4 min22 września 2021

Jak pokonać strach przed pracą za granicą?

Zastanawiasz się nad zmianą pracy lub wyjazdem do pracy w Holandii, ale sama myśl o tym sprawia, że odczuwasz stres? Problem ten dotyczy wielu osób. Strach przed zmianami, lub stres przed pracą może doprowadzić do poważniejszych chorób lub problemów osobistych. Nie należy lekceważyć objawów i zmuszać się do zmiany za wszelką cenę. Ergofobia, czyli lęk przed pracą to poważny problem. Więcej na ten temat piszemy poniżej.  

Ergofobia. Co to jest strach przed pracą?  

Paraliżujący strach przed pracą często jest odbierany jako lenistwo, czy próba zrzucenia swoich obowiązków na inne osoby. Zdarza się, że pojęcie dotyczące strachu przed pracą, ergofobia, mylone jest z wypaleniem zawodowym.  

Ergofobia definicja  

W słowniku terminologii medycznej czytamy, że ergofobia to fobia pracy i irracjonalny lęk przed pracą. Internetowy poradnikzdrowie.pl podaje, że termin ergofobia wywodzi się z języka greckiego, powstał on z połączenia słów "ergos" (praca) oraz "phobos" (strach). W związku z tym fobia ta związana jest bezpośrednio z aktywnością zawodową. Obawy dotyczą nie tylko samej pracy, ale w różnej mierze samego wyjścia z domu jak i konieczności poszukiwania nowego miejsca pracy.  

Lęk przed pracą – objawy  

Złe samopoczucie towarzyszące wyjściu do pracy, jak i podczas jej wykonywania jest pierwszym objawem ergofobii, czyli lęku przed pracą. Często pojawia się już w dzień wolny poprzedzający pójście do pracy. Nawet w dni wolne, osoba chorująca na fobię lęku przed pracą odczuwa ciągły stres, co utrudnia jej wykonywanie obowiązków domowych i często nie pozwala na odpoczynek czy relaks. Uczuciu lęku mogą towarzyszyć: bóle brzucha, problemy żołądkowe, zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie zbliżającego się omdlenia czy problemy z oddychaniem. Dolegliwości te są typowe również dla zaburzeń nerwicowych.  

Strach przed pracą - przyczyny 

Za przyczynę lęku przed pracą, tzw. Ergofobii, odpowiada kilka czynników. Zależne są od kondycji psychicznej i fizycznej. Są również powiązane z atmosferą doświadczaną w miejscu pracy.  

Ergofobia może pojawić się u osób, które nie mają motywacji do pracy, stawiają sobie zbyt wysokie wymagania, w dodatku są krytykowane przez przełożonych mimo poprawności wykonywania swojej pracy. Kiedy wykonujemy pracę, która nie sprawia nam satysfakcji lub czujemy wypalenie zawodowe. Przewlekły stres nie wiąże się tylko z samą pracą, ale ma na nią wpływ również stosunek przełożonych i współpracowników. Zatem strach przed pracą, może pojawić się w przypadku złej atmosfery panującej w miejscu pracy, braku akceptacji ze strony zespołu, czy mobbingu.  

Jak pokonać lęk przed pracą  

Nie istnieją jeszcze jednoznaczne kryteria rozpoznawania ergofobii, jak choroby strachu przed pracą, ze względu na nieujęcie jej w oficjalnej kwalifikacji schorzeń. Fobia ta, może zostać zatem potwierdzona w sytuacji występuje znaczny niepokój związany z sytuacjami dotyczącymi aktywności zawodowej.  

Sposób 1 - Zmiana pracy

Zmiana pracy, to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, w sytuacji kiedy lęk przed pracą dotyczy stricte miejsca zatrudniania lub źle dobranego zawodu. W tym wypadku proponujemy wyjazd do pracy w Holandii – zmiana miejsca pracy, warunków zatrudnienia i otoczenia pozytywnie wpływa na osoby z ergofobią.  

Sposób 2 - Pomoc specjalisty

Leczenie to kolejna możliwość radzenia sobie z ergofobią, szczególnie jeśli dotyczy ona strachu przed pracą z ludźmi. Kontakty społeczne są podstawą naszego funkcjonowania, więc jego poprawność wpływa na całe nasze życie. Terapia, w tym wypadku, polega na przepracowaniu traumatycznych doświadczeń czy wewnętrznych konfliktów pacjenta. Jeśli sama terapia nie przyniesie pożądanych efektów, może być wprowadzona farmakoterapia.  

Sposób 3  - Relaksacja i trening oddechowy

Relaksacja i trening oddechowy, to trzecia możliwość radzenia sobie w sytuacjach stresowych związanych z paraliżującym strachem przed pracą. System 3 głębokich wdechów lub jednego dłuższego wdechu i krótkich wydechów pozwala skupić naszą uwagę na najprostszej czynności, w związku z tym krew zaczyna płynąć wolniej i możemy odczuć ogólne uspokojenie organizmu.  

Strach przed pracą za granicą. Jak pokonać lęk przed wyjazdem do Holandii?  

Lęk związany z wyjazdem do pracy za granicę nie musi być spowodowany ergofobią. W tym wypadku możemy powiedzieć, że po prostu obawiamy się opuścić swoją strefę komfortu. Zatem jeśli strach przed pracą za granicą ogranicza się do strachu przed nowym, mamy dla Ciebie rozwiązanie.  

Przede wszystkim należy zrobić dobry research dotyczący agencji pracy w Holandii, przez którą chcesz wyjechać do pracy. Ważne, by sprawdzić w tym celu kilka źródeł opiniodawczych i na ich podstawie wyciągnąć wnioski. Najlepiej podpisywać umowy z agencjami znanymi na rynku wraz z wieloletnim doświadczeniem w branży, jak Covebo. Można też zapytać znajomego, który kiedyś pracował lub obecnie żyje za granicą.  

Jeśli zdecydujesz się na zmianę miejsca pracy i wybierzesz ofertę pracy w Holandii proponujemy również kontakt z rekruterem Covebo, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania – zgodnie ze stanem faktycznym. Aplikuj przez formularz na stronie www.covebo.pl lub zadzwoń pod numer telefonu +48 77 545 75 75.  

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024