3 min15 grudnia 2020

Jak wygląda emerytura w Holandii?

Praca w Holandii to nie tylko okazja do lepszego zarobku niż w większości krajów europejskich. To także szansa na zapewnienie sobie godziwej emerytury. Poza sowitą płacą, jako przyczyny migracji, najczęściej podaje się także wysoki standard życia oraz znakomitą opiekę służby zdrowia. Zgodnie z danymi Euro Health Consumer Index, europejskiej organizacji zdrowia konsumentów, Holandia plasuje się w rankingach na 2 miejscu, ustępując pola jedynie Szwajcarii. Punkty przyznawane są w różnych kategoriach, takich jak prawa pacjenta, wyniki leczenia, zapobieganie chorobom czy farmacja. Jak zatem wygląda emerytura w Holandii?

Emerytura w Holandii. Dla kogo?

Emerytura w Królestwie Niderlandów jest tematem bardzo istotnym, gdyż oczekiwana długość życia stale wzrasta i obecnie wynosi ona ok. 82 lata. Trend ten sprawił, że należało wprowadzić jak najkorzystniejsze rozwiązania dla osób kończących działalność zawodową. Wiek emerytalny w Holandii wynosi w 2020 roku 66 lat i 4 miesiące, docelowo ma wzrosnąć do 67 lat w 2024 roku, co związane jest ze wskaźnikiem długości życia.

Ile wynosi emerytura w Holandii?

Nie istnieje sztywnie określona liczba przepracowanych lat, która uprawnia do przyznania świadczenia. Zasada wygląda natomiast następująco: za każdy przepracowany rok uzyskuje się 2% podstawowej emerytury holenderskiej, zatem, żeby uzyskać 100% jej wysokości, należy odprowadzać składki przez 50 lat. Praca w Holandii i jej długość trwania mają zatem bezpośredni wpływ na wysokość Twojego świadczenia emerytalnego. Ile ono obecnie wynosi? Od 1 lipca 2020 roku wysokość emerytury państwowej to:

€ 1270,67 dla osoby samotnej;
€ 870,03 dla osób będących w związku/osób mieszkających razem.

Emerytura w Holandii. Zasady działania

Holenderski system emerytalny składa się z 3 filarów:
1) Emerytura państwowa (AOW) - wszyscy pracownicy zobligowani są płacić podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Raz do roku wypłacany jest dodatek urlopowy;
2) Emerytura z funduszu opłacanego przez pracodawcę (StiPP) - jej wartość uzależniona jest od wysokości składek, które opłacał za Ciebie pracodawca oraz od liczby przepracowanych lat;
3) Emerytura wynikająca z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia – istnieje możliwość wykupienia dodatkowych polis ubezpieczeniowych, które skutecznie podwyższą ostateczną wartość świadczenia.

Jak ubiegać się o przyznanie emerytury w Holandii?

Wypłatą emerytury zajmuje się SVB (Sociale Verzekeringsbank). Osoba mieszkająca w Holandii otrzymuje odpowiedni formularz przed datą, w której osiągnie wiek emerytalny. Dokument po wypełnieniu należy przesłać do SVB, świadczenie będzie natomiast wypłacane od miesiąca, w którym kończy się 66 lat. Jeśli ktoś przebywa poza Holandia, musi pamiętać o tym, by samodzielnie zgłosić wniosek o emeryturę holenderską. Zaleca się, aby zrobić to w urzędzie swojego kraju zamieszkania, około 6 miesięcy przed osiągnieciem wieku emerytalnego.

Czy warto?

Przyjrzyjmy się faktom, z którymi podobno dyskutować nie sposób. Otóż zgodnie z najnowszym raportem Melbourne Mercer Global Pension Index holenderski system emerytalny zdobył 82,6 punktów na 100 możliwych do uzyskania, zajmując tym samym zaszczytne, pierwsze miejsce na świecie. Eksperci podkreślają jego stabilność oraz przejrzystość. Globalny indeks emerytalny Natixis, oparty o takie kryteria jak: zdrowie, jakość życia czy dobrobyt materialny wskazuje z kolei Holandię jako 5 najlepsze miejsce na świecie do przejścia na spoczynek zawodowy.

Praca w Holandii? Oferty czekają na Ciebie!

Praca w Covebo jest oczywiście w pełni legalna, także możesz być spokojny o odprowadzanie wszystkich niezbędnych składek. Poprzez portal pracowniczy masz także dostęp o każdej porze dnia i nocy do wszystkich swoich dokumentów oraz pasków wypłat. Transparentność działania jest dla nas bardzo istotna. Zastanawiasz się nad wyjazdem i interesuje Cię praca w Holandii? Doskonale, mamy sporo różnych ofert, sprawdź sam i wybierz najodpowiedniejszą! 

Źródła:
Healthpowerhouse.com
Statista.com
Wholandii.pl
Data.worldbank.org
Im.natixis.com
Svb.nl
Mercer.com.au

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024