Od jakiegoś czasu w mediach zrobiło się głośno na temat BREXIT`u.

Czym właściwie jest BREXIT?

Sama nazwa wzięła się od słów British i Exit, więc najprościej rzecz ujmując oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pojęcie to pierwszy raz zostało użyte publicznie 23 stycznia 2013 roku podczas wystąpienia ówczesnego premiera Davida Camerona, który zapowiadał referendum w sprawie członkowstwa w Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, iż Cameron nie miał na celu nawoływania do wyjścia z Unii, dążył raczej do reformy stosunków we Wspólnocie i pozostania w niej. Jednak referendum przeprowadzone w czerwcu 2016 roku pokazało, że niemal 52% uprawnionych do głosowania osób opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Głównymi powodami, którymi kierowali się głosujący miały charakter finansowy – zwolennicy wyjścia informowali o ogromnych oszczędnościach, które można by przeznaczyć na poszczególne resorty. Drugim istotnym powodem był tzw. kryzys migracyjny. Zaczęto bać się Imigrantów osiedlających się w Wielkiej Brytanii za względu na różnice kulturowe. Co więcej, pojawił się również strach o możliwość zabrania Brytyjczykom miejsc pracy. Od 2016 roku do chwili obecnej toczą się dyskusje na temat tego w jaki sposób i kiedy Wielka Brytania powinna opuścić szeregi Unii Europejskiej. Początkowo mówiono o opcji miękkiego Brexitu, czyli wyjścia z dwuletnim okresem przejściowym, który gwarantowałby swobodny przepływ gospodarczy i możliwość podróżowania, pobytu i pracy na terenie Wysp jeszcze przez 2 lata. W chwili obecnej w dalszym ciągu nie została zatwierdzona żadna umowa, która gwarantowałaby „miękkie wyjście”. Sytuacja pod względem regulacji prawnej jest w dalszym ciągu niepewna i w związku z brakiem nowej umowy w kwestii gospodarczo – społecznej może dojść do tzw. Twardego Brexitu. Termin opuszczenia Wspólnoty został wyznaczony na 31 października 2019r. Co może oznaczać twarde wyjście dla Polaków chcących podjąć pracę w Wielkiej Brytanii? Do tej pory podróżowanie bez paszportu czy podjęcie legalnej pracy nie stanowiło problemu, teraz może się to jednak zmienić. Jeśli więc zamierzasz podjąć pracę za granicą warto pomyśleć nad bezpieczniejszą i bliższą opcją, jaką jest Holandia. Dlaczego?

1. Odległość

Podejmując pracę za granicą ważnym czynnikiem jest odległość. Warto zdecydować się na kraj, który zapewni nam nie tylko możliwość dobrych zarobków, ale i pozwoli nam często wracać w rodzinne strony, a sama podróż nie będzie sprawiać większych problemów. O ile lot samolotem do Holandii czy Wielkiej Brytanii nie różni się zbytnio pod względem ilości czasu spędzonego w podróży, o tyle mocno ogranicza nam ilość bagażu, który możemy wziąć ze sobą. Podróż samochodem czy innym środkiem transportu lądowego różni się już znacznie pod kątem czasu. Przeciętny czas przejazdu samochodem z Polski do Holandii to około 12 do 16 godzin, natomiast mierząc się z podróżą do Wielkiej Brytanii musimy przygotować się do przynajmniej dwudziestogodzinnej podróży. Dodatkowo należy liczyć się również z przeprawą przez kanał La Manche, która dostarczy nam dodatkowych kosztów. Istotny jest również ruch lewostronny w Wielkiej Brytanii, który początkowo może przysporzyć nam sporo problemów. W Holandii nie musimy się już mierzyć z takimi trudnościami.

 

 

2. Transport i Komunikacja

Jeśli już jesteśmy w temacie transportu, warto porównać oba kraje pod względem komunikacji. Holandia jest krajem dużo mniejszym niż Wielka Brytania. W większych miastach Wielkiej Brytanii musimy liczyć się ze staniem w korkach podczas przejazdów samochodem lub autobusem, natomiast w samej Holandii sytuacja wygląda dużo lepiej, ponieważ tutaj mamy niezwykle rozwiniętą infrastrukturę dróg rowerowych, a także wiele autostrad, dzięki czemu odległość kilkudziesięciu kilometrów do pracy można pokonać w krótkim czasie. Natomiast na terenie miast z łatwością można przemieszczać się na rowerach. Popularne są również wypożyczalnie rowerowe, gdzie za kilka Euro możemy wypożyczyć rower na jednorazowy przejazd i zdać go w kolejnym punkcie.

3. Praca

Holandia jest krajem z bardzo dobrze rozwiniętą gospodarką. Wskutek licznej ilości przedsiębiorstw, firm i zakładów pracy powszechna jest obecność pracowników spoza kraju. Na co dzień możemy spotkać tu obcokrajowców z rożnych krajów Europy i nie tylko. Łatwo jest znaleźć pracę, ponieważ pracownicy są poszukiwani praktycznie w każdej branży. Jeśli chodzi o wymogi związane z zatrudnieniem, najczęściej potrzebne pracownikowi są: ważny dowód osobisty i numer BSN, który możemy wyrobić w każdym Urzędzie Gminy. Przed wyjazdem warto też założyć sobie konto walutowe, gdyż wypłaty zazwyczaj przelewane są na konto. Do podjęcia pracy nie jest wymagane zameldowanie, co znacznie ułatwia start. Podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii już teraz jest nieco bardziej skomplikowane i wiąże się z dużą ilością formalności.
Aby zacząć pracę w Holandii nie musimy znać języka holenderskiego. Wskutek dużej ilości obcokrajowców i dobrze rozwiniętego systemu edukacji praktycznie wszędzie łatwo porozumieć się w języku angielskim. W związku z obecnością dużej liczby pracowników z Polski i licznych Agencji Zatrudnienia często nie musimy nawet znać języka, aby znaleźć pracę.
Zwykle Agencja Zatrudnienia oferuje pomoc nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w wyrobieniu numeru BSN, znalezieniu zakwaterowania, a nawet organizacji transportu z Polski do Holandii czy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Znajomość języka angielskiego jest jednak przydatna w przypadku kiedy szukamy pracy na wyższych szczeblach czy w konkretnych specjalizacjach.

W sytuacji, kiedy BREXIT może zostać zrealizowany, nie warto ryzykować, skoro prostsza i wygodniejsza opcja czeka na nas znacznie bliżej.

Omiń Brexit

Wyjedź do Holandii

Zadzwoń do mnie

Chętnie pomogę

Kontakt

W czym możemy Ci pomóc?
Produkcja +48 77 545 75 75 Technika +48 77 545 75 55