4 min18 lutego 2024

Jak uzyskać jarograf? Kompletna instrukcja

Rozliczenie dochodów osiągniętych w poprzednim roku to obowiązek każdego płatnika, także Twój. W tym celu potrzebne jest roczne zeznanie o Twoich zarobkach. W tym artykule podpowiemy Ci, jak uzyskać jarograf, czyli holenderski odpowiednik polskiego PIT-u.

Jaaropgave. Co to jest? Jak wygląda Jaaropgaaf?

Jaaropgaaf to niezwykle istotny dokument, pokazuje, ile zarobiłeś, uwzględniając tym samym zaliczki, wpłacone na rzecz podatku dochodowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. W Polsce najczęściej określamy go po prostu słowem jarograf. Otrzymasz go od każdego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony. Oznacza to więc, że otrzymasz tyle jarografów, w ilu agencjach pracowałeś, w danym roku.

Jak wygląda jarograf holenderski? Szata graficzna dokumentu u każdego z pracodawców będzie się najprawdopodobniej różnić, natomiast najważniejsza jest treść, musi on zawierać odpowiednie dane.

Jak czytać jarograf z Holandii? Co oznaczają najważniejsze pozycje Jaaropgave?

Pracujesz w Holandii, więc zeznanie podatkowe dostaniesz w tym właśnie języku. Pojawia się tym samym kwestia tego, jak czytać jaaropgaaf. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy słowniczek z najważniejszymi pojęciami:

 • Loon (LOON VOOR LOONBELASTING/PREMIE VV lub FISCAAL LOON) - kwota holenderskiego dochodu brutto;
 • Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen (LOONHEFFING albo INGEHOUDEN LOONHEFFING lub LOONBELASTING/PREMIE V.V.) - wysokość zaliczki pobranej na rzecz podatku dochodowego i ubezpieczenia społecznego. Jest to także maksymalna kwota zwrotu podatku, o jaką możesz się ubiegać;
 • Levensloopverlofkorting - ulga wynikająca ze stażu pracy;
 • Arbeidskorting (VERREKENDE ARBEIDSKORTING) - ulga pracownicza, oznacza przysługujące pomniejszenie opodatkowania zastosowane przez pracodawcę;
 • Loonheffingskorting - odliczenie w podatku od wynagrodzenia;
 • Premie ziekenfonds (INGEHOUDEN BIJDRAGE ZORGVERZEKERINGSWET) - składki na ubezpieczenie zdrowotne;
 • Loon Zorgverzekeringswet - dochód brutto podlegający ustawowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak uzyskać jarograf w Covebo? Jak pobrać jarograf z portalu?

Praca w Covebo to nie tylko w pełni legalne zatrudnienie, ale także dostęp do portalu pracownika, gdzie w każdej chwili możesz sprawdzić wszystkie swoje dokumenty, w tym także zeznanie roczne. Otrzymuje go każdy pracownik.

Dodatkowo, jako nowy pracownik Covebo masz dostęp do aplikacji Covebo Square, gdzie również masz stały dostęp do wszystkich dokumentów, w tym do Jaaropgave.

Jak uzyskać jarograf? Jak pobrać jarograf z portalu pracownika? Nic prostszego! Przeczytaj naszą instrukcję!

 • Wejdź na stronę: https://www.covebo.nl/portal/, po czym w prawym górnym rogu pojawi się najpewniej podpowiedź z Google Translate, aby przetłumaczyć stronę na język polski (klikamy: polski). Przewijamy suwak na sam dół i po lewej stronie wybieramy czerwony napis na białym tle „Jestem pracownikiem”. Jeżeli nie możesz zmienić języka, to w tym samym miejscu znajdziesz „Ik ben werknemer”, w co należy kliknąć.
 • Następnie w polu „Nazwa użytkownika” wpisujemy nasz adres mailowy oraz ustalone wcześniej hasło (jeżeli strona otworzy się w języku holenderskim, w prawym górnym rogu flagę należy zmienić na polską, biało-czerwoną).
 • Zapomniałeś hasła? Nic straconego, na samym dole kliknij „Zapomniane hasło?”, a wyślemy na Twój adres mailowy nowe. Kliknij „Zaloguj się”- trafisz tym samym na swoje konto w portalu pracowniczym.
 • Po lewej stronie zobaczysz wszystkie interesujące Cię informacje, dotyczące Twojej dotychczasowej pracy w Covebo. Rozwiń zakładkę „Moje dokumenty”, a następnie wybierz „Raporty roczne” i voila, Twój jaaropgaaf jest gotowy do rozliczenia. Znajdziesz tam także zeznania roczne z poprzednich lat.
 • Portal powinien wyglądać następująco (kliknij, aby powiększyć):

Zgubiłem Jaaropgaaf. Co mam zrobić?

Połowa marca to czas, do kiedy przychodzi jarograf z Holandii. Możesz pobrać go w wolnej chwili z portalu pracownika lub aplikacji Covebo Square, do których otrzymujesz dostęp aż do trzynastu miesięcy od momentu ustania stosunku pracy. Zatem nie zwlekaj! Jak uzyskać jarograf, przeczytasz w punkcie powyżej.

Co się stanie jeśli nie złożę zeznania Jaaropgaaf?

Pamiętaj, że rozliczenie jarografu jest obowiązkowe dla każdego, kto pracował w Holandii. Warto to zrobić także dlatego, że bardzo często można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, czyli dostać dodatkowe pieniądze. Jeśli natomiast nie rozliczysz swoich dochodów, otrzymasz powiadomienie i mogą Cię czekać wysokie kary finansowe, sięgające nawet kilkuset euro! W tym celu najłatwiej skorzystać z usług biura rachunkowego, choć oczywiście możesz także zrobić to samemu.

Wiesz już, jak uzyskać Jaaropgaaf, a to że go potrzebujesz oznacza jedno - już raz nam zaufałeś w kwestii wyjazdu do Holandii. Zrób to także tym razem i pozwól nam znaleźć dla Ciebie jak najkorzystniejszą ofertę pracy. Wypełnij otwartą aplikację lub zadzwoń pod nr 77 545 75 75. Czekamy właśnie na Ciebie!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Atrakcyjne oferty pracy w hurtowni spożywczej z tygodniówką 500 euro!

4 min20 czerwca 2024

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024