopoty, jakie sprawiłaby im nieuczciwa agencja pracy byłyby ponad ich siły. My, w agencji zatrudnienia Covebo od wielu lat przykładamy szczególną uwagę do tego, aby oferowana przez nas praca była – przede wszystkim sprawdzona i pewna, a po drugie bezpieczna i uczciwa. Wiemy, że każda z osób, która się do nas zwraca jest w stanie dać nam coś bardzo cennego – swój wysiłek, czas i zapał do pracy. Nie możemy ich rozczarować.
Dlatego każdy zakład, każde stanowisko sprawdzamy osobiście, na miejscu w Holandii. Dbamy, aby każde zakwaterowanie - czy to domek, czy mieszkanie w kamienicy lub hotelu – spełniało holenderskie standardy zakwaterowania dla pracowników tymczasowych (posiadało tzw. Certyfikat SNF). Posiadamy biura i zespoły polskojęzycznych, gotowych w każdej chwili do pomocy koordynatorów w pobliżu każdej miejscowości, w której oferujemy pracę. Na bieżąco sprawdzamy i dbamy o poprawne wypełnianie wszystkich przepisów prawa holenderskiego oraz polskiego. Wszystko po to, aby każdy z naszych 7000 pracowników w Holandii czuł nasze wsparcie i opiekę, aby mógł spokojnie pracować i zarabiać swoje uczciwe pieniądze.”

– mówi Maciej Szeffer, pracownik opolskiego biura Covebo Work Office, jednej z największych w Polsce agencji zatrudnienia, działającej na polskim rynku od 15 lat. To właśnie doświadczenie i długi okres nieprzerwanej obecności na rynku jest dla wielu pracowników wyznacznikiem wiarygodności firmy. Agencje obsługujące kilkaset a nawet kilka tysięcy pracowników, posiadające biura stacjonarne w Holandii i współpracujące z tamtejszymi urzędami pracy nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia lub nadużycia, bo zbyt wiele mają do zaryzykowania.

„Pracuje w Holandii od 8 lat, z niewielkimi przerwami. Pamiętam, że na początku nie zwracałam za bardzo uwagi na to, czy agencja jest wiarygodna i bezpieczna – najważniejsza była dobra stawka. Ale szybko okazało się, że to był błąd! Dostałam raz pracę za dobre pieniądze w agencji, do której był tylko numer telefonu i to na komórkę. Zadzwoniłam, miły pan wszystko mi wyjaśnił, przesłał na mojego maila opis pracy (ale nie umowę), załatwił miejsce w busie, który nawet podjechał po mnie do mojej wioski. Kazał sobie przy tym zapłacić „zaliczkę” na pokrycie kosztów rezerwacji domku.
Po przyjeździe „domkiem” kazała się buda, w której nie dałabym mieszkać nawet psu. Gdy próbowałam zadzwonić do tego pana, telefon był cały czas albo zajęty albo wyłączony. Pracy przez pierwsze 3 dni też nie było, a miała być od następnego dnia. Moja rodzina próbowała w Polsce znaleźć ta firmę, ale okazało się, że oficjalnie taka nie istnieje, a w internecie znaleźli tylko informację, że pod tym numerem telefonu jest tylko jakiś pośrednik. I żadnych szczegółów. Dobrze, że miałam ze sobą trochę Euro i udało mi się złapać busa z powrotem do Polski. Po powrocie byłam na policji, ale miałam tylko numer telefonu i maila bez danych. Nic nie dało się zrobić.
Dalej jeżdżę do pracy w Holandii, bo tak się przyzwyczaiłam, ale od tamtej pory za każdym razem sprawdzałam, czy agencja ma biura, czy pracują w niej ludzie, czy zatrudnia dużo osób za granicą. Te największe agencje w Polsce mają może stawki niższe o jakieś pół Euro za godzinę, ale nigdy z nimi nie miałam żadnych problemów – jechałam, domek był, praca była i wypłata też. Dlatego warto osobiście pójść do biura agencji i po prostu z nimi porozmawiać, choćby żeby było potem do kogo się zwrócić w razie problemów.”

