4 min5 maja 2020

Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna większości osób jawi się jako stresujący obowiązek i wyższa konieczność, którą należy odbyć. Obecnie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji, coraz większą popularność zyskują rekrutacje zdalne. Ma to miejsce także wśród osób szukających pracy w Holandii. Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

Czym zatem są rekrutacje on-line i jak się do nich najlepiej przygotować, żeby osiągnąć swój cel? W pierwszej kolejności należy poświęcić 3-4 minuty swojego czasu i zapoznać się z niniejszym tekstem.

 1. Zrób dobre pierwsze wrażenie. Masz na to tylko 11 sekund!
 2. Przede wszystkim, rozmowa kwalifikacyjna nie musi oznaczać dodatkowego stresu! Należy pamiętać, że będąc zdenerwowanym, możemy odpowiadać zdawkowo i bez głębszego przemyślenia, co będzie można bardzo łatwo wychwycić.

  11 sekund… Mniej więcej tyle zajmuje zrobienie pierwszego wrażenia! To właśnie po tym czasie możemy zacząć być postrzegani jako osoby wiarygodne i prawdomówne bądź też zupełnie odwrotnie.

 3. Wybierz odpowiednie miejsce do rozmowy
 4. Powód jest oczywisty i bardzo trywialny, celem rozmowy kwalifikacyjnej jest jak najlepsze poznanie kandydata, jego przeszłości zawodowej i kompetencji. Stworzenie warunków umożliwiających swobodną i zrozumiałą dla obu stron konwersację jest absolutnie kluczowe w tym przypadku. Dobrze zatem, aby w tym czasie nie znajdować się pośrodku skrzyżowania na ruchliwej ulicy, a jeżeli spotkała nas taka sytuacji, zdecydowanie lepiej przesunąć spotkanie na późniejszą godzinę.

 5. Czas to pieniądz!
 6. Drugi kluczowy aspekt, na który zwracał Benjamin Franklin już przeszło 300 lat temu. W przypadku sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w danej chwili przeprowadzić rozmowy, najrozsądniej przełożyć ją na późniejszą porę!

  Na pewno dobrym rozwiązaniem jest podawanie widełek czasowych (np. 11:00-13:00), w ramach których będziemy dostępni pod telefonem. Kolejne nieudane próby połączenia i dodzwonienia się z pewnością obniżają naszą wiarygodność, a przecież umów należy dotrzymywać.

 7. Nie ma głupich pytań
 8. Absolutnie nie bój się zadawania pytań! Jeśli jakieś pytanie pojawiło się w Twojej głowie, znaczy to, że jest istotne. Im więcej ich zadasz na początku, tym łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

  A pytania, różnej maści, zadają przecież wszyscy, od osób, które mają wieloletnie doświadczenie w emigracji zarobkowej po tych, które pierwszy raz sprawdzają oferty pracy w Holandii.

  Rozmowa kwalifikacyjna on-line na piątkę! 5 wskazówek jak się do niej przygotować

 9. Jakich zachowań unikać?

Warto też mieć świadomość, jakie sytuacje i działania będą uznawane za faux pas. Na pewno na czas rozmowy kwalifikacyjnej należy powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania posiłków. Eksperci badający mowę ciała i komunikację wskazują, iż na przekaz danego komunikatu jedynie w 7% wpływają same słowa, w 38% ton głosu, jego modulacja i inne dźwięki, natomiast w 55% stanowią go sygnały niewerbalne.

Przeżuwane jedzenie lub wypuszczany dym nikotynowy słychać po drugiej stronie słuchawki bardzo wyraźnie. Jako niewłaściwe należy także wymienić równoczesne prowadzenie konwersacji z osobami trzecimi lub też wyraźne podpowiedzi od nich.

Nie zapominajmy przy tym, że firmy, w tym agencje pracy w Holandii, wymagają od swoich pracowników przestrzegania profesjonalnych zasad, zatem próba mówienia „na ty” wprowadzi najprawdopodobniej drugą osobę w zakłopotanie.

Rozmowy kwalifikacyjne przez telefon to przyszłość!

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusiła większą elastyczność w każdej dziedzinie życia codziennego, w tym także ubiegania się o pracę. Zanim to jednak nastąpiło, zaobserwować można było trend, w którym coraz większą popularność zyskiwały rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez telefon lub Internet.

Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele:

 • oszczędność czasu związanego z dojazdem na spotkanie,
 • mniejszy stres,
 • czy też możliwość odbycia go praktycznie w każdym miejscu.

Chcesz dowiedzieć się, jak taka rozmowa wygląda? W pierwszej kolejności odwiedź zatem naszą stronę internetową, gdzie znajdują się aktualne oferty pracy w Holandii. Wybierz tę, która Cię interesuje i wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie z gotową propozycją.

Źródła:

J. Borowiak, Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać, s. 67

https://www.focus.pl/artykul/chcesz-zrobi-dobre-wraenie-masz-11-sekund

A. Pease, B. Pease, Mowa ciała, s.31

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy jadąc do Holandii musisz wykonać test na koronawirusa?

2 min12 kwietnia 2021

Q&A - Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii. Czy mogę wyjechać?

3 min24 marca 2021

Ubezpieczenie do pracy w Holandii. Wszystko, co musisz wiedzieć

3 min16 marca 2021