3 min2 listopada 2021

Jak powstała Holandia?

Co łączy Rzym i Kraków? Otóż obydwa miasta podobno nie od razu zbudowano... A jak powstała Holandia? Czy i Królestwo Niderlandów doczekało się legendy porównywalnej z tą o bliźniakach karmionych przez wilczycę? Covebo przybliża dzieje powstania największego z krajów Beneluksu, odpowiadając tym samym na pytanie, kiedy powstała Holandia oraz wyjaśnia, dlaczego reprezentacja tego kraju nazywana jest Oranje (Pomarańczowi).

Historia Holandii. Od kiedy istnieje Holandia?

Holandia przeszła wyboistą drogę do wolności. Wydaje się, że nazwa państwa (Holland) pochodzi od dwóch słów pochodzących z języka staroniderlandzkiego: holt (“lesisty”) i lant (“kraj"). W starożytności tereny obecnego Królestwa Niderlandów zamieszkiwane były przez plemiona celtyckie i germańskie, m. in. Batawów czy Fryzów. Następnie kraj ten znajdował się pod władzą Rzymian, po czym został podbity przez Franków. Wehikuł czasu pozwoliłby nam się właśnie przenieść do wieku XVI, ale że go nie mamy, to w międzyczasie:

  • Postępuje chrystianizacja kraju,
  • Powstaje stopniowy podział na coraz bardziej samodzielne hrabstwa i księstwa,
  • Aż w końcu większość terytoriów zostaje zjednoczona i trafia w XV wieku pod panowanie Habsburgów.

Kiedy powstała Holandia. Republika Zjednoczonych Prowincji

Wyjazd do Holandii dzisiaj prawdopodobnie nie byłby możliwy, gdyby nie wydarzenia z drugiej połowy XVI wieku. To wówczas doszło do wojny osiemdziesięcioletniej (1568-1648), kiedy Niderlandy próbowały wydostać się spod panowania hiszpańskiego. Niewątpliwie każdy, kto choć raz zdecydował się na wyjazd do Holandii, wie, jak liberalne podejście do wiary mają mieszkańcy tego kraju. Podłożem wojny osiemdziesięcioletniej był konflikt, a jakże, na tle religijnym i wolnościowym. Historia Holandii ważnej daty upatruje w 1581 roku, kiedy to tamtejsze prowincje (Holandia, Zelandia, Utrecht, Groningen, Geldria, Overijssel, Fryzja) podpisały “Plakkaat van Verlatinghe”- akt niepodległości ówczesnych Niderlandów. Co oczywiste, nie było to w smak hiszpańskim Habsburgom, stąd doszło do wspomnianej wojny. Kończy się ona ostatecznie pokojem westfalskim w 1648 roku, kiedy to uznano finalnie istnienie nowego państwa- oto, jak powstała Holandia.

Historia Holandii w skrócie. Dlaczego Oranje?

Wydaje się, że praca w Holandii nie stałaby się obecnie tak popularna także bez starań pewnego hrabiego. O kim mowa? O Willemie van Oranje, w Polsce znanym bardziej jako Wilhelm I Orański (1533-1584). Każdy kraj ma swojego bohatera, nie jest w tym także gorsza Holandia. Historia tego hrabiego z Nassau (jednego z księstw niemieckich) skupia się wokół walki o niepodległość Niderlandów, ginie on ostatecznie na zlecenie hiszpańskiego króla. To sprawia, że jest on uważany po dzień dzisiejszy za holenderskiego bohatera narodowego. Opowiada o nim tamtejszy hymn narodowy- Wilhelmus van Nassouwe (z niderl. „Wilhelm z Nassau”). Na koniec Covebo przygotowało ciekawostkę. Z pewnością każdy kibic piłki nożnej słyszał, jak drużyna narodowa Holandii nazywana jest Oranje (Pomarańczowi). Skąd się to wzięło? Właśnie od Wilhelma Orańskiego, który odziedziczył królestwo Orange, a w jego herbie rodowym widniało także drzewko pomarańczy. Stąd uwielbienie mieszkańców do tego koloru.

Skoro wiemy już, jak powstała Holandia, skąd swoją nazwę wziął hymn, to... nie pozostało nic innego, jak odwiedzić ten malowniczy kraj. Planujesz wyjazd w celach zarobkowych? Zaufaj Covebo i sprawdź nasze aktualne oferty pracy w Holandii (https://www.covebo.pl/produkcja-i-logistyka/oferty-pracy-produkcja-i-logistyka/), zadzwoń pod nr +48 77 545 75 75 lub wypełnij krótką aplikację (https://www.covebo.pl/otwarta-aplikacja/).

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023