Ta strona wykorzystuje pliki cookie oraz profilowanie użytkownika, abyśmy mogli wyświetlać Tobie treści oraz oferty dopasowane do Twoich preferencji.
Zgadzam się
Nie zgadzam się
Więcej informacji
Menu
Kinderdijk Molens Kinderdijk Molens

Kinderdijk - symbol Holandii

Witajcie!

Na naszym Blogu pokazujemy Wam, jaka ciekawa i niezwykła jest Holandia - oraz to, że poza pracą, warto poświęcić również nieco czasu na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego kraju. Dziś opowiemy Wam o Kinderdijk - chyba najbardziej charakterystycznym dla Niderlandów miejscu. Już na pierwszy rzut oka na jego wyjątkową panoramę każdy odgadnie, w jakim kraju się znajduje!

Kinderdijk to położony niecałe 20 km od Rotterdamu skansen XVIII-wiecznych wiatraków, służących do osuszania położonego poniżej poziomu rzeki polderu. Do chwili obecnej przetrwało 19 wiatraków, z których jeden jest sprawny i otwarty dla zwiedzających
Przez ponad 100 lat wiatraki i podłączone do nich turbiny były jedynym sposobem na odpompowanie wody z zalewanych terenów. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku przyszły im z pomocą maszyny parowe, dużo później wyparte przez elektryczne przepompownie.

Dziś Kinderdijk służy już wyłącznie jako zabytek dla zwiedzających, ale w czasach gdy powstał, był jedyna taką konstrukcją na świecie i na zawsze pozostanie symbolem Holandii. Obecnie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oficjalna strona Kinderdijk Molens: https://www.kinderdijk.com/
Ostatnio zmienianypiątek, 16 czerwiec 2017 12:38
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

Partnerzy

POPUP