- mówi Mariola Watała (29 l.), pracująca w holenderskim Nijkerk jako pomoc magazynowa, od kilku miesięcy stale poprzez jedną sprawdzoną, dużą agencję zatrudnienia z Opola. Co pomogło Pani Marioli wybrać bezpiecznego pośrednika?
 • Kilka biur stacjonarnych w Polsce i kilkanaście w Holandii,
 • Ponad 7000 pracowników,
 • Obsługa ponad 400 zakładów pracy,
 • 20-letnia obecność na rynku,
 • Komplet dokumentów (w j. polskim) wraz z umową, otrzymane jeszcze w biurze w Polsce, przed wyjazdem,
 • Brak jakichkolwiek opłat, „zaliczek” i kosztów rekrutacji.

Jaką ochronę daje nam Państwo?

Tak duża ilość polskich pracowników w Holandii sprawia, że konieczne było utworzenie instytucji i rozwiązań, które będą chronić interesów naszych rodaków. Zarówno polskie, jak i holenderskie ministerstwo pracy i polityki społecznej wychodzi naprzeciw Polakom, którzy znaleźli się w kłopotach podczas swojej pracy w Holandii. Najczęstszym problemem, z jakim możemy spotkać się po wyjeździe do pracy są nieprawidłowości związane z wypłata wynagrodzenia, albo warunki mieszkaniowe poniżej standardów. W pierwszym przypadku, najlepiej zgłosić sprawę poprzez polskojęzyczny formularz na stronie SNCU ( stowarzyszenia kontrolującego przestrzeganie tzw. zbiorowych układów pracy – w szczególności jeśli chodzi o sprawiedliwe wynagrodzenie). Znajduje się on pod adresem: https://www.sncu.nl/pl/skladanie-skargi/
Za odpowiedni standard warunków zamieszkania dla pracowników tymczasowych odpowiada z kolei instytucja SNF (Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych), regulując je specjalnym zestawem norm, które powinno spełniać zakwaterowanie dla pracowników. Dobre, sprawdzone agencje zatrudnienia mogą pochwalić się posiadaniem takich certyfikatów SNF dla wszystkich swoich obiektów, w których kwaterowani są pracujący Polacy.

„Zakwaterowanie i jego zgodność z normami SNF jest dla nas szczególnie ważne i stale kontrolujemy każdy lokal pod tym kątem. Nie jest to łatwe, ponieważ posiadamy kilka tysięcy (!) miejsc mieszkalnych dla naszych pracowników, ale w sytuacji, gdy zgłaszana jest nam jakakolwiek nieprawidłowość, nasz koordynator (osoba, która odpowiada za pobyt przydzielonych mu pracowników) usuwa usterkę najszybciej jak to możliwe. Dzięki temu możemy przyznać, że wszystkie nasze domki i mieszkania spełniają holenderskie standardy zamieszkania dla pracowników tymczasowych. To ważne, ponieważ każdy z nas, jadąc do pracy do obcego kraju, chciałby mieć pewność, że po ciężkim dniu będzie mógł wrócić do czystego, dobrze wyposażonego pokoju, który pozwoli mu odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień. Wśród naszych domków znajdują się proste bungalowy, jakich mnóstwo w Holandii, z kilkoma pokojami, kuchnią i łazienką, dające jednak komfort wypoczynku, bez zbędnych luksusów. Ale także znajduje się wiele domków i mieszkań znacznie przekraczające te standardy – mamy niemało obiektów wyposażonych w kominek, TV SAT, jacuzzi, ogród… Zakwaterowanie przydzielane jest w miarę dostępności, ale czasem dzwonią do nas osoby zaskoczone komfortem, jaki panuje w przydzielonym im domku. Zawsze miło słuchać takich podziękowań!”

- mówi Maciej Szeffer, z agencji zatrudnienia Covebo. Choć przepisy SNF określają minimalne warunki, jakie musi spełniać domek dla pracowników tymczasowych, nie ma ograniczenia co do powiększania jego jakości przez dodatkowe udogodnienia. Najważniejsze jest jednak upewnienie się jeszcze przed wyjazdem, czy zakwaterowanie oferowane przez agencje pracy posiadają certyfikat SNF – to nas uchroni przed przykrymi niespodziankami. Więcej o SNF można przeczytać na stronie: https://www.normeringflexwonen.nl/polski

Czy zatem warto jechać do pracy w Holandii?

