3 min22 marca 2023

Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami, czyli jak uniknąć kulturowego faux pas

Podejmując pracę za granicą, zawsze musimy liczyć się z różnicami kulturowymi. Na terenie Holandii możemy spotkać wielu rodaków, jednakże naszymi przełożonymi są zwykle Holendrzy, w związku z tym warto wiedzieć jakie różnice kulturowe między Polakami a Holendrami mogą być dla nas zaskoczeniem. By uniknąć faux-pas za granicą, czytaj dalej! 

Jacy są Holendrzy?  

Społeczeństwo Holendrów pod wieloma względami znacznie różni się od Polaków. Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami dotyczą wielu życiowych stref – społecznych czy też biznesowych. 

Holender w społeczeństwie  

Holendrów różni od nas, Polaków, również samo podejście do życia. Podejmując decyzje, Holendrzy skupiają się na faktach i przyczynach, Polacy w tym zakresie bardziej bazują na emocjach.  

Holender w pracy  

W biznesie różnice między Polakami a Holendrami również są mocno zauważalne. W sprawie podpisywania umów Holendrzy zwykle działają na zasadzie kompromisu i trzymają się wypracowanych wspólnie ustaleń.  

Holender w rodzinie  

Oba nasze narody są dość rodzinne i najbliższych stawiają na pierwszym miejscu. Dodatkowo kultura holenderska mocno skupia się na otwartości i integracjach – czy to biznesowych, czy prywatnych. Lubią częste nieformalne spotkania i towarzyszący im luz.  

 

Podobieństwa i różnice kulturowe między Polakami a Holendrami

Nie tylko podejście do życia rodzinnego łączy Polaków i Holendrów. Poza tym podobieństwa możemy dostrzec też w zamiłowaniu do grillowania i spotkań z najbliższymi. Są też różnice między Polakami a Holendrami, dzięki którym nasze kultury mogą się uzupełniać.  

Co Holendrzy doceniają w Polakach?  

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd do Holandii w celach zarobkowych i są tu bardzo ciepło przyjmowani. Holendrzy cenią w Polakach szeroką wiedzę z różnych dziedzin i ich wszechstronność. Dodatkowo ważność hierarchii w miejscu pracy dla Polaków jest czymś mniej znanym dla Holendrów, w związku z czym cenią nas za szacunek do osób na wyższych stanowiskach.  

Co może drażnić i na co uważać?  

Mimo dużej otwartości Holendrów pozostają oni indywidualistami, co może drażnić Polaków, którzy od małego czują zwykle przynależność do społeczeństwa. Polacy często czują się zagubieni w sytuacjach otwartości Holendrów na krytykę czy też ich braku formalnego podejścia do ubioru. Rzadko można spotkać Holendra ubranego w krawat czy garnitur nawet na bardzo formalnych biznesowych spotkaniach.  

Jak czuć się swobodnie wśród Holendrów?   

Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami mogą wprowadzać naszych rodaków w zakłopotanie, jednakże zaakceptowanie tych różnic i większa otwartość na obcą dla nas kulturę pomoże nam, Polakom, na szybszą adaptację oraz swobodniejszy odbiór Holendrów. 

Cechy charakterystyczne Holendrów  

Tym, co przede wszystkim charakteryzuje Holendrów, jest ich pragmatyzm, brak formalnych zwrotów do nieznanych osób lub pracowników na wyższych stanowiskach oraz przestrzeganie wszelkich zasad. Różnice między Polakami a Holendrami zauważa się również, kiedy należy podjąć szybką decyzję. Polacy przyzwyczajeni do akcji-reakcji znajdują rozwiązanie od razu i są w stanie szybko podjąć wspólną decyzję. Holendrzy natomiast najpierw muszą przeanalizować wszystkie zależne i poboczne kwestie, co znacznie utrudnia reakcję oraz decyzję, co niejednokrotnie drażni pracujących z Holendrami Polaków.  

Pułapki kulturowe  

Trudno będzie zaproponować Holendrowi spontaniczne spotkania – należy przygotować się na raczej długoterminowe planowanie z ich strony. Różnice kulturowe między Polakami a Holendrami dotyczą też życiowej harmonii. Polacy przyzwyczajeni do rozgardiaszu mogą czuć się nieswojo wśród bardzo zorganizowanego społeczeństwa Holendrów.  

Ogromne różnice kulturowe między Polakami a Holendrami różnią oba narody pod wieloma względami, znając je jednak łatwiej się do nich przystosować i zrozumieć. Należy również pamiętać, że powyższy tekst skupiony jest na ogólnym podejściu społeczeństwa Holenderskiego do życia i pracy – nie każdy człowiek wyznaje dokładnie te same zasady. Każdy z nas jest inny, nie powinniśmy wrzucać wszystkich do tego samego worka.  

Sprawdź różnice i podobieństwa między Polakami i Holendrami. Przekonaj się o tym na własnej skórze i wyjedź do pracy w Holandii z Covebo. Skontaktuj się z naszymi rekruterami, pod numerem +48 545 75 75 i daj sobie pomóc zorganizować wyjazd. 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Atrakcyjne oferty pracy w hurtowni spożywczej z tygodniówką 500 euro!

4 min20 czerwca 2024

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024