Transport publiczny w Holandii

Dostęp do komunikacji miejskiej to niezwykle wygodne udogodnienie. W Polsce wszędzie możemy dostać się autobusami, tramwajami czy pociągami. Jednak, jak podróżować się po Holandii, jeśli nie ma się własnego samochodu? Transport publiczny w Holandii jest równie dostępny jak w Polsce. Dlatego czytaj dalej, a dowiesz się więcej o podróżowaniu po Holandii. 

Transport w Holandii. Rodzaje komunikacji publicznej 

Nowoczesność i komfort to słowa idealnie opisujące transport publiczny w Holandii. Co roku transport w Holandii rozwija się bardziej. Dodawane są kolejne linie w celu usprawnienia przemieszczania się po mieście lub między miastami. Jest to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Holandii, ale też dla osób przyjeżdżających tu do pracy lub w celach turystycznych.

Bilety na przejazdy komunikacją miejską można kupić bezpośrednio u kierowcy, w automatach biletowych lub korzystając z karty przedpałacowej – o czym więcej poniżej. Podróżowanie po Holandii najlepiej rozpocząć od sprawdzenia połączeń na stronie: https://9292.nl/en Dostępne są tu rozkłady jazdy wszystkich środków lokomocji wraz z cenami za bilety.  

Pociągi i metro 

Podróżowanie po Holandii pociągiem jest jednym z najwygodniejszych typów transportu. Pociągi korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań związanych z napędem energią odnawialną. Z metra można skorzystać w wybranych, większych miastach. Metro to nie tylko wygoda, ale jednocześnie zmniejszenie korków i umożliwienie szybszego przedostania się z punktu A do punktu B.  

Autobusy i tramwaje 

Transport publiczny w Holandii oferuje również podróżowanie autobusami i tramwajami. Znacznie przyspiesza to przemieszczanie się po mieście. Korzystanie z autobusów lub autokarów jest tańsze niż podróż pociągiem. Do autobusu w Holandii zawsze wchodzi się pierwszymi drzwiami w celu odbicia karty lub kupienia biletu.  

Jak podróżować po Holandii? Co się opłaca? 

Opłacalność podróżowania po Holandii zależy od indywidualnych preferencji. Osoby korzystające z transportu publicznego codziennie zdecydowanie powinny zaopatrzyć się w OV-chipkaart, zyskają dzięki temu tańsze bilety i brak opłat za przesiadki. Osobom rzadziej korzystającym z transportu publicznego w Holandii polecalibyśmy zakup biletów jednorazowych.  

Przemieszczenie się po Holandii liniami autobusowymi jest tańsze niż podróżowanie pociągiem czy metrem. Dodatkowo do tych podróży wymagane jest posiadanie karty OV-chipkaart – należy odbijać ją przy każdym wejściu i wyjściu ze stacji.  

System OV-chipkaart 

Początkowo, w 2005, karta OV-chipkaart była dostępna tylko dla osób korzystających z metra na terenie Rotterdamu. Obecnie, od 2014 roku, system OV-chipkaart obowiązuje na terenie całej Holandii i stał się ogromnym ułatwieniem dla osób korzystających z transportu publicznego w Holandii. Karta, dostępna jest w dwóch formach – może być anonimowa lub imienna. Wykorzystana może być jednorazowo lub jako karta przedpłacona. Opłata za kartę może się różnić, w zależności od miejsca zakupu (od 7,50€ do 8,00€). Dodatkowo, warto pamiętać, że kupując kartę, od razu należy doładować ją minimalną kwotą pozwalającą na podróżowanie po Holandii – 10,00€.  

Jak uzyskać kartę OV-chipkaart? 

Jeśli zdecydujesz się na częste podróżowanie po Holandii warto zaopatrzyć się w kartę OV-chipkaart, którą można kupić w: 

  • każdym kiosku, 
  • punktach informacyjnych na dworcu,  
  • halach dworca autobusowego, 
  • automatach NS. 

Dodatkowo należy pamiętać, że zakup karty w automatach może być dostępny tylko przy opłacie kartą bankomatową. Czasem zdarza się, że automaty przyjmują gotówkę, ale tylko monety.  

Tanie podróżowanie po Holandii. Nasze sposoby 

Często, dla osób wyjeżdżających do pracy w Holandii lub turystów, liczy się oszczędność. W związku z tym sprzedajemy nasze tipy na tanie podróżowanie.  

Rowerowelove 

Holandia znana jest nie tylko z przepięknych widoków, wiatraków i tulipanów. Wyróżnia ją też ilość ścieżek rowerowych i to jest według nas najlepszy i najtańszy transport po Holandii.  

Autokarowe podróże małe i duże 

Zarówno w Polsce, jak i w Holandii, popularnym środkiem transportu międzymiastowego są autobusy i autokary. Dla nas najtańszym sposobem na międzymiastowe podróżowanie po Holandii jest Flixbus. Bilety dostępne na ich stronie można kupić już nawet za 3€. 

Mamy nadzieję, że tanie podróżowanie po Holandii nie ma już przed Tobą tajemnic. Wiesz, gdzie szukać szerszych informacji i jak planować podróż. Nie pozostaje nic innego jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Wyjedź do pracy w Holandii z Covebo i zwiedzaj piękne zakątki Holandii. Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem +48 545 75 75 lub aplikuj bezpośrednio przez stronę www.covebo.pl 

 

Źródło: 

https://www.podrozepoeuropie.pl/podrozowanie-po-holandii-ov-chipkaart/ 

https://bpwh.pl/transport-publiczny-w-holandii/ 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024