4 min7 listopada 2022

Jak napisać CV po angielsku

Nowa praca wymaga od Ciebie napisania CV po angielsku, a Ty nie do końca wiesz, jak je stworzyć? Możesz znaleźć program do pisania CV lub napisać je samemu. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak poprawnie napisać curriculum vitae w tym języku.

Jak wygląda CV po angielsku? 

CV po angielsku różni się od polskiego przede wszystkim kolejnością, w jakiej zawierane są informację dotyczące wykształcenia i doświadczenia. W polskim CV edukacja jest pierwszym, co widzi przyszły pracodawca, a w przypadku najważniejsze jest doświadczenie zawodowe. Ważne, by w CV nie umieszczać zdjęcia oraz informacji dotyczących: płci, stanu cywilnego i miejsca urodzenia.   

Dodatkowo, u szczytu CV, można dodać też summary, czyli krótkie podsumowanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Kilka zdań o tym, jakie umiejętności zyskałeś lub rozwinąłeś u poprzednich pracodawców wraz z informacją, co możesz wnieść do organizacji, u której starasz się o pracę.   

Cv po angielsku – Zwroty 

Należy pamiętać, że CV i list motywacyjny zawsze powinny być pisane w sposób formalny i grzecznościowy. W związku z tym warto znać zwroty do CV po angielsku, które ukażą rzeczywistą znajomość języka angielskiego. Przykładowo, jeśli chcemy dodać informację o praktyce zawodowej lub wolontariacie warto znać wyrażenia: praktyka – internship, wolontariat –voluntary work 

Opisując swoje dokonania u poprzednich pracodawców, możemy użyć zwrotów: zwiększenie przychodu o x%– increased revenue by x%, rozwinąłem biznes – expanded business, zredukowano koszty o x% – slashed yearly costs by x%. 

jak-napisac-cv-po-angielsku

Skills do curriculum vitae

Ważne, by w przypadku wypisywania umiejętności unikać tzw. kalki językowej. Nie wszystko, co przetłumaczy wujek Google, pasuje do kontekstu.   

Przykładowo: pisząc o płynnej znajomości języka nie użyjemy słowa liquid, które oznacza płynny/ płynnie, ale odnosi się do płynów. Poprawną formą jest fluent English.   

Opisując biegłość w obsłudze komputera w CV po angielsku, użyj zwrotu: computer literate. 

Cechy do wpisania do CV

Cechy charakteru to wbrew pozorom ważny punkt w CV po angielsku. Ten punkt jest najbardziej weryfikowany podczas rozmowy kwalifikacyjnej, także warto przemyśleć, co powinno być tam zawarte i napisać zgodnie z prawdą.  

Przedstawiamy kilka przydatnych w tym punkcie zwrotów:  

hard-working – pracowity, committed – zaangażowany (w pracę/ sprawę), reliable – solidny, organized – zorganizowany, interpersonal skills – umiejętności personalne, I am good at solving problems – jestem dobry w rozwiązywaniu problemów,  good at dealing with cuspomers – radzenie sobie z klientami, time manahement capability – umiejętność zarządzania czasem. 

Nowa klauzula do CV w języku angielskim

Jeśli kierujesz swoje CV do pracodawcy zagranicznego, klauzule dotyczącą danych osobowych należy wykreślić. W przypadku aplikacji do firmy z siedzibą w Polsce należy umieścić przetłumaczoną klauzulę. Przykładowo klauzula do CV po angielsku  

I agree to the processing of personal data provided in this document for realizing the recruitment process pursuant to the Personal Data Protection Act of 10 May 2018 (Journal of Laws 2018, item 1000) and in agreement with Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of netural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation). 

Jak napisać maila z CV po angielsku 

Na samym dole CV po angielsku lub w mailu, jako załączniki, warto zawrzeć referencje od poprzednich pracodawców. Wiadomość mail z CV i listem motywacyjnym również powinna być formalna. Należy pamiętać o poprawnej strukturze maila w języku angielskim. Wyraźnie powinny odznaczać się wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Należy unikać form skróconych, akronimów i języka potocznego.  

Jeśli nie znamy imienia i nazwiska osoby, do której kierujemy wiadomość warto rozpocząć od słów Dear Sir, Dear Sir or Madam. W przypadku znajomości nazwiska warto użyć przykładowego zwrotu: Dear Mr Xxx. Treść wiadomości powinna zawierać najważniejsze informacje – dlaczego wysyłasz wiadomość, w przypadku wiadomości mail z CV po angielsku warto napisać również, gdzie znalazłeś ogłoszenie lub skąd się o nim dowiedziałeś. Można dodać również krótką informację, co skłoniło Cię do aplikacji.  

Wiadomość mail z CV, najlepiej zakończyć zwrotami grzecznościowymi typu: 

  • I look forward to hearing from you. Czekam na Państwa odpowiedź.  
  • Should you have any questions, don’t hesitate to contact me. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, proszę się ze mną skontaktować.  
  • Please contact me if you need any more information. Proszę o kontakt, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji.   

Wiesz już, jak wygląda CV po angielsku oraz jak je napisać. Nie pozostaje nic innego jak zaktualizować i przetłumaczyć swoje CV, a potem rozsyłać do potencjalnych pracodawców. Jeśli interesuje Cię praca w Holandii, aplikuj na www.covebo.pl lub skontaktuj się z rekruterami pod nr +48 545 75 57.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024

Jak uzyskać jarograf? Kompletna instrukcja

4 min18 lutego 2024

Nowa stawka podstawowa 2024

2 min20 grudnia 2023