Dzień Niepodległości w Holandii

W Holandii Dzień Niepodległości, podobnie jak w Polsce, jest narodowym świętem. Obchodzi się go cyklicznie co pięć lat. Tego dnia wszyscy mogą cieszyć się płatnym czasem wolnym. Ostatnie święto mieliśmy w 2015 roku, co oznacza, że w tym roku także możemy celebrować nasz wolny dzień.

Dzień Niepodległości w Holandii Co dokładnie świętujemy?

Jest to rocznica uwolnienia z okupacji niemieckiej, która miała miejsce w latach 1940-1945. Holandię wyzwolono pod koniec II Wojny Światowej, kiedy to wojska alianckie, skupiające armie angielskie, amerykańskie, kanadyjskie i polskie przekroczyły główne rzeki i przełamały niemiecki opór.

Podczas kryzysu koronawirusa

Holendrzy święto 5 maja traktują z dużym szacunkiem. Symbolizuje wolność, demokrację i prawa człowieka. W tym roku świętowanie odbywa się pod hasłem “75 lat wolności”. W całym kraju organizuje się festiwale. Największe w miastach Zwolle, Haarlem, Amsterdam, Groningen i Rotterdam.

Jak wiemy, z powodu koronawirusa w tym roku obchody niestety nie mogą się odbyć. Telewizja pokaże w zamian specjalny program. Będzie można go oglądać w holenderskiej telewizji.

Telewizja pokaże najważniejsze wydarzenia z festiwali z poprzednich lat. Prawdziwą gratką będą także występy na żywo holenderskich artystów teatralnych.

Dzień Pamięci Narodowej

4 maja kraj upamiętnia ofiary II wojny Światowej dwiema minutami ciszy. Ma to miejsce od 20:00 do 20:02. Na placu Dam w Amsterdamie odbywają się obchody narodowe, które również są transmitowane w telewizji.

Po ceremonii w telewizji nadano program “Theatre na de Dam”, w którym to znani artyści oddali szacunek poległym śpiewem i występami. W tym wydarzeniu wspominane są nie tylko ofiary wojen światowych, ale także inne osoby, poległe w różnych wydarzeniach od 1961 roku.

Dzień Niepodległości w Holandii - Protokół wywieszania flagi

5 maja flaga narodowa zostaje wywieszona na szczycie masztu. Już 4 maja, trójkolorowa flaga bez proporczyka, powinna zawisnąć w połowie słupa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat świąt państwowych w Holandii? Tak Holendrzy świętują Wielkanoc. Już wkrótce więcej artykuł o zwyczajach Holendrów.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023