2 min7 kwietnia 2024

Dzień Króla w Holandii

Wolny od pracy dzień pełen zabawy, ulicznych imprez i targów w kolorze pomarańczowym. To tylko zalążek tego, jak Holendrzy obchodzą urodziny Króla, czyli Koningsdag. 27 kwietnia Holandia zamienia się w pomarańczową krainę szczęścia i radości. Wyjeżdżasz do pracy w Holandii i chcesz dowiedzieć się więcej o tym święcie? Czytaj dalej!

Huczne urodziny władcy

Historia obchodów święta, jakim jest Dzień Króla w Holandii, sięga 1895 roku. W tym roku 31 sierpnia – w dzień urodzin Księżniczki Wilhelminy – po raz pierwszy obchodzono Dzień Księżniczki, czyli Prinsessedag. Wraz z przejęciem przez księżniczkę tronu, święto przemianowano na Dzień Królowej. Każdy kolejny władca Królestwa Niderlandów również hucznie obchodził swoje urodziny, a dzień zwykle przypadał na dzień urodzin monarchy. Obecnie obchody opierają się na urodzinach Króla Wilhelma Alexandra. Przypadają one na 27.04. i to tego dnia obchodzimy Dzień Króla w Holandii.

Obchody Koningsdag

Dzień Króla w Holandii celebrowany jest przez większość Holendrów hucznie i przede wszystkim – wspólnie. Tego dnia Holendrzy zapominają o dzielących ich różnicach, jednoczą się i bawią na ulicach miast. Obchodom towarzyszy kolor pomarańczowy, który widoczny jest wszędzie. Od ozdób na holenderskich domach, po ulice, kończąc na pomarańczowych ubraniach czy makijażach u celebrujących Dzień Króla w Holandii.

Pomarańczowa barwa narodowa

Pomimo że na holenderskiej fladze dominującymi kolorami są czerwony, biały i niebieski, to holenderską barwą narodową jest kolor pomarańczowy. Założona w 1544 roku dynastia Orańska-Nassau rodowo tytułowała się Oranje. Nazwa kojarzy się z angielskim orange i dlatego kolor ten stał się kolorem narodowym Królestwa Niderlandów.

Dzień festynów i wolnego handlu

Dzień Króla w Holandii to zabarwiony na pomarańczowo festyn uliczny, podczas którego wolno wszystko. Tego dnia dozwolony jest handel uliczny bez zezwoleń i nawet parkingi są darmowe.  Wielu mieszkańców Holandii tego dnia wystawia przed domami lub na ulicach małe stragany z niepotrzebnymi już rzeczami. Pchli targ co roku przypada do gustu wszystkim celebrującym. Jest to szansa na dodatkowy zarobek jak i możliwość kupienia czegoś w bardzo okazyjnej cenie.

Przekonaj się na własne oczy, jak wyglądają pomarańczowe obchody i bądź z nami w Dzień Króla w Holandii. Skontaktuj się z rekruterami Covebo pod numerem +48 545 75 75 lub sprawdź nasze oferty pracy na stronie www.covebo.pl – wyjedź do pracy w Holandii i poczuj pomarańczową energię na własnej skórze!

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023

Mikołajki w Holandii. Jak się je obchodzi?

3 min26 listopada 2023