Jeśli rozważają Państwo prace za granicą, gdzie nadal niejednokrotnie można zarobić znacznie więcej niż na podobnym stanowisku w Polsce – odpowiadamy: TAK, ale z głową. Praca w Holandii nadal daje szanse zarobienia sporych pieniędzy i jeszcze długo tak będzie. Jednak ze względu na dużą ilość agencji zatrudnienia, zwróćmy się o pomoc i pośrednictwo tylko do tych największych, od lat funkcjonujących w Polsce, budujących swoją markę na doświadczeniu i obsługujących tysiące pracowników. Takie profesjonalne firmy, jak np. doświadczona i wspomniana już wcześniej Covebo Work Office z Opola nie dość, że zorganizuje wszystkie szczegóły wyjazdu oraz pracy, to jeszcze zapewni Ci pomoc i ochronę na co dzień, a to z kolei sprawi, że bez zmartwień będzie można skupić się na pracy i zarabianiu – wciąż niemałych przecież – pieniędzy.
Bezpiecznej i satysfakcjonującej pracy, Rodacy!

(źródło: NaszeMiasto.pl, luty 2019)

Czytaj dalej...

Krótkie projekty na pracę w Holandii - dlaczego warto?

Krótkie projekty na pracę w Holandii to szybki sposób na zarobienie sporej ilości gotówki w najważniejszym okresie roku - tuż przed świętami. Zobacz, co zrobić, aby wyjechać na 2-4 tygodnie i wrócić z gotówka na święta.

Część z zakładów pracy, które obsługuje Covebo Work Office zwiększają swoja produkcje w okresie przedświątecznym. Dotyczy to głównie przemysłu spożywczego, ale także zakładów, gdzie produkowane są popularne potrawy, ozdoby, dekoracje świąteczne itp. W okresie przedświątecznym, firmy te podnoszą ilość produkcji często nawet o połowę i dlatego potrzebna jest na ten okres dodatkowa ilość osób do pracy. To jest szansa dla nas na zarobienie sporej ilości gotówki w bardzo krótkim czasie - nawet ok. 1000 Euro w ciągu 2 tygodni.. Projekty krótkoterminowe mają miejsce zazwyczaj przed świętami (Bożonarodzeniowymi i Wielkanocnymi). Kończą się dosłownie na dzień-dwa przed samymi świętami, abyście mogli wrócić do rodziny.

Wymaganie do tego rodzaju pracy nie są bardzo wysokie - przeważnie zadania polegają na pakowaniu produktów do opakowań. Może ją wykonywać praktycznie każdy, kto posiada komunikatywną znajomość języka angielskiego lub holenderskiego. Z tego powodu ilość chętnych jest bardzo duża. Jeśli jesteś zainteresowany dorobieniem sporego zastrzyku gotówki na święta, zadzwoń już dziś do naszego rekrutera i zarezerwuj sobie miejsce. Powodzenia!

Czytaj dalej...

Darmowy przejazd z Polski do Holandii z Covebo Work Office - czy naprawdę nic nie płacę?

Od kilku miesięcy nasza Agencja Zatrudnienia COVEBO oferuje Ci wiele ofert oznaczonych jako "Darmowy Transport". Co to właściwie znaczy? Czy rzeczywiście nic nie zapłacisz za podróż?

Zazwyczaj standardowe koszty podróży z Polski do pracy w Holandii jednym z wygodnych, kilkuosobowych busów, wynoszą ok. 60 Euro. Różnić się one mogą w zależności od przewoźnika, jeśli jednak pozwolisz nam zająć się organizacją przejazdu, na pewno wynegocjowana przez nas cena biletu będzie korzystna.
Od kilku miesięcy staramy się jednak pójść krok dalej i każdego miesiąca proponować Ci od kilku do kilkunastu ofert, co do których wyjazd do Holandii jest w całości pokrywany przez Covebo!

