3 min5 maja 2020

Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna większości osób jawi się jako stresujący obowiązek i wyższa konieczność, którą należy odbyć. Obecnie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji, coraz większą popularność zyskują rekrutacje zdalne. Ma to miejsce także wśród osób szukających pracy w Holandii. Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

Czym zatem są rekrutacje on-line i jak się do nich najlepiej przygotować, żeby osiągnąć swój cel? W pierwszej kolejności należy poświęcić 3-4 minuty swojego czasu i zapoznać się z niniejszym tekstem.

Rozmowa kwalifikacyjna on-line

Przede wszystkim, rozmowa kwalifikacyjna nie musi oznaczać dodatkowego stresu! Należy pamiętać, że będąc zdenerwowanym, możemy odpowiadać zdawkowo i bez głębszego przemyślenia, co będzie można bardzo łatwo wychwycić.

11 sekund… Mniej więcej tyle zajmuje zrobienie pierwszego wrażenia! To właśnie po tym czasie możemy zacząć być postrzegani jako osoby wiarygodne i prawdomówne bądź też zupełnie odwrotnie.

Wybierz odpowiednie miejsce do rozmowy

Powód jest oczywisty i bardzo trywialny, celem rozmowy kwalifikacyjnej jest jak najlepsze poznanie kandydata, jego przeszłości zawodowej i kompetencji. Stworzenie warunków umożliwiających swobodną i zrozumiałą dla obu stron konwersację jest absolutnie kluczowe w tym przypadku. Dobrze zatem, aby w tym czasie nie znajdować się pośrodku skrzyżowania na ruchliwej ulicy, a jeżeli spotkała nas taka sytuacji, zdecydowanie lepiej przesunąć spotkanie na późniejszą godzinę.

Czas to pieniądz!

Drugi kluczowy aspekt, na który zwracał Benjamin Franklin już przeszło 300 lat temu. W przypadku sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w danej chwili przeprowadzić rozmowy, najrozsądniej przełożyć ją na późniejszą porę!

Na pewno dobrym rozwiązaniem jest podawanie widełek czasowych (np. 11:00-13:00), w ramach których będziemy dostępni pod telefonem. Kolejne nieudane próby połączenia i dodzwonienia się z pewnością obniżają naszą wiarygodność, a przecież umów należy dotrzymywać.

Rozmowa kwalifikacyjna on-line - Nie ma głupich pytań

Absolutnie nie bój się zadawania pytań! Jeśli jakieś pytanie pojawiło się w Twojej głowie, znaczy to, że jest istotne. Im więcej ich zadasz na początku, tym łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

A pytania, różnej maści, zadają przecież wszyscy, od osób, które mają wieloletnie doświadczenie w emigracji zarobkowej po tych, które pierwszy raz sprawdzają oferty pracy w Holandii.

Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

Jakich zachować unikać?

Warto też mieć świadomość, jakie sytuacje i działania będą uznawane za faux pas. Na pewno na czas rozmowy kwalifikacyjnej należy powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania posiłków. Eksperci badający mowę ciała i komunikację wskazują, iż na przekaz danego komunikatu jedynie w 7% wpływają same słowa, w 38% ton głosu, jego modulacja i inne dźwięki, natomiast w 55% stanowią go sygnały niewerbalne.

Przeżuwane jedzenie lub wypuszczany dym nikotynowy słychać po drugiej stronie słuchawki bardzo wyraźnie. Jako niewłaściwe należy także wymienić równoczesne prowadzenie konwersacji z osobami trzecimi lub też wyraźne podpowiedzi od nich.

Nie zapominajmy przy tym, że firmy, w tym agencje pracy w Holandii, wymagają od swoich pracowników przestrzegania profesjonalnych zasad, zatem próba mówienia „na ty” wprowadzi najprawdopodobniej drugą osobę w zakłopotanie.

Rozmowy kwalifikacyjne przez telefon to przyszłość!

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusiła większą elastyczność w każdej dziedzinie życia codziennego, w tym także ubiegania się o pracę. Zanim to jednak nastąpiło, zaobserwować można było trend, w którym coraz większą popularność zyskiwały rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez telefon lub Internet.

Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele:

  • oszczędność czasu związanego z dojazdem na spotkanie,
  • mniejszy stres,
  • czy też możliwość odbycia go praktycznie w każdym miejscu.

Chcesz dowiedzieć się, jak taka rozmowa wygląda? W pierwszej kolejności odwiedź zatem naszą stronę internetową, gdzie znajdują się aktualne oferty pracy w Holandii. Wybierz tę, która Cię interesuje i wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie z gotową propozycją.

Źródła:

J. Borowiak, Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać, s. 67

https://www.focus.pl/artykul/chcesz-zrobi-dobre-wraenie-masz-11-sekund

A. Pease, B. Pease, Mowa ciała, s.31

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024