Wielkanoc w czasach pandemii

W tym roku święta wyglądają inaczej. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być spędzone w miły i kreatywny sposób. Możemy wciąż celebrować Wielkanoc i przy okazji dowiedzieć się, jak odbywa się to w innym kraju.
Jeśli jesteś Polakiem, który mieszka w Holandii to każdego dnia spotykasz się z różnicami kulturowymi. Niektóre różnice szybko się przyswajają, a inne wciąż Cię zadziwiają. Różnice te mogą także dotyczyć także sposobu obchodzenia świąt. Wielkanoc w czasach pandemii. Jak Holendrzy spędzają święta?

W tym artykule skupimy się na Wielkanocy. Opowiemy Ci o dwóch niezwykłych holenderskich zwyczajach wielkanocnych i o tym, jak spędzić Wielkanoc w czasach panującej epidemii.

Holenderskie zwyczaje wielkanocne

Zwyczaje wielkanocne występują w każdym kraju. Warto zapoznać się najpopularniejszymi tradycjami świątecznymi kraju, w którym przebywamy. Pomoże to wzbogacić nasze święta i zapoznać się z nową kulturą.

Paasvuur – czyli wielkanocne ognisko

Jeśli obchodziłeś już wcześniej Święta Wielkanocne w Holandii, to na pewno zauważyłeś szary dym unoszący się w powietrzu w tym czasie. W Holandii rozpalanie wielkanocnych ognisk jest tradycją, podobnie jak w wielu innych częściach Europy. To wydarzenie odbywa się w prowincjach:

  • Drenthe,
  • Groningen,
  • Overijssel,
  • Twente,
  • Friesland.

Każda prowincja ma jednak swoje własne zwyczaje. Ogniska rozpalane są z różnych materiałów, zmieniają się także daty tej imprezy.
Najwyższy ogień wielkanocny na świecie rozpaliło małe miasteczko Espelo w prowincji Overijssel. Płomień miał wysokość aż 27 metrów!

Brunch wielkanocny

Holendrzy uwielbiają brunch Wielkanocny. Organizują go późnym rankiem lub wczesnym popołudniem i spędzają z rodziną i przyjaciółmi. Na stole nie brakuje przysmaków. Są sery, jajka na twardo, różne sałatki, szampan i oczywiście chleb wielkanocny!
Koniecznie spróbuj także żydowskiego przysmaku Matsoh, który świetnie uzupełni Twój Wielkanocny brunch.

Wielkanoc w czasach pandemii. Nasze pomysły na spędzanie czasu podczas Wielkanocy

Niestety, ze względu na koronawirusa oraz wprowadzone środki bezpieczeństwa, nie możemy świętować w dużych grupach. Wiele ognisk wielkanocnych także zostało odwołanych w tym roku. Sytuacja nie powinna jednak powstrzymać nas od celebrowania Wielkanocy.
Jak spędzić Wielkanoc w czasach pandemii? Jest sporo kreatywnych sposobów, które można wykorzystać. Wykorzystaj nasze pomysły!

Szukanie czekoladowych jaj

Szukanie jaj wielkanocnych to kolejna tradycja popularna w Holandii. Dzięki tej zabawie mogą oni powrócić myślami do czasów dzieciństwa. Wiele osób chowa jajka w ogrodzie lub w domu. Wykonaj małe gniazdka z rafii i wypełnij je czekoladowymi jajami i cukierkami. Dzieci mają dużo frajdy podczas odkrywania łakoci. Udanej zabawy!

Malowanie jaj

Spędzanie czasu w domu daje nam przestrzeń do kreatywnych działań. Wymyślmy więc nowe sposoby na ozdabianie i malowanie wielkanocnych jaj!
Aby pokolorować pisanki, będziesz potrzebował uchwytu (może być to: podstawka do jaj, wytłaczanka lub rolka po papierze toaletowym), farby i pędzli. Gotuj jaja przez 10 minut, pozwól im ostygnąć, a następnie włóż je do pojemnika i pomaluj! Zwykła farba Ci nie wystarcza? Wypróbuj kredki woskowe, brokat, naklejki lub wstążki.
Jeśli wolisz malować na papierze, pobierz kolorowankę z Covebo

Marcepan

Jeśli marzą Ci się w tym roku słodkie Święta Wielkanocne, marcepan Ci w tym pomoże! Kup w sklepie pomarańczowe i zielone barwniki spożywcze oraz kawałki marcepanu i ugnieć z nich marchewkę dla króliczka wielkanocnego. Możesz też marcepanowymi figurkami udekorować ciasto domowej roboty.

Wiemy już, jak spędza się w święta w Holandii. Mamy także kilka kreatywnych sposobów, jak urozmaicić nasze świętowanie. Możemy przywrócić stare tradycje lub stworzyć nowe! Ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia!

Covebo życzy wszystkim Wesołych i zdrowych Świąt. Trzymacie się zdrowo i bądźcie bezpieczni!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024

Wielkanoc w Holandii

2 min21 marca 2024

Boże Narodzenie w Holandii

2 min27 listopada 2023