📢 Blog
Menu

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii - Kwalifikowany podatnik zagraniczny

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii.

Dziś przed Tobą druga część naszego poradnika o rozliczaniu podatku za prace w Holandii. Poprzednio opowiedzieliśmy Ci o tzw. "jarografie" (Jaaropgaave), czyli odpowiedniku naszego polskiego formularza podatkowego PIT-36.
Teraz, gdy wiesz już co zawiera ten dokument, opowiemy o drugim bardzo ważnym druku: zeznaniu "Kwalifikowany podatnik zagraniczny" (Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige). Jest to dokument dotyczący ulg podatkowych dla osób niezameldowanych w Holandii lub zameldowanych tylko przez część roku. Dotyczyć Cię będzie jeśli:

  • twoje miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Bonaire, Sint Eustatius lub Saby
  • co najmniej twoich 90% dochodów podlega opodatkowaniu w Holandii
  • możesz okazać zaświadczenie o dochodach wystawione przez właściwy urząd skarbowy w kraju twego zamieszkania
W tym przypadku konieczne jest wypełnienie urzędowego zeznania o wysokości dochodów na terenie Holandii, potwierdzonego przez urząd skarbowy, właściwy dla Twojego miejsca zameldowania w Polsce. W przypadku pracownika Covebo, aby moc skorzystać z takich samych ulg podatkowych, co osoby zameldowane w Holandii przez cały rok podatkowy, musisz zostać zgłoszony do urzędu skarbowego (Belastingdienst) jako tzw. "kwalifikowany podatnik zagraniczny". Pamiętaj, że jest to wymagane tylko jeśli co najmniej 90% rocznego dochodu uzyskałeś pracując w Holandii.

Dokument zawierający takie zeznanie za rok 2017 możesz pobrać TUTAJ -> Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige 2017
[Formularze za poprzednie lata znajdziesz na tej stronie urzędu Belastingdienst.]

Wypełniony i potwierdzony przez polski Urząd Skarbowy dokument musisz następnie wysłać na ten adres:
Belastingdienst/kantoor Buitenland
Postbus 2577
6401 DB Heerlen

Pamiętaj, aby to zrobić jeszcze PRZED złożeniem zeznania podatkowego.

W następnym odcinku opiszemy, jakie są procedury i terminy rozliczenia podatku za pracę w Holandii.
Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie co do zeznania "Kwalificerend buitenlandse belastingplichtige 2017" - napisz do nas w komentarzu na Facebooku, chętne odpowiemy i wyjaśnimy! -> https://www.facebook.com/CoveboWorkOffice/posts/1680322978717411

Czytaj dalej...

Rozliczanie podatku za pracę w Holandii - Co trzeba wiedzieć?

Rozliczanie podatku za prace w Holandii.

Już za parę tygodni będziemy musieli pomyśleć o rozliczeniu podatkowym za pracę w Holandii. Jest to obowiązek każdego pracownika, a dodatkowo możliwość otrzymania niemałego zwrotu gotówki - od ok. 3000 do nawet ponad 5000 zł! Każdy Pracownik COVEBO Work Office jest zatrudniony w pełni legalnie i posiada odprowadzane wszystkie składki - dlatego tak ważne jest coroczne rozliczenie się z fiskusem. Ale nie martwcie się - to proste, a poniżej opiszemy wszystko krok po kroku. Zawsze dobrze zwrócić się do doświadczonego biura rachunkowego, które cała procedurę przeprowadzi za Was i dopilnuje, aby zwrot był jak największy - np. takim biurem jest rekomendowane przez nas TaxForYou (http://taxforyou.pl/holandia). Uzyskacie tam też z pierwszej ręki wiele ważnych informacji o podatkach w Holandii.
W ciągu kolejnych tygodni opowiemy o każdej ważnej rzeczy, terminie i dokumencie koniecznym do prawidłowego rozliczenia. Zaczniemy od...

Jaaropgaaf, czyli... "jarografy". Abyś mógł rozliczyć się z podatku, Twój pracodawca przekazuje Ci roczne zestawienie składek, zwane Jaaropgave. To jest odpowiednik naszego polskiego druku PIT-11. Są tam opisane są wszystkie szczegóły wynagrodzenia i wpłaconych zaliczek na podatek oraz innych składek. Jaaropgaaf przesyła nam nasz pracodawca najpóźniej do połowy marca. W Covebo sa one wystawiane w formie elektronicznej i sa dostępne na Profilu Pracownika, po zakończeniu roku podatkowego.

