3 min8 sierpnia 2023

Co to jest bouwvak?

Okres wakacyjny to czas, w którym planujemy urlopy i wyjazdy. W sektorze produkcyjnym i logistycznym odczuwamy wtedy większą ilość ofert pracy w Holandii właśnie w związku z urlopami stałych pracowników. Firmy chętnie przyjmują pracowników wtedy studentów lub uczniów, na krótszy okres zatrudnienia. Inaczej jest jednak w sektorze technicznym, w którym obowiązuje bouwvak.

Co to jest bouwvak?

Najogólniej mówiąc, bouwvak to przerwa wakacyjna zakładów pracy w sektorze technicznym i budowlanym. W tym czasie pracownicy tymczasowi w zakładach technicznych mogą skorzystać z urlopu. Wielu z nich wraca wtedy do Polski lub wybiera się do innych krajów, by tam spędzić swój urlop. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy nie dezorganizują swojej pracy. Wybieranie urlopu, przez pracowników, w tym samym okresie wręcz usprawnia pracę firmy.
Przerwa wakacyjna w dziale budowlanym została ustalona prawnie. Od 1981 roku jednak firmy same podejmują decyzję o zamknięciu lub też ograniczeniu pracy. Wiele firm nadal decyduje się na takie rozwiązanie. Data rozpoczęcia bouwvak zależy od regionu, w którym znajduje się siedziba firmy i powiązana jest z wakacjami.

Czego dotyczy?

Bouwvak dotyczy zakładów pracy w sektorze technicznym i budowlanym. W szerszym kontekście oznacza to, że branża budowlana i metalurgiczna mogą liczyć na przerwę wakacyjną. Większość firm, współpracujących z Covebo również korzysta z bouwvak. Pracownicy mają wtedy czas na powrót do Polski czy na zorganizowanie wyjazdu wypoczynkowego do innego kraju. Będąc w Holandii, pracownicy działu technicznego, mogą skorzystać z niższych cen biletów lotniczych czy wycieczek zorganizowanych.

Czy każda firma wprowadza Bouwvak?

Nie każdy pracownik chce korzystać z urlopu podczas bouwvak i nie każda firma korzysta z przerwy wakacyjnej. Koordynatorzy Covebo, dają możliwość pracownikom tymczasowym zmienić zakład pracy na stałe lub na okres wakacyjny. Dla wielu z nich jest to idealnym rozwiązaniem. Podczas bouwvak część firm po prostu zwalnia z ilością produkcyjną, dając swoim pracownikom możliwość wykorzystania urlopu w wybranym czasie.

W jakim terminie jest wprowadzany i czy jest obowiązkowy dla pracodawcy i pracownika?

Termin, w jakim wprowadzany jest bouwvak zależy od regionu, w którym mieści się zakład pracy. Zwykle bouwvak rozpoczyna się w 30 tygodniu i trwa do 34 tygodnia roku. W tym czasie sektor techniczny ogranicza rekrutację i przyjęcia nowych pracowników. Jest jednak dobrym okresem na składanie swoich aplikacji, bo w ten sposób istnieją większe szanse na rozpoczęcie pracy zaraz po zakończeniu bouwvak.

Co oznacza dla pracownika – czy jest to tylko przerwa, czy pracownik dostaje wypłatę, czy może liczyc na powrot do tej samej pracy?

W okresie bouwvak pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia. Zgodnie z zasadami zatrudnienia pracowników tymczasowych na Fazie A, pracownik otrzymuje wynagrodzenie tylko za przepracowane godziny – nie pracując, nie dostaje wypłaty – urlop jest bezpłatny. Bouwvak jest tylko przerwą wakacyjną w działaniu firmy, w związku z tym po jej zakończeniu pracownicy mogą liczyć na powrót do tej samej pracy, na to samo stanowisko, jak w przypadku powrotu do pracy po zwykłym urlopie.

Kiedy się kończy i jak wygląda powrót do pracy pracowników?

Bouwvak kończy się pod koniec sierpnia, dlatego od września wszystkie zakłady pracy wracają do normalności. Powrót do pracy, dla pracowników tymczasowych, oznacza powrót do swoich codziennych obowiązków przed bouwvak – nie są wprowadzane żadne szkolenia itp. Część pracowników tymczasowych nie decyduje się na powrót do tego samego zakładu pracy i w związku z tym nie ponoszą też żadnej odpowiedzialności.
Od tego momentu na nowo rusza praca zakładów, co może wiązać się z potrzebą nowych pracowników tymczasowych w sektorze technicznym. Od września pojawią się też oferty pracy dla elektryków, monterów paneli słonecznych, Jeśli chcesz rozpocząć pracę w branży technicznej od września, skontaktuj się z naszymi rekruterami działu technicznego pod numerem +48 545 75 55 lub aplikuj na wybrane oferty pracy na stronie www.covebo.pl.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Atrakcyjne oferty pracy w hurtowni spożywczej z tygodniówką 500 euro!

4 min20 czerwca 2024

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024