4 min28 listopada 2023

Dobre CV, czyli jakie?

Szukając pracy, nie unikniemy napisania CV. Obecnie każdy przyszły pracodawca tego wymaga. Curriculum vitae to wizytówka, którą przedstawiasz się rekruterowi podczas procesu rekrutacji. To od tego zależy, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i będziesz miał szansę rozpocząć nową pracę. Dobre curriculum vitae jest przejrzyste i zawiera wszystkie informacje o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Jeśli szukasz pierwszej pracy i zastanawiasz się, jak napisać dobre CV bez doświadczenia, poniżej znajdziesz kilka zasad i wskazówek. 

Jak napisać dobre CV? 

Przy pisaniu CV wiele osób korzysta z gotowych szablonów dostępnych na różnych stronach internetowych. Dzięki temu CV zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Takie rozwiązanie ma też kilka minusów. Przede wszystkim Twój dokument nie wyróżnia się na tle innych – wolny dostęp do szablonów sprawia, że każdy może z niego skorzystać. Co skutkuje dostarczeniem do pracodawcy nierzadko 10 CV wyglądających tak samo. Dodatkowo gotowy wzór utrudnia późniejszą edycję, co sprawia, że edytowane CV może być nieczytelne.  

Zatem, na jakim programie napisać CV? Najprostszym w edycji, wśród programów tekstowych, jest Word, dlatego polecamy skorzystać z niego podczas pisania curriculum vitae. Przy okazji trzeba pamiętać o podstawowych informacjach, jakie powinien zawierać taki dokument.

Umieść w nim:

  • dane kontaktowe (wraz z mailem i poprawnym numerem telefonu), 
  • informacje o doświadczeniu zawodowym (z dokładnymi datami rozpoczęcie i zakończenia pracy oraz opisem obowiązków na danym stanowisku),
  • znajomość języków obcych (z określonym poziomem),
  • dodatkowe umiejętności, które pozwolą lepiej poznać Twoją osobę rekruterowi. 

Curriculum Vitae bez doświadczenia 

Wydaje Ci się, że nie mając doświadczenia zawodowego, nie masz co wpisać w curriculum vitae? To błąd. Dobre CV bez doświadczenia powinno zawierać wszystkie powyższe informacje, poza oczywiście doświadczeniem zawodowym. Warto wtedy opisać np. Funkcje, jakie pełniło się w latach szkolnych. Byłeś przewodniczącym, brałeś udział w akcjach charytatywnych, poświęcałeś swój własny czas na pilnowanie rodzeństwa lub dzieci sąsiadów - opisz to. W takich wypadkach najważniejsza jest kreatywność. Dopasuj obowiązki domowe i szkolne do wymagań zawartych w “wymaganiach” stanowiska, o jakie się starasz. Gwarantuję, że rekruter nie przejdzie obojętnie obok Twojego CV. 

Na co zwracają uwagę rekruterzy w CV 

Rekruterzy przeglądają, średnio, ok. 30 CV dziennie – po czym kontaktują się z wybranymi kandydatami. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim, jak już podkreślaliśmy, liczy się oryginalność. Wyjątkowe i wyróżniające się CV na dłużej pozostaje w pamięci rekrutera, przez co chętniej będzie chciał poznać tę kreatywną osobę.  

Dodatkowo warto dostosować swoje CV do wymagań, jakie pracodawca zawarł w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, by CV zawierało tylko prawdziwe informacje – wszystko zostanie zweryfikowane przez rekrutera. Jeśli interesuje Cię wyjazd do pracy w Holandii, najważniejsza jest znajomość języków obcych. Dzięki temu rekruter szybciej będzie mógł dobrać dla ciebie ofertę pracy.  

Umiejętności do CV 

Umiejętności w CV ułatwiają rekruterowi podjęcie decyzji o kontakcie z wybranym kandydatem. Informują, czy znasz wymagane do pracy programy, języki, czy masz potrzebne certyfikaty itp. Przykładowo, w tym polu nie powinno wpisywać się informacji o znajomości Excela w zaawansowanym stopniu, jeśli ma się problem z zapamiętaniem podstawowych formuł. Dobre umiejętności do CV to przede wszystkim prawdziwe informacje!

Podsumowanie do curriculum vitae

Podsumowanie w CV stosowane jest zazwyczaj w CV w języku angielskim. Zamieszcza się w nim pokrótce informację o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, można pochwalić się wynikami u poprzedniego pracodawcy, np. Przyczyniłem się do poprawy wyników sprzedaży całego zespołu przez wprowadzenie nowego systemu przekazu informacji. Dobre podsumowanie do CV powinno też zawierać informację o zawodowych planach na przyszłość. Czyli to, co chciałbyś wnieść do firmy po rozpoczęciu nowej pracy. Podsumowanie powinno znaleźć się na samym szczycie CV – jeszcze przed doświadczeniem czy informacjami o edukacji.  

Nie zapominaj o klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji, zgodnej z obowiązującymi przepisami RODO. Klauzula do CV może brzmieć: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). 

Po napisaniu CV nie pozostaje nic innego jak pochwalić się nim, wysyłając je w odpowiedzi na wybrane ogłoszenia. Jeśli myślisz o ofertach pracy w Holandii skontaktuj się z agencją zatrudnienia Covebo i zapytaj rekrutera o dostępne oferty i możliwość wyjazdu. Jeśli masz dodatkowe pytania, zadzwoń pod numer +48 77 545 75 75, a dowiesz się wszystkiego i będziesz gotowy do wyjazdu.  

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Atrakcyjne oferty pracy w hurtowni spożywczej z tygodniówką 500 euro!

4 min20 czerwca 2024

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024