"Jarograf" nie jest dokumentem o ściśle okreslonym układzie i wyglądzie, jak ma to miejsce w przypadku polskiego PIT-11. Jeśli juz wcześniej pracowałes w Holandii u innego pracodawcy, Twój Jaaropgaaf mógł wygladac nieco inaczej. Nie przejmuj się tym - najważniejsze, aby zawierał najpotrzebniejsze informacje, czyli:

  • - kwoty uzyskanych dochodów,
  • - dane pracodawcy,
  • - Twoje szczegółowe dane, jako pracownika,
  • - wysokość opłaconych składek podatkowych,
  • - wysokość opłaconych składek ubezpieczeniowych.

Jeśli jesteś zainteresowany, co oznaczają poszczególne pozycje w tym dokumencie, poniżej załączamy wyjaśnienie tych najważniejszych:

LOON – to nasz dochód brutto.
INGEHOUDEN LOONHEFFING - zaliczka pobrana na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne. To tą kwotę możemy maksymalnie otrzymać jako zwrot podatku.
VERREKENDE ARBEIDSKORTING – ulga podatkowa.
VERZEKERINGEN - to składki ubezpieczeniowe.

W następnym odcinku opiszemy, jakie inne dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku oraz w jaki sposób najlepiej się rozliczyć.
Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie do naszych Jaaropgaafów - napisz do nas w komentarzu na Facebooku, chętne odpowiemy i wyjaśnimy! -> https://business.facebook.com/CoveboWorkOffice/posts/1646939475389095

Czytaj dalej...

Wybraliśmy Finalistów Konkursu!

Z końcem listopada zakończył się termin nadsyłania zgłoszeń do naszego Wielkiego Konkursu, w którym można wygrać nowego iPhone 7. Wpłynęło do nas wiele filmików i nieco czasu zajęło nam przejrzenie wszystkich - a chcieliśmy wybrać najlepszy! Ostatecznie do finału wytypowaliśmy 3 Wasze filmy. Jury ma ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ autor każdego z nich naprawdę się starał. Nasi finaliści pracują m.in. w logistyce i przy produkcji mięsa. Zobaczcie sami finałową Trójkę i powiedzcie sami, co o nich myślicie. :)

Czytaj dalej...

Jak zacząć pracę za granicą bez znajomości języka obcego? To proste jak "A, B, C"!

Jeśli chcesz zacząć pracę za granicą, ale nie znasz języka obcego - pokażemy Ci, że u nas w COVEBO Work Office to żaden problem!

Każdego tygodnia zgłasza się do nas kilkadziesiąt osób, które chciałyby wyjechać z nami do pracy np. w Holandii. Obawiają się jednak tego, że słaba znajomość języka obcego może być problemem. Jednak my mamy w swojej ofercie prawie 100 rożnych ofert każdego tygodnia i wśród nich są także takie, gdzie język obcy nie jest wymagany. Są one często opisane na liście ofert jako "BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA". Jednak nawet jeśli nie widzisz takich ofert, my znajdziemy prace dla Ciebie, w której nie będziesz musieć mówić po angielsku, czy holendersku.

Jak to się dzieje?
Rejestrując się na naszej stronie jako Kandydat do pracy, pojawia się przed Tobą nasz Formularz Rejestracyjny. Odpowiadasz na kilka podstawowych pytań w nim zawartych i zostaje utworzone dla Ciebie "Profil Pracownika". To w nim będziemy przechowywać te informacje o Tobie, które ułatwia nam znalezienie pracy dla Ciebie. Po pierwszym kroku rejestracji zostaniesz przekierowany na swój Profil, gdzie będziesz mieć możliwość dopisania dodatkowych informacji - np. o tym, czy znasz języki obce. Spójrz na zdjęcie poniżej - pokazuje część Profilu "Wykształcenie, umiejętności i języki obce". Te pola znajdują się pod zakładką "Twoje dane" na Twoim profilu. Przyjrzyj się uważnie:

W tym miejscu możesz określić swój stopień znajomości poszczególnych języków obcych: angielskiego, holenderskiego i niemieckiego. Jeśli wybierzesz "Brak znajomości języka", nasz rekruter znajdzie dla Ciebie takie oferty, które będą dopasowane. Jesli natomiast zaznaczysz, że znasz język obcy, nasz rekruter zadzwoni do Ciebie i zamienicie kilka podstawowych zdań w języku obcym, a szanse na znalezienie dobrej pracy będą większe.

Nie martw się jednak - znajdziemy prace dla każdego, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. :)

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wymagań dla Kandydatów na poszczególne oferty pracy, zadzwoń do nas i spytaj: +48 77 545 75 75.
Zapraszamy także do zadawania pytań na naszym profilu Facebookowym: https://www.facebook.com/CoveboWorkOffice/

Czytaj dalej...