Opłata za przejazd nie jest wówczas w żaden sposób pobierana z Twojego wynagrodzenia, nie jest także pobierana żadna kaucja na poczet przejazdu. Możesz wyjechać do pracy dosłownie nie posiadając żadnych pieniędzy (oczywiście poza tymi, które weźmiesz ze sobą na jedzenie kupowane do czasu gdy otrzymasz swoją pierwsza wypłatę po pierwszym miesiącu). Właściwie jedyny warunek, jaki chcielibyśmy abyś spełnił, to zostanie z nami w pracy na minimalny okres kontraktu, czyli 8 tygodni. Jeśli przed tym czasem zerwiesz kontrakt - tylko wtedy opłata za przejazd może zostać pobrana z ostatniego wynagrodzenia.

Czy opłata za przejazd zostanie pobrana w jakichś innych odliczeniach?

Covebo nie pobiera żadnych dodatkowych odliczeń od wypłaty poza ustawowymi składkami, m.in. zdrowotnej, emerytalnej, ubezpieczenia i podatki. Pobierane mogą być także opłaty za używanie niektórych udogodnień (np. za wypożyczenie samochodu od nas etc.), jednak wszystkie one są opisane w Regulaminie oraz wymienione na pasku wypłaty ("salarisie"). Żadne z tych odliczeń nie jest powiększone o koszty transportu z Polski do Holandii - w przypadku skorzystania z oferty "Darmowego Transportu".

Jak zawsze zachęcamy do kontaktu z naszymi rekruterami pod numerem telefonu: +48775457575 - którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące oferty z Darmowym Transportem. Pod tym numerem pomożemy Ci także znaleźć najlepszą pracę odpowiednio do Twoich umiejętności i doświadczenia.

Zobacz aktualne oferty z darmowym przejazdem z Polski do Holandii i jedź już nawet w najbliższy weekend!
Czytaj dalej...

Warunki zakwaterowania w Holandii - wszystko o SNF

Jeśli jesteś przed swoim pierwszym wyjazdem do pracy w Holandii, zastanawiasz się jak mogą wyglądać warunki zakwaterowania i wyposażenie domków lub mieszkań. To ważne, bo w końcy będziesz tam spędzać swój czas przeznaczony na wypoczynek po pracy i zbieranie nowych sił na kolejny dzień. Wiemy o tym, dlatego dbamy o to, aby nasze zakwaterowanie było zgodne ze wszystkimi wymogami i regulacjami.

Czym są te regulacje?

Holenderscy ustawodawcy zadbali o to, aby każde zakwaterowanie dla pracowników tymczasowych (z których tylko dla Covebo pracuje ponad 6000) było w należytym standardzie, umożliwiającym dostęp do wszystkich niezbędnych udogodnień tak, aby bez problemu móc wygodnie mieszkać tygodniami lub nawet miesiącami spędzonymi na kontrakcie. Te zasady spisali w dokumencie wydanym przez Stowarzyszenia Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych (Stichting Normering Flexwonen – SNF).

Normy opisane przez SNF opisują nie tylko to, ile każdy z mieszkańców powinien mieć zapewnionej przestrzeni, dostępu do kuchenki, lodówki etc., ale przede wszystkim dbają o to, aby mieszkanie było bezpieczne - odpowiednio przygotowane i zabezpieczone instalacje elektryczne, urządzenia PPOŻ, oraz okresowe kontrole techniczne instalacji i wyposażenia. Dzięki temu możesz spać bezpiecznie i byc pewnym, że podczas Twojego pobytu nic złego z Twoim mieszkaniem się nie stanie.

Dokładny wykaz norm można pobrać ze strony SNF (w j. polskim), pod tym linkiem:
http://www.normeringflexwonen.nl/Publicatie_Download/Pools%20SNF%20te%20vertalen%20Uniforme%20huisvestingsnorm%20-%20DEF%20-%20Bijlage%20Principeakkoord%20Buitenlandparagraaf.pdf

Więcej o normach zamieszkania dla Pracowników tymczasowych przeczytacie na stronach SNF:
http://www.normeringflexwonen.nl/pl/default.aspx

Zobacz aktualne oferty pracy z zakwaterowaniem w pobliży miejsca pracy >>

Czytaj dalej...

Praca dla par w Covebo - jak rozpocząć razem pracę w Holandii?

Wyjazd do pracy w parze? To łatwe!

