Jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Jeśli planujesz swój pierwszy wyjazd do Holandii do pracy na dłuższy okres czasu, z pewnością zastanawiałeś się czym jest numer BSN, a przede wszystkim, jak go wyrobić. Numer BSN pełni ważną rolę w Holandii, a jego brak będzie odczuwalny w codziennym życiu. Dlatego po przyjeździe do tego kraju powinieneś zadbać, aby jak najszybciej zdobyć numer BSN (Sofi). Dowiedz się więcej!

Co to jest numer BSN?

BSN, czyli Burgerservicenummer to indywidualny numer identyfikacji socjalno-podatkowej. Służy on do załatwiania wszystkich formalności administracyjnych oraz podatkowych w holenderskim urzędzie skarbowym. Jest więc polskim odpowiednikiem numeru PESEL. Składa się z unikatowej kombinacji 9 cyfr i przypisany jest do danej osoby. Numer nadawany jest tylko raz i obowiązuje przez całe nasze życie, nawet jeżeli wyjedziemy z Holandii i wrócimy do tego kraju po wielu latach.

Numer BSN – do czego jest potrzebny w Holandii?

Sofi ułatwia funkcjonowanie w Holandii i pomaga w załatwieniu wielu formalności takich jak:

  • Podjęcie legalnego zatrudnienia w Holandii
  • Rozliczenie podatku w Holandii
  • Założenie konta w holenderskim banku
  • Pozyskanie świadczeń socjalnych np. zasiłku rodzinnego i zasiłku dla bezrobotnych
  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Rejestracja do lekarza
  • Zakupienie leków na receptę

Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia numeru BSN?

Do wyrobienia numeru BSN w Holandii potrzebujesz:

  • Ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport,
  • Dokument potwierdzający zamieszkanie pod wskazanym adresem, o ile pobyt potrwa dłużej niż cztery miesiące

jak-wyrobić-numer-BSN-w-Holandii

Jak wyrobić numer BSN w Holandii?

Jeżeli wiesz, że przyjechałeś do Holandii na okres krótszy niż 4 miesiące, powinieneś wpisać się do ewidencji ludności jako nierezydent, a otrzymasz numer BSN automatycznie. W tym celu należy zgłosić się do najbliższego urzędu gminy.

Jeśli Twój wyjazd do Holandii przekracza 4 miesiące, konieczne będzie dokonanie meldunku pod konkretnym adresem. Musisz to zrobić w ciągu 5 dni roboczych po przybyciu do tego kraju. W celu zameldowania się i otrzymania numeru BSN należy udać się do placówki najbliższej naszemu miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że konieczne będzie zarezerwowanie wizyty, oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Koordynator w Holandii

Jeśli to Twój pierwszy wyjazd do Holandii, możesz liczyć na pomoc koordynatora. Po przyjeździe do Holandii musisz skontaktować się z koordynatorem, który jest odpowiedzialny m.in. za umówienie wizyty w holenderskim urzędzie w celu wyrobienia indywidualnego numeru BSN dla nowego pracownika. Dzięki temu nie musisz się martwić, że zostaniesz ze wszystkim sam.

Jak długo czeka się na numer BSN?

Wyrobienie numeru BSN w Holandii przebiega bardzo sprawnie. Już po godzinie od wypełnienia dokumentów powinieneś mieć nadany swój unikalny identyfikator. Jednak zdarzają się sytuacje, w których będziesz musiał poczekać nawet parę tygodni – wszystko to zależy od konkretnego urzędu.

Jak sprawdzić swój numer BSN?

Numer BSN znajdziesz na holenderskim odcinku wypłaty, rocznym zestawieniu zarobkowym, karcie opieki zdrowotnej lub polisie zdrowotnej. Jeżeli nie masz dostępu do żadnego z tych dokumentów, swój osobisty numer BSN możesz sprawdzić tutaj. Żeby to zrobić, musisz jednak mieć w Holandii wyrobiony identyfikator DigiD.

Teraz już wiesz, jak wyrobić numer BSN w Holandii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu w Holandii, sprawdź inne artykuły na naszym blogu.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Atrakcyjne oferty pracy w hurtowni spożywczej z tygodniówką 500 euro!

4 min20 czerwca 2024

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024