Ta strona wykorzystuje pliki cookie oraz profilowanie użytkownika, abyśmy mogli wyświetlać Tobie treści oraz oferty dopasowane do Twoich preferencji.
Zgadzam się
Nie zgadzam się
Więcej informacji
Menu
Podróże holenderskimi kolejami

Podróże holenderskimi kolejami

Holenderskie koleje - wygodny środek transportu

Dziś opowiemy nieco o podróżowaniu koleją w Holandii. To bardzo popularny i stosunkowo niedrogi środek transportu, a siec kolejowa w Niderlandach jest dobrze rozwinięta. Warto poznać parę faktów przed rozpoczęciem podróży koleją, aby uniknąć zdezorientowania przy kasie biletowej. :) Podróżowanie koleją holenderską różni się nieco od polskiej, ale jest bardzo wygodne i oferuje wiele udogodnień i zniżek. Zobaczcie sami...

Chcąc jeździć pociągami, warto wyrobić kartę Voordeelurenabonnement. Po wypełnieniu formularza dostępnego na stacji kolejowej i dołączenia zdjęcia, może ją otrzymać każdy turysta. Dzięki takiej karcie każdy bilet kupimy o 40% taniej - a zniżka obejmuje także 3 osoby towarzyszące. Karta jest ważna przez 1 rok i kosztuje 55 Euro. UWAGA: Zniżka obowiązuje dopiero po godzinie 9:00.

Pociągi w Holandii dzielą się na cztery kategorie:
stoptrein - pociąg osobowy; zatrzymuje się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych.
sprinter - pociąg osobowy na wybranych liniach aglomeracyjnych.
sneltrein - odpowiednik pociągu pospiesznego; zatrzymuje się tylko na wybranych stacjach.
intercity - kursują pomiędzy największymi miastami w kraju.

Natomiast wśród biletów wyróżniamy:
„Dagkaart fiets” – Do pociągu można zabierać rower kupując bilet na rower "Dagkaart fiets" za 6 Euro na cały dzień, niezależnie od ilości i długości przejazdów ale nie w godzinach szczytu (6.30-9.00 i 16.00-18.30). Rower-składak można wozić gratis we wszystkich godzinach.
„Dagkaart” – bilet ważny przez jeden dzień, bez ograniczenia liczby przejazdów. Kosztuje 37 Euro
„OV-Dagkaart” – upoważnia o dowolnej liczby przejazdów w ciągu jednego dnia pociągiem i autobusem (oprócz linii Interliner), tramwajem i metrem. Kosztuje 45 Euro.
„Dagretour” – bilet w dwie strony, tańsza opcja niż w przypadku kupowania oddzielnych biletów.
„Zomertoer” – bilet ważny w okresie letnim, pozwala na dowolne podróżowanie po Holandii przez trzy kolejne dni. Koszt: 45 Euro.
„Railrunner” – dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat podróżujących tą samą trasą z osobą dorosłą. Cena biletu to tylko 2 Euro, także jadąc z dzieckiem warto z niego skorzystać. Osoba dorosła (ukończone 19 lat) może zabrać ze sobą góra trójkę dzieci, aby zniżka była ważna.
„Meermanskaart” – to karnet grupowy dla grupy osób od 2 do 6.
„Eurodomino” – bilet turystyczny dla osób poniżej 25 roku życia i powyżej 60-tki, uprawnia do dowolnej ilości przejazdów kolejowych przez 3 do 8 dni. Trzydniowy kosztuje 62 Euro a za ośmiodniowy zapłacimy 158 Euro.

Niestety holenderskie koleje nie uznają polskich zniżek studenckich, za to dzieci do 4 roku życia pojada za darmo. Przy opóźnieniu pociągu w graniach 30-60 min można ubiegać się o zwrot 50% ceny biletu, a powyżej 60 min - o 100%.

Więcej o biletach
Chcąc podróżować koleją w Holandii mamy do wyboru dwie formy biletu: OV-chipkaart lub papierowy bilet jednorazowy. Oba zawierają specjalny chip, który skanujemy w bramce przy wejściu i wyjściu ze stacji. Plastikową OV-chipkaart kupuje się jednorazowo, a następnie możemy ją doładować za pomocą karty płatniczej w wielu automatach na dworcu kolejowym, a także w niektórych sklepach (np. w supermarkecie). Istnieją OV-karty imienne oraz anonimowe.

Wychodząc ze stacji (lub peronu) należy odbić kartę (lub bilet), ponieważ gdy tego nie zrobimy, system nalicza nam "peronówkę" - opłatę za pobyt na stacji. Natomiast jeśli w ciągu godziny odbijesz "wyjście" na tej samej stacji, system nie policzy żadnej opłaty (gdy np. odprowadzasz kogoś na pociąg). Niezeskanowana karta przy wejściu na peron oznacza jazdę na gapę, ale nie ma możliwości przejścia bramek i dostania się na stację bez odbicia karty.

Aktualne ceny biletów kolejowych znajdziesz w serwisie holenderskich kolei www.ns.nl, natomiast numer telefonu informacji kolejowej to 0900 92 92.

Ostatnio zmienianywtorek, 18 lipiec 2017 08:39
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powrót na górę

Partnerzy

POPUP