5 maja – Dzień Niepodległości w Holandii

W Holandii Dzień Niepodległości, podobnie jak w Polsce, jest narodowym świętem. Obchodzi się go cyklicznie co pięć lat. Tego dnia wszyscy mogą cieszyć się płatnym czasem wolnym. Ostatnie święto mieliśmy w 2015 roku, co oznacza, że w tym roku także możemy celebrować nasz wolny dzień.

Co dokładnie świętujemy?

Jest to rocznica uwolnienia z okupacji niemieckiej, która miała miejsce w latach 1940-1945. Holandię wyzwolono pod koniec II Wojny Światowej, kiedy to wojska alianckie, skupiające armie angielskie, amerykańskie, kanadyjskie i polskie przekroczyły główne rzeki i przełamały niemiecki opór.

 

Podczas kryzysu koronawirusa

W Holandii, święto 5 maja jest traktowane z dużym szacunkiem. Symbolizuje wolność, demokrację i prawa człowieka. W tym roku świętowanie odbywa się pod hasłem “75 lat wolności”. W całym kraju organizuje się festiwale. Największe w miastach Zwolle, Haarlem, Amsterdam, Groningen i Rotterdam.

Jak wiemy, z powodu koronawirusa w tym roku obchody niestety nie mogą się odbyć. W zamian pokazany zostanie specjalny program. Będzie można go oglądać w holenderskiej telewizji.

Telewizja pokaże najważniejsze wydarzenia z festiwali z poprzednich lat. Prawdziwą gratką będą także występy na żywo holenderskich artystów teatralnych.

 

Dzień Pamięci Narodowej

4 maja kraj upamiętnia ofiary II wojny Światowej dwiema minutami ciszy. Ma to miejsce od 20:00 do 20:02. Na placu Dam w Amsterdamie odbywają się obchody narodowe, które również są transmitowane w telewizji.

Po ceremonii w telewizji nadano program “Theatre na de Dam”, w którym to znani artyści oddali szacunek poległym śpiewem i występami. W tym wydarzeniu wspominane są nie tylko ofiary wojen światowych, ale także inne osoby, poległe w różnych wydarzeniach od 1961 roku.

 

Protokół wywieszania flagi

5 maja flaga narodowa zostaje wywieszona na szczycie masztu. Już 4 maja, trójkolorowa flaga bez proporczyka, powinna zawisnąć w połowie słupa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat świąt państwowych w Holandii? Tak Holendrzy świętują Wielkanoc. Już wkrótce więcej artykuł o zwyczajach Holendrów.

Inne ciekawe oferty

Zobacz inne oferty z tej kategorii

Dzień Mamy w Holandii. Jak Holendrzy obchodzą to święto?

1 min26 maja 2020

Majówka 2020 – Jak ją spędzić w obecnych warunkach?

1 min30 kwietnia 2020

Wielkanoc w czasach pandemii. Jak Holendrzy spędzają święta? Kreatywne zwyczaje i tradycje

1 min10 kwietnia 2020