Covebo partnerem szlachetnej Akcji "Piórniki dla Afryki"

Właśnie rusza III Edycja szlachetnej akcji "Piórniki dla Afryki", a Covebo Work Office jest jej dumnym patronem!
Naszym celem jest zgromadzenie jak największej ilości piórników szkolnych wraz z wyposażeniem, które następnie trafią do dzieci w afrykańskich wioskach. Przygotowaliśmy już kilkadziesiąt pudeł na piórniki, które znajdą się w opolskich szkołach. Dołączcie do akcji, podarujcie nieco artykułów szkolnych i sprawcie, aby dzieci w Afryce miały z czego się uczyć. Udostępniajcie ten post na swoich profilach, aby dotarł do jak największej ilości osób - musimy w tym roku pobić zeszłoroczny wynik!

Czym jest akcja "Piórniki dla Afryki"?
Jak mówi Tomasz Krystosek, Organizator Akcji: "Po raz kolejny zbieramy piórniki, plecaki kredki, długopisy, zeszyty ... przybory szkolne dla naszych afrykańskich kolegów i koleżanek z Kamerunu: Salapoumbe, Libongo ... do Ks.Jana Kobzan. Kochani, ta akcja różni się od poprzednich .... po prostu jest już OGÓLNOPOLSKA. Mamy NOWE LOGO akcji, nowe plakaty, pomysły i Firmy partnerskie wspomagające akcję: Agencja Pracy COVEBO Work Office & Human Resources oraz Struxi Sp. z o.o. Deweloper. Wszystko po to aby nazbierać jak najwięcej. Już w najbliższym czasie plakaty, naklejki, kartony trafią do Szkół i Placówek Oświatowych. Akcja potrwa do 24 grudnia 2017r. Przybory szkolne można zostawiać w placówkach oznakowanych plakatem i logo akcji, w specjalne oznakowanych kartonach oraz w siedzibie organizatora tj. Stowarzyszenia Odnowy Wsi Kopalina. Wierzę że i tym razem, po raz kolejny możemy - Dzieci z Kamerunu mogą na Was liczyć."

Wspierajcie akcję, zostawiając piórniki i wyposażenie w sekretariatach opolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Lub rozgłoście Akcje wśród znajomych, udostępniając ja na swoim Facebooku!

Oficjalna Strona Wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1188238097977549/
Czytaj dalej...

Musisz to wiedzieć! Minimalne płace w Holandii

Wyjeżdżając do pracy w Holandii najważniejszą chyba rzeczą, która nas interesuje jest... to, ile będziemy zarabiać. :) Minimalna stawka, przewidziana przez ustawę, jest ściśle określona ale niestety nie jest jednakowa dla każdego pracownika. W Holandii istnieje system płacowy wspomagający aktywizacje zawodową młodych osób - tuż po szkole lub nawet będących jeszcze w trakcie nauki. Umożliwia on pracodawcy obniżenie kosztów zatrudnienia takiego pracownika. Dzięki temu zatrudnianie młodzieży jest la pracodawcy atrakcyjne, pomimo braku doświadczenia młodych, uczących się jeszcze osób.

Niemniej jednak także i te preferencyjne stawki są regularnie podnoszone. Ostatnia podwyżka minimalnej płacy dla osób znajdujących się na tzw. "wiekówce" miała miejsce w lipcu tego roku (2017). Była to znacząca podwyżka, najbardziej odczuwalna dla 22-latków, który od tego momentu mogli już otrzymywać pełne świadczenie minimalne! Do lipca tego roku przysługiwało ono dopiero 23-latkom. Oznacza to podniesienie minimalnej pensji dla osób w 22 roku życia aż o... prawie 19%.

Należy przy tym pamiętać, że preferencyjne stawki wynagrodzenia dla młodzieży są określone holenderskimi przepisami pracy, a nie regulaminami agencji zatrudnienia. To ważne w sytuacji, gdy agencja zatrudnienia działa w oparciu o wytyczne CAO (Układ Zbiorowy Pracy) - tak jak nasza Agencja Zatrudnienia COVEBO Work Office. Poniżej znajdziesz zestawienie aktualnych stawek minimalnych dla poszczególnych grup wiekowych:

Wynagrodzenie brutto, minimum od 1 lipca 2017

Wiek

miesięcznie

tygodniówka

dniówka

22 lata i starszy

€ 1 565,40

€ 358,05

€ 71,61

21 lat

€ 1 330,60

€ 304,35

€ 60,87

20 lat

€ 1 095,80 € 259,60 € 50,58

19 lat

€ 860,95

€ 198,70

€ 39,74

18 lat

€  743,55

€ 171,60

€ 34,32

17 lat

€ 618,35

€ 142,70

€ 28,54

16 lat

€ 540,05

€ 124,65

€ 24,93

15 lat

€ 469,60

€ 108,40

€ 21,68

Napisz nam, co o tym sądzisz - skomentuj ten artykuł na naszym Facebooku!
Czytaj dalej...