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w Holandii, ale nie chcesz jechać samotnie - ułatwimy wyjazd Wam obojgu! Wiemy o tym, że praca i mieszkanie za granicą z partnerem/partnerką jest łatwiejsza - w grupie raźniej. Poza tym wiemy, że nikt nie lubi długich rozstań...
Dlatego na wszystkie oferty pracy w Covebo można aplikować w parach - możesz to zrobić na trzy sposoby:

 1. Przyjdźcie razem do jednego z naszych biur (adresy znajdziesz tutaj) i weźcie razem udział w rozmowie rekrutacyjnej - nie dość, że będzie Wam raźniej i będziecie mogli się wspierać podczas rozmowy, to jeszcze nasz rekruter będzie mógł od razu pomóc Wam obojgu dopełnić wszystkich formalności związanych z wyjazdem.
 2. Zadzwońcie razem do jednego z naszych biur - rozmowę kwalifikacyjną przejdziecie telefonicznie, będąc we własnym domu. Bardziej łatwo i przyjemnie chyba już się nie da. :) Numer, pod który możecie zadzwonić to: +48 77 545 75 75

Dzięki wspólnej rejestracji będziemy mogli dla Was zorganizować:

 • wspólne zakwaterowanie, w jednym 2-osobowym pokoju;
 • pracę w tym samym zakładzie - choć zakłady są duże, bardzo często udaje się tak zorganizować pracę, abyście byli w tym samym miejscu zakładu lub na tej samej zmianie;
 • wspólny transport - do i z pracy
Przede wszystkim - nie obawiajcie się: bardzo lubimy pracujące wspólnie pary i zawsze staramy się tak zorganizować Wam pobyt w pracy, abyście byli blisko i mieli wzajemne wsparcie. Wiemy, jakie to dla Was ważne!

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wspólnego wyjazdu do pracy w parze - napisz do nas w komentarzu na Facebooku, chętne odpowiemy i wyjaśnimy! -> https://business.facebook.com/CoveboWorkOffice/posts/1764558833627158

Czytaj dalej...

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii - Kwalifikowany podatnik zagraniczny

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii.

Dziś przed Tobą druga część naszego poradnika o rozliczaniu podatku za prace w Holandii. Poprzednio opowiedzieliśmy Ci o tzw. "jarografie" (Jaaropgaave), czyli odpowiedniku naszego polskiego formularza podatkowego PIT-36.
Teraz, gdy wiesz już co zawiera ten dokument, opowiemy o drugim bardzo ważnym druku: zeznaniu "Kwalifikowany podatnik zagraniczny" (Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige). Jest to dokument dotyczący ulg podatkowych dla osób niezameldowanych w Holandii lub zameldowanych tylko przez część roku. Dotyczyć Cię będzie jeśli:

 • twoje miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Bonaire, Sint Eustatius lub Saby
 • co najmniej twoich 90% dochodów podlega opodatkowaniu w Holandii
 • możesz okazać zaświadczenie o dochodach wystawione przez właściwy urząd skarbowy w kraju twego zamieszkania
W tym przypadku konieczne jest wypełnienie urzędowego zeznania o wysokości dochodów na terenie Holandii, potwierdzonego przez urząd skarbowy, właściwy dla Twojego miejsca zameldowania w Polsce. W przypadku pracownika Covebo, aby moc skorzystać z takich samych ulg podatkowych, co osoby zameldowane w Holandii przez cały rok podatkowy, musisz zostać zgłoszony do urzędu skarbowego (Belastingdienst) jako tzw. "kwalifikowany podatnik zagraniczny". Pamiętaj, że jest to wymagane tylko jeśli co najmniej 90% rocznego dochodu uzyskałeś pracując w Holandii.

Dokument zawierający takie zeznanie za rok 2017 możesz pobrać TUTAJ -> Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige 2017
[Formularze za poprzednie lata znajdziesz na tej stronie urzędu Belastingdienst.]

Wypełniony i potwierdzony przez polski Urząd Skarbowy dokument musisz następnie wysłać na ten adres:
Belastingdienst/kantoor Buitenland
Postbus 2577
6401 DB Heerlen

Pamiętaj, aby to zrobić jeszcze PRZED złożeniem zeznania podatkowego.

W następnym odcinku opiszemy, jakie są procedury i terminy rozliczenia podatku za pracę w Holandii.
Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie co do zeznania "Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige 2017" - napisz do nas w komentarzu na Facebooku, chętne odpowiemy i wyjaśnimy! -> https://www.facebook.com/CoveboWorkOffice/posts/1680322978717411

Czytaj dalej...

