Wielkanoc w czasach pandemii. Jak Holendrzy spędzają święta? Kreatywne zwyczaje i tradycje

W tym roku święta wyglądają inaczej. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być spędzone w miły i kreatywny sposób. Możemy wciąż celebrować Wielkanoc i przy okazji dowiedzieć się, jak odbywa się to w innym kraju.
Jeśli jesteś Polakiem, który mieszka w Holandii to każdego dnia spotykasz się z różnicami kulturowymi. Niektóre różnice szybko się przyswajają, a inne wciąż Cię zadziwiają. Różnice te mogą także dotyczyć także sposobu obchodzenia świąt. Wielkanoc w czasach pandemii. Jak Holendrzy spędzają święta?

W tym artykule skupimy się na Wielkanocy. Opowiemy Ci o dwóch niezwykłych holenderskich zwyczajach wielkanocnych i o tym, jak spędzić Wielkanoc w czasach panującej epidemii.

Holenderskie zwyczaje wielkanocne
Zwyczaje wielkanocne występują w każdym kraju. Warto zapoznać się najpopularniejszymi tradycjami świątecznymi kraju, w którym przebywamy. Pomoże to wzbogacić nasze święta i zapoznać się z nową kulturą.
Paasvuur – czyli wielkanocne ognisko
Jeśli obchodziłeś już wcześniej Święta Wielkanocne w Holandii, to na pewno zauważyłeś szary dym unoszący się w powietrzu w tym czasie. W Holandii rozpalanie wielkanocnych ognisk jest tradycją, podobnie jak w wielu innych częściach Europy. To wydarzenie odbywa się w prowincjach:

  • Drenthe,
  • Groningen,
  • Overijssel,
  • Twente,
  • Friesland.

Każda prowincja ma jednak swoje własne zwyczaje. Ogniska rozpalane są z różnych materiałów, zmieniają się także daty tej imprezy.
Najwyższy ogień wielkanocny na świecie rozpaliło małe miasteczko Espelo w prowincji Overijssel. Płomień miał wysokość aż 27 metrów!

Brunch wielkanocny
Holendrzy uwielbiają brunch Wielkanocny. Organizują go późnym rankiem lub wczesnym popołudniem i spędzają z rodziną i przyjaciółmi. Na stole nie brakuje przysmaków. Są sery, jajka na twardo, różne sałatki, szampan i oczywiście chleb wielkanocny!
Koniecznie spróbuj także żydowskiego przysmaku Matsoh, który świetnie uzupełni Twój Wielkanocny brunch.
Nasze pomysły na spędzanie czasu podczas Wielkanocy
Niestety, ze względu koronawirusa oraz wprowadzone środki bezpieczeństwa, nie możemy świętować w dużych grupach. Wiele ognisk wielkanocnych także zostało odwołanych w tym roku. Sytuacja nie powinna jednak powstrzymać nas od celebrowania Wielkanocy.
Jak spędzić święta Wielkanocne w obecnej sytuacji? Jest sporo kreatywnych sposobów, które można wykorzystać. Wykorzystaj nasze pomysły!

Szukanie czekoladowych jaj
Szukanie jaj wielkanocnych to kolejna tradycja popularna w Holandii. Dzięki tej zabawie mogą oni powrócić myślami do czasów dzieciństwa. Wiele osób chowa jajka w ogrodzie lub w domu. Wykonaj małe gniazdka z rafii i wypełnij je czekoladowymi jajami i cukierkami. Dzieci mają dużo frajdy podczas odkrywania łakoci. Udanej zabawy!

Malowanie jaj
Spędzanie czasu w domu daje nam przestrzeń do kreatywnych działań. Wymyślmy więc nowe sposoby na ozdabianie i malowanie wielkanocnych jaj!
Aby pokolorować pisanki, będziesz potrzebował uchwytu (może być to: podstawka do jaj, wytłaczanka lub rolka po papierze toaletowym), farby i pędzli. Gotuj jaja przez 10 minut, pozwól im ostygnąć, a następnie włóż je do pojemnika i pomaluj! Zwykła farba Ci nie wystarcza? Wypróbuj kredki woskowe, brokat, naklejki lub wstążki.
Jeśli wolisz malować na papierze, pobierz kolorowankę z Covebo

Marcepan
Jeśli marzą Ci się w tym roku słodkie Święta Wielkanocne, marcepan Ci w tym pomoże! Kup w sklepie pomarańczowe i zielone barwniki spożywcze oraz kawałki marcepanu i ugnieć z nich marchewkę dla króliczka wielkanocnego. Możesz też marcepanowymi figurkami udekorować ciasto domowej roboty.

Wiemy już, jak spędza się w święta w Holandii. Mamy także kilka kreatywnych sposobów, jak urozmaicić nasze świętowanie. Możemy przywrócić stare tradycje lub stworzyć nowe! Ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia!

Covebo życzy wszystkim Wesołych i zdrowych Świąt. Trzymacie się zdrowo i bądźcie bezpieczni!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Z czego słynie Holandia? Co zawdzięczamy Holendrom?

4 min23 lutego 2021

Wizyta u lekarza w Holandii. Jak ją zaplanować?

3 min26 stycznia 2021

Mikołajki w Holandii. Jak się je obchodzi?

3 min4 grudnia 2020