Konsultant ds. rekrutacji i selekcji pracowników

Agencja Zatrudnienia Covebo Work Office od ponad 15 lat skutecznie kieruje polskich kandydatów do holenderskich i belgijskich przedsiębiorców. Jesteśmy dumni z nawiązanych relacji oraz pracowników zbierających pozytywne opinie pracodawców. Dzięki konsekwentnym działaniom jesteśmy konkurencyjni i dobrze postrzegani.
Czytaj dalej...

W drogę z Covebo! - ZŁOMBOL: The Charity Rally

Wspaniała jazda po przygodę!

Kilka dni temu wyruszyła z Katowic kolejna edycja rajdu ZŁOMBOL: The Charity Rally, a Covebo Work Office ma przyjemność być dumnym sponsorem jednej z wesołych ekip, we wspaniałym, bordowym wehikule - GodzillaTeam!

Czym jest rajd ZŁOMBOL?
To wydarzenie charytatywne - ścigamy się po szczęście Dzieciaków. Dzięki wsparciu sponsorów - takich jak Covebo - uczestnicy mają szanse zebrać fundusze na wyrównywanie szans dzieci z domów dziecka, np. na kursy doszkalające (choćby na prawo jazdy), pomoce naukowe itd. Poza świetną przygoda i zabawą, nasi Bohaterscy Kierowcy i ich teamy jadą przede wszystkim po realizacje szczytnego celu.

Wspierany przez nas Godzilla Team przemierza Europę aż do Kraju Basków na Płw. Iberyjskim w niezniszczalnym, bordowym, czeskim wehikule. Nieważne, czy leje deszcz, czy świeci słońce - humory ich nie opuszczają, bo wiedzą ile radości sprawiają dzieciakom i wszystkim, którzy im kibicują.

Może i Ty weźmiesz udział w kolejnej edycji ZŁOMBOLA? To już za rok.
A tymczasem trzymaj kciuki za wszystkie wspaniałe ekipy tegorocznego rajdu!

POWODZENIA CHŁOPAKI I "SZEROKOŚCI"!

Czytaj dalej...

Pracuj jako Rekruter w Covebo!

Mamy dla Ciebie super pracę!

Jesteś energiczny, samodzielny, kreatywny? Chciałbyś dołączyć do grona naszych pracowników, pracować w renomowanej i międzynarodowej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku?

CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!

W związku z rozwojem naszej firmy i planowanym otwarciem kolejnego oddziału, poszukujemy kandydatów na stanowisko:

SPECJALISTY ds. REKRUTACJI I SELEKCJI PRACOWNIKÓW

❎ OCZEKUJEMY:
✔️ wysokorozwiniętych zdolności interpersonalnych
✔️ umiejętności interesującego prowadzenia rozmowy, spotkania itp.
✔️ znajomości funkcjonowania rynku pracy
✔️ wysokiego poczucia obowiązku, zaangażowania w wykonywane czynności oraz umiejętność zarządzania czasem
✔️ znajomości języka angielskiego w stopniu co najmniej dobrym
✔️ dobrej znajomości pakietu MS Office (zwłaszcza MS Excel, MS PowerPoint, MS Word)
✔️ wykształcenia min. średniego
✔️ prawa jazdy kat. B
✔️ chęci rozwoju i podnoszenia kwalifikacji
✔️ doświadczenie w branży HR (mile widziane)

❎ CO OFERUJEMY:
✔️ stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę
✔️ atrakcyjne zarobki oraz premie uzależnione od efektów Twojej pracy
✔️ narzędzia pracy (komputer, telefon) oraz szkolenia
✔️ wsparcie merytoryczne i marketingowe w podejmowanych przez Ciebie działaniach
✔️ możliwość rozwoju i podniesienia kwalifikacji oraz zdobycie doświadczenia w branży HR
✔️ pracę w zespole gwarantującym wsparcie i wyjątkową atmosferę pracy
✔️ realny wpływ na rozwój firmy

❎ CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW:
✔️ aktywne pozyskiwanie osób, zainteresowanych podjęciem pracy za granicą (Belgia, Holandia)
✔️ analiza i selekcja aplikacji kandydatów
✔️ prowadzenie spotkań i rozmów z kandydatami oraz weryfikacja ich doświadczenia i umiejętności
✔️ tworzenie baz danych
✔️ realizacja założonych celów rekrutacyjnych, w tym raportowanie
✔️ współpraca z rekruterami mobilnymi oraz innymi oddziałami firmy
✔️ budowanie sieci kontaktów oraz współpraca z instytucjami rynku pracy
✔️ podpisywanie umów i prace administracyjne

Dołącz do naszego Teamu i wykorzystaj szansę na rozwój!
Prześlij dokumenty aplikacyjne na adres: g.starczewska@covebo.pl w tytule wiadomości wpisując: „Specjalista ds. Rekrutacji i Selekcji Pracowników - Lublin”.
Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)."
Czytaj dalej...

Partnerzy