Co warto zobaczyć w Amsterdamie? 6 miejsc, które musisz zwiedzić

W Holandii jest co zwiedzać! Znajdziesz tutaj liczne zabytki i atrakcje, których po prostu nie można ominąć. Praca w Holandii na wakacje jest więc świetną okazją, aby zwiedzić ten kraj! Od czego zacząć zwiedzanie Holandii? Co warto zobaczyć w Amsterdamie? 6 miejsc, które musisz zwiedzić

Absolutnie priorytetowym kierunkiem jest Amsterdam, w którym znajduje się blisko 700 zabytków! Jeśli więc zastanawiasz, się co warto zobaczyć w Amsterdamie, przeczytaj nasz artykuł.

1) Wenecja Północy

Rozległa sieć bulwarów, mostów oraz ogólne położenie w otoczeniu wody sprawiają, iż Amsterdam nazywany jest Wenecją Północy.

Etymologia nazwy miasta również do tego nawiązuje. Otóż „dam” w języku niderlandzkim oznacza „zaporę, tamę”, natomiast przedrostek „Amstel” odnosi się do rzeki o tej samej nazwie, co w połączeniu daje Amsteldam. Zamiana jej na obecny kształt nastąpiła najprawdopodobniej w XIV wieku.

Będąc w stolicy Królestwa Niderlandów, nie sposób nie zauważyć wszechobecnych kanałów, których łącznie jest ponad 160, a część z nich wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich celem jest ochrona miasta przed zalewaniem. Amsterdam w przeważającej części znajduje się bowiem poniżej poziomu morza.

2) Zwiedzanie Amsterdamu - Plac Dam

W centrum opisanych powyżej kanałów znajduje się Plac Dam, czyli po polsku Plac Tamy. Jego początek związany jest z rzeką Amstel. Otóż na początku XIII wieku coraz prężniej rozwijało się osadnictwo po obu jej stronach. Podjęto więc decyzję o połączeniu dwóch części miasta. Choć dziś ciężko w to uwierzyć, kiedyś w tym miejscu nie znajdował się plac, a zapora wodna. Obecnie jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców stolicy i to tutaj odbywają się różnego rodzaju pokazy uliczne. Zwiedzanie Amsterdamu nie będzie więc kompletne, bez wizyty w tym miejscu.

3) Pałac Królewski

Nie sposób tym samym nie odwiedzić znajdującego się nieopodal Pałacu Królewskiego. Gmach wybudowany został blisko 400 lat temu i przez wieki stanowił siedzibę władz miasta. Na początku XIX wieku Ludwik Bonaparte, brat Napoleona, kazał przebudować go na swoją własną siedzibę. Tym samym jest on aż do dziś jedną z trzech rezydencji rodziny królewskiej.

Bardzo popularną destynacją wśród turystów jest również gabinet figur woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie. Można w nim oglądać odlewy wielu znanych postaci ze świata muzyki, sportu czy show-biznesu.

Inne zabytki na Placu Dam to także Hotel Krasnapolski, ekskluzywny dom towarowy Bijenkorf, a także Nationaal Monument, pomnik upamiętniający ofiary II Wojny Światowej.

Wciąż zadajesz sobie pytanie: „Co zobaczyć w Amsterdamie?”. Czytaj dalej.

palac-w-amsterdamie-covebo-6-atrakcji-amsterdamu

4) De Wallen. Czy aby na pewno najciemniej pod latarnią?

Dzielnica czerwonych latarni to jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w całym Amsterdamie. To także jak jego najstarsza i największa część.

To właśnie tutaj znajduje się wiele nocnych klubów i barów. Skąd wzięła się nazwa? Otóż przy każdym oknie wystawowym znajduje się czerwona latarnia. Dla kontrastu to właśnie tam mieści się także najstarszy w Amsterdamie kościół, Oude Kerk. Urzeka on swoją prostotą, brakiem zbędnych ozdób i dekoracji. W Oude Kerk pochowano wielu znanych Holendrów, w tym żonę Rembrandta, Saskię van Uylenburgh.

5) Sky is the limit! Platforma widokowa A'DAM Lookout

Całodniowe zwiedzanie Amsterdamu to  świetna lekcja historii i sztuki! Na sam koniec wizyty, warto sprawdzić także jedną z najnowszych atrakcji stolicy Holandii. O czym mowa? O platformie widokowej A'DAM Lookout! I chociaż Wisława Szymborska, w jednym ze swoich wierszy pisała, że “Kto patrzy z góry, ten najłatwiej się myli”, to jednak w tym przypadku warto się na podobną fanaberię zdobyć.

Platforma widokowa znajduje się na dachu stumetrowego budynku, na który dojeżdża się nowoczesną windą, a sam wjazd trwa zaledwie 22 sekundy! Rozchodzi się stąd wspaniały widok na całe miasto.

Dodatkową atrakcją, przeznaczoną jednak dla osób o stalowych nerwach jest huśtawka Over The Edge, najwyższa w całej Europie!

6) Muzea w Amsterdamie

Zwiedzanie Amsterdamu to także wizyta w muzeum! A tych w tym mieście jest naprawdę sporo. Nawet najbardziej wybredny miłośnik sztuki, znajdzie tutaj coś dla siebie.

  • Na pierwszy plan wysuwa się Rijksmuseum, czyli holenderskie Muzeum Państwowe, gdzie znajdują się wspaniałe dzieła malarskie, rzeźbiarskie czy grafiki. Galeria gromadzi ponad 5 tysięcy obrazów! To właśnie tutaj podziwiać można dzieła Rembrandta oraz jego licznych uczniów.
  • W bliskim sąsiedztwie znajduje się Muzeum Vincenta van Gogha, poświęcone życiu i twórczości tego wybitnego malarza. Można tutaj podziwiać blisko 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów artysty.
  • Warto wybrać się również do Muzeum Miejskiego Amsterdamu, które pochwalić się może jedną z najbardziej imponujących kolekcji sztuki nowoczesnej na świecie. Prezentuje dzieła takich mistrzów jak Claude Monet i Pablo Picasso.
  • Co jeszcze warto zobaczyć w Amsterdamie? Zdecydowanie dom Rembrandta czy Anny Frank, autorki wstrząsającego pamiętnika z okresu II Wojny Światowej!

Wyjazd przez Covebo to nie tylko praca w Holandii. Amsterdam jest miejscem, które po prostu trzeba zobaczyć! Miasto uwodzi malowniczymi widokami, a także atrakcjami, takimi jak muzea, pałace i kanały.

Przede wszystkim jednak to miejsce wielokulturowe, nowoczesne i tolerancyjne, tętniące życiem od rana do późnych godzin nocnych. Możesz połączyć wakacje z pracą, nawet bez doświadczenia, sprawdź 4 wskazówki, dla szukających pracy. 

Źródła:

https://curlytales.com/

https://www.travelrecommends.com/

https://idziemydalej.pl/

https://www.amsterdam.info/

https://onetontour.pl/

https://breakplan.pl/

https://www.podrozepoeuropie.pl/

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Wesołe miasteczka w Holandii. Które warto odwiedzić?

2 min4 kwietnia 2023

Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami, czyli jak uniknąć kulturowego faux pas

3 min22 marca 2023

Rozmowa kwalifikacyjna w Covebo

3 min26 lutego 2023