4 min16 sierpnia 2022

Typy osobowości w pracy

Większość miejsc pracy wymaga od nas współpracy z innymi członkami zespołu. Każdy pracownik pełni w teamie funkcje, które warunkują typy osobowości w pracy. Czy typy osobowości w pracy mają wpływ na współpracę? Zdecydowanie tak! Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego ciężko ci dogadać się z jednym członkiem zespołu, kiedy z pozostałymi pozostajesz w dobrych relacjach, ten artykuł jest dla Ciebie.  

Jakie są typy osobowości w pracy? 

Pewnie wiele razy słyszałeś frazę “każdy z nas jest inny”. Nie jest to zwykły frazes – jest w nim wiele prawdy. Wszystkie typy inaczej podchodzą do swoich obowiązków i do pracy zespołowej. Wiele testów psychologicznych określa różne typy osobowości zawodowej. Wszystkie jednak powstały w oparciu o pierwotną teorię Hipokratesa. Psycholodzy albo rozszerzali jego teorię, albo w związku z biegiem lat, modyfikowali.  

Typy osobowości według Hipokratesa 

Hipokrates uznawany jest za pierwszą osobę, która podzieliła jednostki ze względu na ich temperament. Zdaniem Hipokratesa wyznacznikiem typu osobowości była analiza przewagi soków, które znajdują się w ciele jednostki – przewaga jednego płynu wpływa na temperament człowieka. Wyróżnił cztery typy osobowości zawodowej: 

 • Sangwinik – przewaga krwi; chętny do działania, bardzo komunikatywny, żyjący chwilą. 
 • Choleryk – przewaga żółci; ambitny, impulsywny przywódca, który koncertuje się na wynikach i celach. 
 • Melancholik – przewaga żółci czarnej; lubi analizować i rozmyślać. Wrażliwy, wierny i empatyczny.  
 • Flegmatyk – przewaga śluzu; bardzo spokojny i poukładany, nielubiący podejmować decyzji, bardzo cierpliwy i skryty.   

Osobowość według Junga 

Książka Typy psychologiczne Carla Junga opisuje zmodyfikowany profil osobowości Hipokratesa. Jung określił, że na osobowość jednostki nie wpływają soki biologiczne, a definiuje ją temperament człowieka. Jung wprowadził pojęcia introwersji i ekstrawersji, które określają typy osobowości Junga. Dodatkowo wyróżnił cztery funkcje, które wpływają na percepcje rzeczywistości: myślenie – odczuwanie i percepcja – intuicja. Funkcje są do siebie przeciwstawne i mogą dotyczyć zarówno percepcji ekstrawertyka jak i introwertyka.  

Kolory temperamentu

W oparciu o typy osobowości Junga i cztery funkcje, powstało narzędzie psychometryczne określające indywidualny styl funkcjonowania i zachowania jednostki. W celu prostszej kwalifikacji i metod rozróżnienia scharakteryzowano je kolorami: 

 • CZERWONY (typ D – Dominant) Ekstrawertyk z zacięciem analitycznym; 
 • ŻÓŁTY (typ I – Influencing) Ekstrawertyk – artysta; 
 • ZIELONY (typ S – Steady) Empatyczny introwertyk; 
 • NIEBIESKI (typ C – Compliant) Bardzo analityczny introwertyk.  

Powyższa kwalifikacja dotyczy modelu psychologicznego DISC, który opisuje typy osobowości. Test oparty jest na teorii psychologia Williama Moultona Marstona, która powstała w latach 20. XX wieku.  

Czy typy osobowości w pracy mają wpływ na współpracę? 

Wszystkie badania psychologiczne, które skupiają się na pytaniu, czy typy osobowości w pracy mają wpływ na współpracę, jednoznacznie określają, że tak. To, co nas różni umacnia współpracę, a dzięki różnym typom osobowości w pracy nasza praca jest wydajniejsza.  

Typy osobowości w pracy – zalety i wady 

Poza wydajniejszą pracą różne typy osobowości w pracy mogą powodować również konflikty i problemy z komunikacją. Dlatego ważne jest, by zespół wiedział, czym wyróżniają się jednostki w grupie. Co jest ich mocną a co słabszą – dzięki szkoleniom dotyczącym tego, jakie są typy osobowości w pracy, zespół umocni komunikację i wspólną więź.  

Jakie typy osobowości do siebie pasują? 

Podobieństwo typów osobowości wpływa na wzajemną komunikację i lepsze dopasowanie. Najlepiej dogadują się osoby z tym samym typem temperamentu – ekstrawertyk z ekstrawertykiem i introwertyk z introwertykiem. Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę rozróżnienie kolorowych typów osobowości w pracy, byłyby to kolory czerwony z żółtym i niebieski z zielonym.  

Typy osobowości w pracy i wyzwania, jakie się z tym wiążą 

Największym wyzwaniem, z jakim spotykamy się w pracy, przez zróżnicowanie w typach osobowości jest wzajemna poprawna komunikacja. Dla typu czerwonego i niebieskiego liczą się konkrety. W związku z tym przekazują tylko najważniejsze dla siebie informacje. Jednocześnie typ żółty i zielony rozwodzą się nad swoimi wypowiedziami, przekazując jak najwięcej okrężnych informacji, niekoniecznie szczegółowo  co może drażnić pozostałe dwa typy osobowości. Kolory określają nasze temperamenty dokładniej, dlatego tak ważne jest zrozumienie sposobu myślenia i działania pozostałych typów osobowości w pracy. 

Jak poznać swój typ osobowości? 

Najlepszym sposobem na poznanie własnego typu osobowości jest poddanie się testom osobowościowym. Większość z dostępnych obecnie na rynku testów operuje nomenklaturą koloru, która jest prostsza w odbiorze i zapamiętywaniu różnic między typami osobowości zawodowej. 

Test na typ osobowości 

Obecnie na rynku polskim, najpopularniejszymi testami są: DISC, Insights Discovery™ oraz FRIS. Należy też pamiętać, że typy osobowości w pracy mogą się wzajemnie przenikać. Rzadko zdarza się, żeby jedna osoba była ukierunkowana tylko na jeden kolor. 

Osobowość a wybrane stanowisko 

Typ osobowości wpływa na to, jak podchodzimy do swoich obowiązków. Pomaga również w wyborze odpowiedniego miejsca pracy, przykładowo przedstawiamy listę zawodów, w jakich dane pedagog typy osobowości w pracy mogą się odnaleźć:  

 • Żółty – artysta, dziennikarz, handlowiec, nauczyciel, aktor;  
 • Czerwony – project maganer, prawnik, policjant, marketingowiec, wszystkie stanowiska zarządcze; 
 • Zielony – mediator, krytyk literacki/filmowy, pedagog, audytor, psycholog/socjolog, pracownik naukowy;  
 • Niebieski – bibliotekarz, urzędnik, księgowy, analityk finansowy, laborant, tester oprogramowania. 

Temperament wpływa na wiele aspektów naszego życia, również zawodowy. Wypełnij test na typ osobowości i sprawdź, jaki kolor określa Twój typ osobowości w pracy. To pomoże Ci w określeniu, jaką pracę powinieneś podjąć, by sprawiała Ci radość.  

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024

Jak uzyskać jarograf? Kompletna instrukcja

4 min18 lutego 2024

Nowa stawka podstawowa 2024

2 min20 grudnia 2023