4 min28 stycznia 2021

Jak uzyskać jarograf? Kompletna instrukcja

Rozliczenie dochodów osiągniętych w poprzednim roku to obowiązek każdego płatnika, także Twój. W tym celu potrzebne jest roczne zeznanie o Twoich zarobkach. W tym artykule podpowiemy Ci, jak uzyskać jarograf, czyli holenderski odpowiednik polskiego PIT-u.

Jaaropgave. Co to jest? Jak wygląda Jaaropgaaf?

Jaaropgaaf to niezwykle istotny dokument, pokazuje, ile zarobiłeś, uwzględniając tym samym zaliczki, wpłacone na rzecz podatku dochodowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. W Polsce najczęściej określamy go po prostu słowem jarograf. Otrzymasz go od każdego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony. Oznacza to więc, że otrzymasz tyle jarografów, w ilu agencjach pracowałeś.

Jak wygląda jarograf holenderski? Szata graficzna dokumentu u każdego z pracodawców będzie się najprawdopodobniej różnić, natomiast najważniejsza jest treść, musi on zawierać odpowiednie dane.

Jak czytać jarograf z Holandii? Co oznaczają najważniejsze pozycje Jaaropgave?

Pracujesz w Holandii, więc zeznanie podatkowe dostaniesz w tym właśnie języku. Pojawia się tym samym kwestia tego, jak czytać jaaropgaaf. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy słowniczek z najważniejszymi pojęciami:

 • Loon (LOON VOOR LOONBELASTING/PREMIE VV lub FISCAAL LOON) - kwota holenderskiego dochodu brutto;
 • Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen (LOONHEFFING albo INGEHOUDEN LOONHEFFING lub LOONBELASTING/PREMIE V.V.) - wysokość zaliczki pobranej na rzecz podatku dochodowego i ubezpieczenia społecznego. Jest to także maksymalna kwota zwrotu podatku, o jaką możesz się ubiegać;
 • Levensloopverlofkorting - ulga wynikająca ze stażu pracy;
 • Arbeidskorting (VERREKENDE ARBEIDSKORTING) - ulga pracownicza, oznacza przysługujące pomniejszenie opodatkowania zastosowane przez pracodawcę;
 • Loonheffingskorting - odliczenie w podatku od wynagrodzenia;
 • Premie ziekenfonds (INGEHOUDEN BIJDRAGE ZORGVERZEKERINGSWET) - składki na ubezpieczenie zdrowotne;
 • Loon Zorgverzekeringswet - dochód brutto podlegający ustawowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak uzyskać jarograf w Covebo? Jak pobrać jarograf z portalu?

Praca w Covebo to nie tylko w pełni legalne zatrudnienie, ale także dostęp do portalu pracownika, gdzie w każdej chwili możesz sprawdzić wszystkie swoje dokumenty, w tym także zeznanie roczne. Otrzymuje go każdy pracownik.

Jak uzyskać jarograf? Jak pobrać jarograf z portalu pracownika? Nic prostszego! Przeczytaj naszą instrukcję!

 • Wejdź na stronę: https://www.covebo.nl/portal/, po czym w prawym górnym rogu pojawi się najpewniej podpowiedź z Google Translate, aby przetłumaczyć stronę na język polski (klikamy: polski). Przewijamy suwak na sam dół i po lewej stronie wybieramy czerwony napis na białym tle „Jestem pracownikiem”. Jeżeli nie możesz zmienić języka, to w tym samym miejscu znajdziesz „Ik ben werknemer”, w co należy kliknąć. Portal pracownika wygląda następująco (kliknij, aby powiększyć):

 

 • Następnie w polu „Nazwa użytkownika” wpisujemy nasz adres mailowy oraz ustalone wcześniej hasło (jeżeli strona otworzy się w języku holenderskim, w prawym górnym rogu flagę należy zmienić na polską, biało-czerwoną).
 • Zapomniałeś hasła? Nic straconego, na samym dole kliknij „Zapomniane hasło?”, a wyślemy na Twój adres mailowy nowe. Kliknij „Zaloguj się”- trafisz tym samym na swoje konto w portalu pracowniczym.
 • Po lewej stronie zobaczysz wszystkie interesujące Cię informacje, dotyczące Twojej dotychczasowej pracy w Covebo. Rozwiń zakładkę „Moje dokumenty”, a następnie wybierz „Raporty roczne” i voila, Twój jaaropgaaf jest gotowy do rozliczenia. Znajdziesz tam także zeznania roczne z poprzednich lat.
 • Portal powinien wyglądać następująco (kliknij, aby powiększyć);

Zgubiłem Jaaropgaaf. Co mam zrobić?

Połowa marca to czas, do kiedy przychodzi jarograf z Holandii. Możesz pobrać go w wolnej chwili z portalu pracownika, gdzie będziesz miał taką całodobową możliwość aż do trzynastu miesięcy od momentu ustania stosunku pracy. Zatem nie zwlekaj! Jak uzyskać jarograf, przeczytasz w punkcie powyżej.

Co się stanie jeśli nie złożę zeznania Jaaropgaaf?

Pamiętaj, że rozliczenie jarografu jest obowiązkowe dla każdego, kto pracował w Holandii. Warto to zrobić także dlatego, że bardzo często można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, czyli dostać dodatkowe pieniądze. Jeśli natomiast nie rozliczysz swoich dochodów, otrzymasz powiadomienie i mogą Cię czekać wysokie kary finansowe, sięgające nawet kilkuset euro! W tym celu najłatwiej skorzystać z usług biura rachunkowego, choć oczywiście możesz także zrobić to samemu.

Wiesz już, jak uzyskać Jaaropgaaf, a to że go potrzebujesz oznacza jedno - już raz nam zaufałeś w kwestii wyjazdu do Holandii. Zrób to także tym razem i pozwól nam znaleźć dla Ciebie jak najkorzystniejszą ofertę pracy. Wypełnij otwartą aplikację lub zadzwoń pod nr 77 545 75 75. Czekamy właśnie na Ciebie!