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii - Co trzeba wiedzieć?

Rozliczanie podatku za prace w Holandii.

Już za parę tygodni będziemy musieli pomyśleć o rozliczeniu podatkowym za pracę w Holandii. Jest to obowiązek każdego pracownika, a dodatkowo możliwość otrzymania niemałego zwrotu gotówki - od ok. 3000 do nawet ponad 5000 zł! Każdy Pracownik COVEBO Work Office jest zatrudniony w pełni legalnie i posiada odprowadzane wszystkie składki - dlatego tak ważne jest coroczne rozliczenie się z fiskusem. Ale nie martwcie się - to proste, a poniżej opiszemy wszystko krok po kroku. Zawsze dobrze zwrócić się do doświadczonego biura rachunkowego, które cała procedurę przeprowadzi za Was i dopilnuje, aby zwrot był jak największy - np. takim biurem jest rekomendowane przez nas TaxForYou (http://taxforyou.pl/holandia). Uzyskacie tam też z pierwszej ręki wiele ważnych informacji o podatkach w Holandii.
W ciągu kolejnych tygodni opowiemy o każdej ważnej rzeczy, terminie i dokumencie koniecznym do prawidłowego rozliczenia. Zaczniemy od...

Jaaropgaaf, czyli... "jarografy". Abyś mógł rozliczyć się z podatku, Twój pracodawca przekazuje Ci roczne zestawienie składek, zwane Jaaropgave. To jest odpowiednik naszego polskiego druku PIT-11. Są tam opisane są wszystkie szczegóły wynagrodzenia i wpłaconych zaliczek na podatek oraz innych składek. Jaaropgaaf przesyła nam nasz pracodawca najpóźniej do połowy marca. W Covebo sa one wystawiane w formie elektronicznej i sa dostępne na Profilu Pracownika, po zakończeniu roku podatkowego.

"Jarograf" nie jest dokumentem o ściśle okreslonym układzie i wyglądzie, jak ma to miejsce w przypadku polskiego PIT-11. Jeśli juz wcześniej pracowałes w Holandii u innego pracodawcy, Twój Jaaropgaaf mógł wygladac nieco inaczej. Nie przejmuj się tym - najważniejsze, aby zawierał najpotrzebniejsze informacje, czyli:

 • - kwoty uzyskanych dochodów,
 • - dane pracodawcy,
 • - Twoje szczegółowe dane, jako pracownika,
 • - wysokość opłaconych składek podatkowych,
 • - wysokość opłaconych składek ubezpieczeniowych.

Jeśli jesteś zainteresowany, co oznaczają poszczególne pozycje w tym dokumencie, poniżej załączamy wyjaśnienie tych najważniejszych:

LOON – to nasz dochód brutto.
INGEHOUDEN LOONHEFFING - zaliczka pobrana na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne. To tą kwotę możemy maksymalnie otrzymać jako zwrot podatku.
VERREKENDE ARBEIDSKORTING – ulga podatkowa.
VERZEKERINGEN - to składki ubezpieczeniowe.

W następnym odcinku opiszemy, jakie inne dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku oraz w jaki sposób najlepiej się rozliczyć.
Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie do naszych Jaaropgaafów - napisz do nas w komentarzu na Facebooku, chętne odpowiemy i wyjaśnimy! -> https://business.facebook.com/CoveboWorkOffice/posts/1646939475389095

Czytaj dalej...

Jak zacząć pracę za granicą bez znajomości języka obcego? W Covebo to proste jak "A, B, C"!

Jeśli chcesz zacząć pracę za granicą, ale nie znasz języka obcego - pokażemy Ci, że u nas w COVEBO Work Office to żaden problem!

Każdego tygodnia zgłasza się do nas kilkadziesiąt osób, które chciałyby wyjechać z nami do pracy np. w Holandii. Obawiają się jednak tego, że słaba znajomość języka obcego może być problemem. Jednak my mamy w swojej ofercie prawie 100 rożnych ofert każdego tygodnia i wśród nich są także takie, gdzie język obcy nie jest wymagany. Są one często opisane na liście ofert jako "BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA". Jednak nawet jeśli nie widzisz takich ofert, my znajdziemy prace dla Ciebie, w której nie będziesz musieć mówić po angielsku, czy holendersku.

