Co warto zobaczyć w Nijkerk?

Nijkerk to urokliwe miasto, pełne ciekawych zakątków i miejsc idealnych do odwiedzenia w weekend. Jeśli rozpoczynasz pracę w okolicy, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami i sprawdź, co warto zobaczyć w Nijkerk!

Lekker Nijkerk – Miasto pełne smaku

Nowy slogan i logo przedstawiające Nijkerk jako „miasto pełne smaku” nie wzięły się znikąd. Nijkerk promuje mnóstwo pysznych lokalnych produktów. Większość produktów żywnościowych pochodzących z Holandii jest produkowanych właśnie tutaj. Odwiedzający mogą zapoznać się z wachlarzem smaków, jaki zapewniają różnorodne restauracje i bary znajdujące się w centrum tego miasta.

Nijkerk to nie tylko miasto smaku, ale również kultury. Warto tu wspomnieć o jednej z najpopularniejszych winnic Wijngaard aan de Breede Beek. Winnica znajduje się w okolicy Nijkerk i została uhonorowana medalami podczas kilku inspekcji. Odwiedzając Nijkerk, warto posmakować wina z tej winnicy, można również udać się na wycieczkę po plantacji winorośli i zobaczyć proces wytwarzania wina.

winnica-Wijngaard-aan-de-Breede-nijkerk

Co warto zobaczyć w Nijkerk? Ciekawe miejsca

Holandia znana jest ze swojego, równinnego ukształtowania terenu. Większość terenów osuszono z pozostałości akwenów wodnych, po to, by rozszerzać infrastrukturę. W 1883 roku architekt J. van Hasselt zaprojektował przepompownię pary, która miała za zadanie wysuszenie terenu o powierzchni 3000 ha. W 1983 roku obiekt zastąpiono ją przepompownią elektryczną. Stoomgemaal Arkemheen to zabytek narodowy, który można zwiedzać podczas wycieczek. 

Stoomgemaal-Arkemheen-

W Holandii bardzo rozwinął się transport wodny, a co za tym idzie miasta musiały być budowane w pobliżu akwenów wodnych, by móc pozostać w kontakcie z innymi miejscowościami. W gminie Nijkerk możemy więc zobaczyć Arkersluis tolhuis, czyli wodną bramą miasta będącą jednocześnie punktem poboru opłat za możliwość wejścia do miasta.

Galerie i muzea w Nijkerk

Jeśli jesteś fanem sztuki, w Nijkerku również znajdziesz miejsce dla siebie. Popularna Gallery Polhus specjalizuje się w sztuce użytku domowego. Znajdziesz tu wszystkie formy sztuki, zarówno rzeźbę, jak i malarstwo. Dzieła sztuki pochodzą z różnych epok. Wystawa czynna jest w weekendy, a eksponaty można również podziwiać na zewnątrz.

Miasto ma w swej ofercie również Muzeum Nijkerk prezentujące historię miasta. Wcześniejsza nazwa galerii to Muzeum Oud Nijkerk. Zwiedzający mogli zapoznać się z wystawą, która przedstawiała historię Nijkerk w 12 krokach. W 2013 roku zakupiono nowy budynek przy Venestraat, który od 2015 roku służy za obecną siedzibę muzeum. W 2018 roku z okazji uroczystego upamiętnienia 600-lecia praw miejskich, odwiedzający mogli zapoznać się z nową ekspozycją.

Coś nowego i nietypowego do zaproponowania ma także 192 Muzeum, które z pewnością trzeba odwiedzić w Nijkerk. Miejsce to jest poświęcone holenderskiej muzyce pop i kanałom przekazu, zwłaszcza Radiu Veronica – jednej z najważniejszych stacji radiowej w Holandii. Siedziba muzeum znajduje się w budynku 192TV Studio.

Serdecznie polecamy odwiedzenie wszystkich opisanych przez nas miejsc, a jeśli Nijkerk to dla Was za mało, zachęcamy do zapoznania się z naszymi mini przewodnikami po Amsterdamie i Venlo.

Źródła:
Nijkerk.eu
Tripadvisor.com
Aandebreedebeek.nl

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023