Jak to się dzieje?
Rejestrując się na naszej stronie jako Kandydat do pracy, pojawia się przed Tobą nasz Formularz Rejestracyjny. Odpowiadasz na kilka podstawowych pytań w nim zawartych i zostaje utworzone dla Ciebie "Profil Pracownika". To w nim będziemy przechowywać te informacje o Tobie, które ułatwia nam znalezienie pracy dla Ciebie. Po pierwszym kroku rejestracji zostaniesz przekierowany na swój Profil, gdzie będziesz mieć możliwość dopisania dodatkowych informacji - np. o tym, czy znasz języki obce. Spójrz na zdjęcie poniżej - pokazuje część Profilu "Wykształcenie, umiejętności i języki obce". Te pola znajdują się pod zakładką "Twoje dane" na Twoim profilu. Przyjrzyj się uważnie:

W tym miejscu możesz określić swój stopień znajomości poszczególnych języków obcych: angielskiego, holenderskiego i niemieckiego. Jeśli wybierzesz "Brak znajomości języka", nasz rekruter znajdzie dla Ciebie takie oferty, które będą dopasowane. Jesli natomiast zaznaczysz, że znasz język obcy, nasz rekruter zadzwoni do Ciebie i zamienicie kilka podstawowych zdań w języku obcym, a szanse na znalezienie dobrej pracy będą większe.

Nie martw się jednak - znajdziemy prace dla każdego, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. :)

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wymagań dla Kandydatów na poszczególne oferty pracy, zadzwoń do nas i spytaj: +48 77 545 75 75.
Zapraszamy także do zadawania pytań na naszym profilu Facebookowym: https://www.facebook.com/CoveboWorkOffice/

Czytaj dalej...

Covebo partnerem szlachetnej Akcji "Piórniki dla Afryki"

Właśnie rusza III Edycja szlachetnej akcji "Piórniki dla Afryki", a Covebo Work Office jest jej dumnym patronem!
Naszym celem jest zgromadzenie jak największej ilości piórników szkolnych wraz z wyposażeniem, które następnie trafią do dzieci w afrykańskich wioskach. Przygotowaliśmy już kilkadziesiąt pudeł na piórniki, które znajdą się w opolskich szkołach. Dołączcie do akcji, podarujcie nieco artykułów szkolnych i sprawcie, aby dzieci w Afryce miały z czego się uczyć. Udostępniajcie ten post na swoich profilach, aby dotarł do jak największej ilości osób - musimy w tym roku pobić zeszłoroczny wynik!

Czym jest akcja "Piórniki dla Afryki"?
Jak mówi Tomasz Krystosek, Organizator Akcji: "Po raz kolejny zbieramy piórniki, plecaki kredki, długopisy, zeszyty ... przybory szkolne dla naszych afrykańskich kolegów i koleżanek z Kamerunu: Salapoumbe, Libongo ... do Ks.Jana Kobzan. Kochani, ta akcja różni się od poprzednich .... po prostu jest już OGÓLNOPOLSKA. Mamy NOWE LOGO akcji, nowe plakaty, pomysły i Firmy partnerskie wspomagające akcję: Agencja Pracy COVEBO Work Office & Human Resources oraz Struxi Sp. z o.o. Deweloper. Wszystko po to aby nazbierać jak najwięcej. Już w najbliższym czasie plakaty, naklejki, kartony trafią do Szkół i Placówek Oświatowych. Akcja potrwa do 24 grudnia 2017r. Przybory szkolne można zostawiać w placówkach oznakowanych plakatem i logo akcji, w specjalne oznakowanych kartonach oraz w siedzibie organizatora tj. Stowarzyszenia Odnowy Wsi Kopalina. Wierzę że i tym razem, po raz kolejny możemy - Dzieci z Kamerunu mogą na Was liczyć."

Wspierajcie akcję, zostawiając piórniki i wyposażenie w sekretariatach opolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Lub rozgłoście Akcje wśród znajomych, udostępniając ja na swoim Facebooku!

Oficjalna Strona Wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1188238097977549/
Czytaj dalej...

Partnerzy